shine21
29.01.14,09:14
Som slobodná žena, nezamestnaná a vedená v evidencii na UPSVAR. Žijem vo vlastnom dome, a k tej istej adrese je prihlásená aj moja 27 ročná dcéra s manželom, ale nežijeme v spoločnej domácnosti. Chcem sa opýtať či mám aj takto nárok na hmotnú núdzu a prípadne na príspevok na bývanie, a či sú aj oni spoločne posudzované so mnou? Za Vaše rady Vám vopred ďakujem!
Chobot
29.01.14,08:57
Keď sú u teba prihlásení, tak sa budú posudzovať spolu s tebou.



Podľa § 3 ods. 6 môžeš ale preukázať, že dané osoby sa na spoločnej domácnosti nepodieľajú:

"(6) Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len "úrad") môže v prípadoch hodných osobitného zreteľa z domácnosti vylúčiť člena domácnosti, o ktorom žiadateľ o pomoc v hmotnej núdzi preukáže, že s ním spoločne nezdieľa domácnosť a spoločne sa nepodieľa na úhrade spoločných potrieb. Za preukázanie skutočností podľa prvej vety nemožno považovať len písomné vyhlásenie žiadateľa o pomoc v hmotnej núdzi a v prípade plnoletých nezaopatrených detí len rozhodnutie súdu o určení výživného."

Či máš nárok? To my nevieme. Posudzuje to príslušný UPSVaR na základe podkladov, ktoré predložíš a tvojho majetku.
shine21
29.01.14,09:44
Ďakujem krasne za pomoc! inak ako by som si to mohla preukazat, stači si napisať napr. čestne vyhlasenie?
Chobot
29.01.14,10:25
Doplnil som celé ustanovenie daného paragrafu. Podľa toho nestačí čestné vyhlásenie. Bude treba preukázať, že kde bývajú, napr. nájomnú zmluvu, list vlastníctva. Ešte by som navrhol aj potvrdenie správcu bytu (ak bývajú niekde v byte) o tom, že si platia preddavky (ak sú vlastníkmi bytu).

ALebo akýkoľvek dôkaz o tom, že nebývajú s tebou a neprispievajú na spoločnú domácnosť (resp. že majú inde domácnosť).

Alebo ich vôbec v žiadosti nespomínaj a keby chceli upresnenie z UPSVaR, tak oznám, že trvalý pobyt má len evidenčný charakter.