Žabinka
29.01.14,11:27
Už ste niekto zadávali doklady po novom? Ja sa zatiaľ len snažím zorientovať.. Prečítala som si na stránke mrp.sk nasledovné:
3. Správne určenie typu dokladu
3.1. Výdavkové pokladničné doklady (bloky z ERP)
– zrejme najčastejší typ dokladu bude využívaný typ dokladu – „ZF“ zjednodušená faktúra (podľa par. 74 odst. 3 zákona o DPH hovorí čo všetko môže byť zjednodušená faktúra), ak doklad podmienky nespĺňa potom používame spravidla typ dokladu „bežný“
3.2. Príjmové pokladničné doklady
– prijmový pokl. doklad – účtovanie dennej uzávierky z ERP – typ dokladu „UZ“, pri iných prijmových dokladoch používame spravidla typ dokladu „bežný

Ak som to správne pochopila.

3.1 Bločky z ERP za drobné nákupy budú typ dokladu ZF, pri úhrade prijatej faktúry typ dokladu bežný.

3.2 uzávierka je jasná -UZ, úhrada vystavenej fa cez ERP -doklad bežny.

Je to tak správne?

Dopĺňam link na mrp.sk - zadávanie dokladov pre KV (Vizuálny účtovný systém)-treba si to preštudovať, je to celkom zrozumiteľne napísané..
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=457
Doplnenie Win v zadaní otázky, téma sa netýka KV MRP Dos..
Gabriela 19
29.01.14,15:09
Asi tak, ja tiež účtujem v MRP , len nemám príjem z ERP, čiže používam len ZF /bloky z ERP - výdavkové/ a typ dokladu bežný.
zuzana
30.01.14,08:17
úhrada prijatej faktúry sa dáva typ dokladu bežný? prijatá faktúra už nebude v A1?Pôjde to až do 2 koloniek?
jana007
31.01.14,05:08
Typ dokladu do úhrady nezadávaš zostane volný, t.j. to bude bežný daňový doklad. Do kontrolného výkazu ti pôjde iba z knihy prijatých faktúr, kde zadávaš typ DPH. V úhradách sa automatický dáva typ DPH 39, ktorý sa nesmie prepisovať a tým sa úhrada nedostane druhý krát do KV.
svetluška
31.01.14,07:48
Pracuje ešte niekto aj v MRP DOS a robil už kontrolný výkaz? Neviem či to zvládnem.I
Blanka Urbanová
31.01.14,09:56
No, my sme to včera skušali, v DOS sme zadávali prijatú FA z EU kód "J" a prijatý dobropis z EU kód "j"+označenie "D" a nič, do DP DPH nám to vôbec nenarátalo. Neviete poradiť? Jediné, čo nám vzalo boli domáce FA. Ďakujem
zuzkaga
31.01.14,12:35
Prosím Vás a kde máte ten kontrolný výkaz v programe MRP DOS?
Ja mám nainštalovanú najnovšiu verziu 8.00.04 a jedinú zmenu čo som postrehla je v prijatých faktúrach zadávam číslo faktúry. Žiaden kontrolný výkaz tam ešte nie je. Alebo je???
Blanka Urbanová
31.01.14,14:18
Pardon, ja som sa nepresne vyjadrila. My sme len zadavali jednotlivé kody, ako som vyššie uviedla, aby nám to správne načítalo do DP DPH!!! Ani to nám nejak nejde, ak mi viete poradiť, budem šťastná ako blcha. Kontrolný výkaz, niekto to na porade už písal, by vraj mal byť prístupný v pondelok 3.2.2014. Hurá, ešte niekto okrem nás robí v DOS-e.Asi je nás už máličko. /Taktiež máme posl. ver.8.00.04/
svetluška
02.02.14,13:56
Vb MRP DOS už asi robia len staršie generácie-ja osobne už 13 rokov a vôbec sa mi nechce prejst na nové programy,lebo je jednoduchý a mne vyhovuje.Počkám si ešte do 10.2.2014 a potom sa rozhodnem či prejdem na nový program.Dos-áci držte sa !
MADMAZEL123
02.02.14,15:20
Ja riesim dilemu,vlastne dve :-) kam sa uvadza faktura,ktoru si nahadzujem pri nadobudnuti tovaru z clen.statu kde vycislujem dph na vystupe?? uvadza sa v A 1 ?? alebo nikde a uvediem len dan na vstupe v B 1?? A este jedna vec,ked predavam tovar odberatelovi,ktory nie je podnikatel,uvadzam v casti A 1 ?? alebo D 2?? PORADI NIEKTO?
kuravesele
02.02.14,16:12
Nadobudnutie tovaru z členského štátu B.1. - samozdanenie
Fyzická osoba - D.2.
MADMAZEL123
02.02.14,23:04
dakujem za info KURAVESELE :-)
MADMAZEL123
02.02.14,23:13
este otazocka - ako konkretne v MRP nahodim fakturu vydanu - predaj tovaru fyzickej osobe,ktora nie je podnikatelom?? aky kod pouzit aby mi to hadzalo do D2?? pozeram v ciselniku,ktory ma MRP a nic take tam nevidim... :-(
jana007
03.02.14,05:54
Musíš mať správne nadefinované adresy, aby to bralo do správnej časti. Tu je presný popis :
http://upgrade.mrp.sk/FaqWebPages/FaqAnswer.aspx?cislo=457
jana007
03.02.14,05:56
kuravesele
05.02.14,16:21
2.2. typ DPH pri výdavkových dokladoch a príjmových dokladoch - je potrebné poznať paragraf resp. riadok tlačiva daňové priznania viac o typoch DPH Zadávanie typov DPH od 1.1.2012
pozn. veľmi často dochádza k nesprávnemu označeniu typu DPH č.19 resp. 39(neovplyvňujúce DPH). Tieto typy DPH používame iba vtedy ak sa jedná o doklad od neplátcu DPH, prípadne o doklad ktorého obsah nie je predmetom DPH napr. mzdy, dotácia pokladne a podobne...Ak sa jedná o doklady, kde zákon o DPH hovorí o ich oslobodení par. 28 až 41 - v tomto prípade využívame iné typy DPH (nie 19,39), kde pri danej službe neuvádzame sadzbu DPH ( t.j. oslobodené od DPH)


Toto ma tak trochu zarazilo , lebo podľa mňa či už ide o doklad (neovplyvňujúce DPH), alebo o doklad (oslobodené od DPH), tak mi aj tak nič nejde do KV...nie? Či sa mýlim?
nika.sum
06.02.14,11:52
Moja otazka na MRP dnes: kedy bude KV k dispozicii v ich programoch?
ich odpoved: v najblizsej verzii . :-)

no to mi pomohlo :-D
Žabinka
06.02.14,12:38
Moja otazka na MRP dnes: kedy bude KV k dispozicii v ich programoch?
ich odpoved: v najblizsej verzii . :-)

no to mi pomohlo :-D
každý deň pozerám na ich stránku.. a nič.. veď máme čas, dnes je len 6.2...
mizu24
07.02.14,07:47
teraz som tam volala, KV bude až budúci týždeň, majú problém so zaokrúhľovaním, ale doklady sa môžu nahadzovať. KV sa bude dať vraj odkontrolovať len cez pokladničnú knihu, ktorú sme doteraz neviedli :( A najlepšie na tom je, že vraj v e-Daniach už nebudú pridávať nič. Fungujú len do 13.2.2014 a potom všetko len cez Finančnú správu.... :mee::mee::mee::mee:
martina2006
07.02.14,07:53
Prosím vás, kde zaradím vystavené faktúry pre školské jedálne základných škôl, nemajú pridelené IČ DPH. DO A1 alebo D2?
zuzkaga
07.02.14,08:01
"Mizu24" idete to nahadzovať cez tu pokladničnu knihu?? A nerozumiem tomu čo nebudú v e-Daniach pridávať?? Mne napríklad z pracovnej plochy zmizla ikona e-Dane a keď som posielala DPH za 12/2013 musela som ísť cez Finančnú správu:((
jana007
07.02.14,09:01
Ja som volala do MRP v stredu - pani mi vysvetlila, že z peňažného denníka do kontrolného výkazu nič neprejde. Všetko si musíme zadávať cez pokladničnú knihu, faktúry a ostatné záväzky a pohľadávky. Tak si zvykám na pokladničnú knihu a nie je to žiadne uľahčenie roboty, zadávať všetko 2x.
Žabinka
07.02.14,09:19
Ja som volala do MRP v stredu - pani mi vysvetlila, že z peňažného denníka do kontrolného výkazu nič neprejde. Všetko si musíme zadávať cez pokladničnú knihu, faktúry a ostatné záväzky a pohľadávky. Tak si zvykám na pokladničnú knihu a nie je to žiadne uľahčenie roboty, zadávať všetko 2x.

podčiarknutému celkom nerozumiem.. myslíš úhrady faktúr? lebo údaje pre KV ťahá z prijatých Fa, vydaných Fa, a z pokladničnej knihy.. akurát si treba poriadne prečítať, čo všetko musí byť ako nastavené a vyplnené..

http://upgrade.mrp.sk/FaqWebPages/FaqAnswer.aspx?cislo=457
zuzkaga
07.02.14,10:27
Ja som doteraz nepoužívala pokladničnú knihu v MRP, ale našla som starú brožúru a vyčítala som že doklady z peňažného denníka sa dajú zaradiť po pokladničnej knihy písmenom"P". Len sa to odkliká a netreba znova vypisovať. Robí to niekto aj takto?? Je to správne? Jedná sa ale o verziu MRP DOS.
jana007
07.02.14,11:29
Ja mám MRP WIN JÚ a tam to treba dať najskôr do pokladničnej knihy a potom stlačiť funkciu "zaúčtovanie dokladu" a zaúčtovať do peňažného denníka. Doteraz som robila priamo v peňažnom denníku všetky pokladničné doklady. Platby faktúr v hotovosti najskôr zaradiť do pokladničnej knihy (nie hneď do peňažného denníka). Potom sa to už nedá preniesť do pokladne. Platby kartou - napríklad nákup PHM treba zadávať cez ostatné záväzky a kto si uplatňuje 80% - treba zadať hneď v zadaní dokladu.
mizu24
07.02.14,12:05
"Mizu24" idete to nahadzovať cez tu pokladničnu knihu?? A nerozumiem tomu čo nebudú v e-Daniach pridávať?? Mne napríklad z pracovnej plochy zmizla ikona e-Dane a keď som posielala DPH za 12/2013 musela som ísť cez Finančnú správu:((
ešte som to neskúšala, ale určite to pôjde. V edaniach už vraj nebudú pridávať tlačivá, ani nebudú fungovať, všetko pôjde cez finančnú správu.
Rasťo74
08.02.14,13:02
Prosím o radu:
Pri faktúrach plateních v hotovosti v Polsku tieto doklady mám učtovať do faktúr prijatých odtial zaúčtovať do knihy pokladne a penažného denníka?
Dávam tam DPH- 49 - nakoľko aj kupujúci a predávajúci sú platitelia DPH.
Do knihy pokladne - výdavkový doklad sa môže učtovať aj tovar ktorý je objednaný príde mi poštou je k nemu fakúra a je zaplatený doručovateľke alebo kurierovi sumy od 100 do 1000€ je to zjednodušená faktúra alebo to treba učtovať cez faktúry prijaté od tiaľ do knihy pokladne a penažného denníka? Veľmi dakujem za rady.
Žabinka
08.02.14,13:32
Prosím o radu:
Pri faktúrach plateních v hotovosti v Polsku tieto doklady mám učtovať do faktúr prijatých odtial zaúčtovať do knihy pokladne a penažného denníka?
Dávam tam DPH- 49 - nakoľko aj kupujúci a predávajúci sú platitelia DPH.
Do knihy pokladne - výdavkový doklad sa môže učtovať aj tovar ktorý je objednaný príde mi poštou je k nemu fakúra a je zaplatený doručovateľke alebo kurierovi sumy od 100 do 1000€ je to zjednodušená faktúra alebo to treba učtovať cez faktúry prijaté od tiaľ do knihy pokladne a penažného denníka? Veľmi dakujem za rady.
V prvom rade je potrebné vedieť, čo je zjednodušená faktúra: ZoDPH §74 ods.3. Takúto ZJF je možné účtovať priamo do pokladničnej knihy -nezabudni v type dokladu nastaviť Zjednodušená faktúra- a následne do účtovného denníka. Klasické faktúry, a tobôž tie, pri ktorých ide o samozdanenie, treba nahadzovať do prijatých faktúr, následne úhradu do pokladničnej knihy a odtiaľ do účtovného denníka.
Rasťo74
11.02.14,17:20
Ďakujem Žabinka takto to aj robím ako si popísala.
Anina1976
12.02.14,07:38
ja som dnes skúšala nahodiť bločky z ERP priamo do peňažného denníka, typ 40, ZF a keď som išla do KV DPH , tak tam mi ich načítalo....takže teraz dilema, čo to robiť naďalej takto, alebo ozaj treba viesť aj tú pokladničnú knihu ?? :confused:
Žabinka
12.02.14,07:47
ja som dnes skúšala nahodiť bločky z ERP priamo do peňažného denníka, typ 40, ZF a keď som išla do KV DPH , tak tam mi ich načítalo....takže teraz dilema, čo to robiť naďalej takto, alebo ozaj treba viesť aj tú pokladničnú knihu ?? :confused:
Tiež som nad tým rozmýšľala.. v denníku sa tiež dá určiť typ dokladu, neviem inak, na čo by to mohlo slúžiť.. ja som už nahodila celý január do pokladničnej knihy, tak už budem pokračovať tak ďalej..
jade9
12.02.14,07:50
Nie. Bločky z ERP nahadzujem cez pokladničnú knihu - 40, typ dokladu ZF. Ale aj tak to ťahá do KV zle. Vraj MRP bude upgradovať. No a moje denné uzávierky tiež nahadzujem cez pokladničnú a ťahá ich do KV. Ostatné hotovostné platby, ako napr. poštovné, úhrady faktúr a pohyby medzi pokladňou a účtom nahadzujem do účtovného denníka. Čiže cez pokladničnú knihu nahadzujem len to, čo potrebujem, aby ťahalo do KV. Pokladničnú knihu si cez denník vytlačím a sú tam všetky doklady a vôbec sa nezaťažujem, ako je stav pokladne v pokladničnej knihe. Beriem to ako nutné zlo.
martina2006
12.02.14,08:12
Prosím vás dá sa vytlačiť kontrolný výkaz so všetkými riadkami, aby som si to odkontrolovala. Mám PU WIN - pozerám, ale nikde tam nevidím možnosť tlače, iba načítať do xml. súboru.
jade9
12.02.14,08:53
Veru zatiaľ tam taká možnosť nie je. Dúfam, že ju po upgrade doplnia. Aj ja by som si to rada skontrolovala....:-(
smachotka
12.02.14,09:22
Chcem sa spýtať kde evidujete teraz interné doklady, ktoré sa týkajú nákupov cez bankové výpisy a je tam DPH. napr. kúpa PHM?
mizu24
12.02.14,09:37
Prosím vás dá sa vytlačiť kontrolný výkaz so všetkými riadkami, aby som si to odkontrolovala. Mám PU WIN - pozerám, ale nikde tam nevidím možnosť tlače, iba načítať do xml. súboru.

Ja som si to vytlačila :
najprv som si skopírovala obrazovku PRINT SCREEN a následne uložila do Wordu, keď je viacej strán je to trochu pracnejšie a tiež to nie sú veľké písmená, ale hádam na odkontrolovanie to zatiaľ stačí a dúfam že budúci mesiac už hodia nejakú rozumnú zostavu...
smachotka
12.02.14,10:26
Ešte sa chcem spýtať že pod aký TYP DPH dávate poštovné. predtým som dávala 39. Treba to kvôli KV zadávať niejako inak?
Anina1976
12.02.14,11:15
poštovné naďalej kod 39, nijako nesúvisí s DPH ...
zuzana
12.02.14,11:28
Ak mám od občanov vybraté sumy v hotovosti za pohreby,majú vystavené príjmové doklady/niektoré PPD sú aj 108€/teda nad 100€/treba k nim vystaviť riadnu faktúru, tie ktoré sú na d 100€ alebo nie, ak ide o FO/občanov/.Bude to ako zjednodušená faktúra alebo to dám ako bežný daňový doklad?Vždy keď je suma v hotovosti na 100€ je treba vystaviť fa, alebo stačí PPD?
Tamila
12.02.14,11:36
Ako riešite leasingové splátky, aby boli v KV? Predtým som ich mesačne účtovala cez ID v PÚ, teraz ich dávate do knihy faktúr alebo do ostatných záväzkov?
anithocka
12.02.14,12:47
ahojte ak som správne pochopila Vašu diskusiu ku kontrolnému výkazu MRP win nákup v hotovosti musí ísť cez pokladničnú knihu a nákup kartou cez ostatné záväzky? a pri tých ostatných záväzkoch čo bude VS? doteraz som to nikdy nepoužívala takže pre mňa je to všetko nové...viete mi poradiť ešte v pokladničnej knihe dajú sa nejako v kolónke text vytiahnuť predkontácie aby bol taký text aký mám preddefinovaný v účtovnej osnove?
Žabinka
12.02.14,13:11
Ako riešite leasingové splátky, aby boli v KV? Predtým som ich mesačne účtovala cez ID v PÚ, teraz ich dávate do knihy faktúr alebo do ostatných záväzkov?
ja by som išla cez ostatné záväzky..
Žabinka
12.02.14,13:15
ahojte ak som správne pochopila Vašu diskusiu ku kontrolnému výkazu MRP win nákup v hotovosti musí ísť cez pokladničnú knihu a nákup kartou cez ostatné záväzky? a pri tých ostatných záväzkoch čo bude VS? doteraz som to nikdy nepoužívala takže pre mňa je to všetko nové...viete mi poradiť ešte v pokladničnej knihe dajú sa nejako v kolónke text vytiahnuť predkontácie aby bol taký text aký mám preddefinovaný v účtovnej osnove?
VS nie je podstatný údaj pre KV.. je len pre potreby úhrady.. v pokladničnej knihe sa asi nedá preddefinovať text, ja ho ručne vypisujem, ale nepátrala som po tom.. trošku nám potrvá, kým sa v tom zorientujeme..:)
Tamila
12.02.14,13:17
Ako riešite leasingové splátky, aby boli v KV? Predtým som ich mesačne účtovala cez ID v PÚ, teraz ich dávate do knihy faktúr alebo do ostatných záväzkov?
ja by som išla cez ostatné záväzky..
Tiež sa prikláňam skôr ku knihe ostat. záväzkov .
zuzana
12.02.14,13:31
Ešte sa spýtam odoslané, vystavené faktúry účtujete dátumom vystavenia napr. 10.2.2014 alebo zdanitelného plnenia 5.2.2014-akým dátumom idú do výkazu?Ak účtujem dátumom vystavenia a nie zdan.plnenia a dodávateľ bude mať môj dátum dodania odlišný ako ja pri priznaní DPH, nevadí?
kuravesele
12.02.14,13:40
ja účtujem s dátumom zdaniteľného plnenia a aj prijaté faktúry na základe zdaniteľného plnenia.
jade9
12.02.14,14:16
Pridávam sa, aj ja účtujem faktúry dátumom zdaniteľného plnenia. A vie mi niekto povedať, prečo mám platby kartou účtovať ako ostatné pohľadávky, aký to má vplyv na KV?
Mám tržbu v RP, to naúčtujem v pokladničnej knihe, aby to išlo do KV. A potom si ošetrím časť tržieb, čo zákazníci platili kartou v účtovnom denníku. Či....?
vjejka
12.02.14,15:27
prosím len pre objasnenie, bločky nad 100 e budem označovať ako bežný doklad, a bločky do 100 e ako zjednodušenú faktúru? dik
kuravesele
12.02.14,15:58
prosím len pre objasnenie, bločky nad 100 e budem označovať ako bežný doklad, a bločky do 100 e ako zjednodušenú faktúru? dik

Bloček do 1000 eur zaplatený v hotovosti je ZF. Bloček zaplatený kartou do 1600 eur je ZF. Nad tieto sumy musí byť vyhotovená riadna FA.
anithocka
12.02.14,16:49
nahodila som si dodávateľskú faktúru do knihy záväzkov a pri úhrade v hotovosti som išla cez pokladničnú knihu úhradiť záväzok a neťahá mi ani správne číslo VPD a a ak dám ešte aj zaúčtovať do hlavnej knihy tak mi stále v pokladničnej knihe svieti nezaúčtovaná čo s tým? ten KV je veľmi zaujímavé tlačivo a hlavne nás núti spoznávať program z iného pohľadu :(
Žabinka
12.02.14,17:05
Vyšla ďalšia verzia:
7.20.791 12.2.2014
Kontrolný výkaz DPH
- doplnený ZDROJ do každej časti KV DPH - pre zjednodušenie kontroly načítaných dát
- možnosť opätovného načítania dát
- sumarizácia častí B3, D1 a D2 pri exporte do XML
- Výstup
- nová výstupná zostava pre interné použitie na kontrolu vyplnenia KV DPH
- možnosť tlače iba vybranej časti výkazu
- sumár na konci každej časti
Možno už chyby z predošlej odstránili..
anithocka
12.02.14,17:12
stiahla som si a stále mi to svieti ako nezaúčtované...
Žabinka
12.02.14,17:18
stiahla som si a stále mi to svieti ako nezaúčtované...

Myslíš druhý stĺpec? Pri úhrade fa tam mám NIE.. Neviem, čo to znamená, manuál mám v práci, možno tam niečo o tom píšu, pozriem zajtra.. Ale úhradu fa mám aj v knihe faktúr, aj zaúčtovanú v účtovnom denníku, tak sa tým netrápim.. Možno to znamená že už nejde do KV, lebo to ťahá z faktúr..:eek::cool:
anithocka
12.02.14,18:18
áno áno žabinka myslím druhý stĺpec tak dobre budem sa riadiť aj ja tým že to nechám tak :) Ďakujem pekne
mizu24
12.02.14,18:32
Pridávam sa, aj ja účtujem faktúry dátumom zdaniteľného plnenia. A vie mi niekto povedať, prečo mám platby kartou účtovať ako ostatné pohľadávky, aký to má vplyv na KV?
Mám tržbu v RP, to naúčtujem v pokladničnej knihe, aby to išlo do KV. A potom si ošetrím časť tržieb, čo zákazníci platili kartou v účtovnom denníku. Či....?

tržby platené kartou majú ísť do ost.pohľadávok
anithocka
12.02.14,19:01
bude správne ak si ostatné záväzky (nákup napríklad PHM) platené kartou budem označovať ako interné doklady?
jade9
13.02.14,06:59
Pridávam sa, aj ja účtujem faktúry dátumom zdaniteľného plnenia. A vie mi niekto povedať, prečo mám platby kartou účtovať ako ostatné pohľadávky, aký to má vplyv na KV?
Mám tržbu v RP, to naúčtujem v pokladničnej knihe, aby to išlo do KV. A potom si ošetrím časť tržieb, čo zákazníci platili kartou v účtovnom denníku. Či....?

tržby platené kartou majú ísť do ost.pohľadávok

Ja viem, že je to tak doporučené z MRP - ale aký to má význam pre KV a DPH? Ja mám predsa aj tržby platené kartou v dennej uzávierke zahrnuté spoločne s hotovostnými tržbami. Pokiaľ by mi to denná uzávierka členila, potom chápem, že to musím nahadzovať osobite a teda hotovostné cez pokladničnú knihu a kartou cez ostatné pohľadávky.
zuzanar
13.02.14,07:23
Možno niekomu pomôže.
Po stiahnutí najnovšej verzie 7.2 (791) mi z vydanej faktúry vystavenej na IČO (neplatca, DIČ neviem) faktúru dávalo do D2. Keď som v adrese do kolonky DIČ zadala bodku, faktúru zaradilo správne do A1.
V pokladničnej knihe som mala zaúčtovaný príjmový doklad na fyzickú osobu bez IČO (príjem za stravu od zamestnancov), doklad bežný, typ dph 10 a doklad mi nezaradilo nikde. Keď som zvolila typ dokladu ZF doklad správne zaradilo do D2.
Žabinka
13.02.14,08:03
stiahla som si a stále mi to svieti ako nezaúčtované...

Myslíš druhý stĺpec? Pri úhrade fa tam mám NIE.. Neviem, čo to znamená, manuál mám v práci, možno tam niečo o tom píšu, pozriem zajtra.. Ale úhradu fa mám aj v knihe faktúr, aj zaúčtovanú v účtovnom denníku, tak sa tým netrápim.. Možno to znamená že už nejde do KV, lebo to ťahá z faktúr..:eek::cool:
Pozrela som si, ako to mám uvedené v KV.. Údaje z prijatej fa sú správne v B2, nikde inde už nie je úhrada v KV, takže keď dáš správny typ DPH v pokladničnej knihe, tak je to len úhrada, a preto je tam NIE.. Tam kde má byť úhrada zaúčtovaná, všade je.. Tak je to pravdepodobne v poriadku..
anithocka
13.02.14,09:57
v knihe záväzkov uhradená je, v účtovnom denníku je len v pokladničnej kniže píše že nie...ďakujem za pomoc
smachotka
13.02.14,10:27
Chcem sa spýtať kde evidujete teraz interné doklady, ktoré sa týkajú nákupov cez bankové výpisy a je tam DPH. napr. kúpa PHM?
anithocka
13.02.14,10:36
smachotka do ostatných záväzkov som si ich naúčtovala ja (niekde na porade som to tak čítala že to má byť kôli kontrolnému výkaz)

mňa zaujíma bankový výpis ten účtujete do hlavnej knihy teraz po novom?
Žabinka
13.02.14,10:39
smachotka do ostatných záväzkov som si ich naúčtovala ja (niekde na porade som to tak čítala že to má byť kôli kontrolnému výkaz)

mňa zaujíma bankový výpis ten účtujete do hlavnej knihy teraz po novom?
bankový výpis priamo do účtovného denníka, ako po starom..
smachotka
13.02.14,11:07
bankový výpis aj ja do účtovného denníka tak ako predtým
tani17
13.02.14,12:08
môžete mi prosím poradiť ako účtovať príjem cez ERP, keď nemám povinnosť evidovať príjem ERP zo zákona?
stále mi to naťahuje do D1 ale malo by to byť D2...
tanusik
13.02.14,16:33
Ahojte..a aký kód je napr. pri ....poštovné §28-oslobodené od dane - (kód4 1-dan v tuzemsku bez nároku na odpočet)
a napr. doplnenie pokladne z banky, (kod 12/§28 mimo koef/ )...je to takto správne...??? lebo do teraz to bolo robené - doklady oslobodené od dane výdavkové cez kod
39, a prijmové cez kod 19, ale MRP výslovne napísalo,že je to
nesprávne...
segafredo
14.02.14,09:13
ak sa uhrada zaučtuje z knihy pokladne tak sa to zmení na ANO. NIE znamená že položka v knihe pokladne nie je zaučtovaná v denníku
zuzana
14.02.14,11:27
áno áno žabinka myslím druhý stĺpec tak dobre budem sa riadiť aj ja tým že to nechám tak :) Ďakujem pekne
Daj si napravo FUNKCIE-aktual.príznakov zaúčtovania a budeš tam mať áno, alebo ako ti zapíše do pokladničnej knihy, tak nedaj zaúčtovať do denníka, daj tam nie.A potom si klikni tiež v pokl.knihe na funkcie-zaúčtovanie dokladu a tiež potom zobrazí, že je to zaúčtované.
Pasztorka
15.02.14,16:18
Dobry vecer, pri VPD postovne, aky je spravny typ DPH? Doteraz som davala 39, ale citam manual ku zadavaniu dokladov pre kontr. vykaz DPH, tam pisu, ze typ 19 a 39 sa ma zadavat iba ak sa jedna o doklad od neplatcu DPH, pripadne doklad ktoreho obsah nie je predmetom DPH, napr. mzdy, dotacia a pod... a ak sa jedna o doklady, kde zakon o DPH hovori o ich oslobodeni par. 28 az 41, v tomto pripade vyuzivame ine typy DPH (nie19,39).... pozerala som co je este v tej ponuke typov, tak jedine mi k tomu nejako sedi typ 41???? A druhá otázka, platba za TV a rozhlas, tiez je to oslob. podla par. 28 az 41....-staci pridat cez penazny dennik a typ DPH 41, alebo musim to zadat ako ostatny zavazok a typ DPH 41? A typ dokladu mam dat pritom aky?
danula.s
15.02.14,16:53
Všetkým, ktorí účtujú v MRP - dnes som sa pokúsila vyplniť cez XML formát kontrolný výkaz a stále mi vyhadzoval kritické a logické chyby / len nenapíše konkrétne aké/ Zúfalá som prekontrolovala ešte aj IČ DPH či je správne , až nakoniec som prišla na to, že tie kritické chyby sú - v zlom nahodení desatinných čísiel do výkazu - keď je napr. 2,50 , do výkazu dá len 2,5 a to je zle. Musia byť dve desatinné čísla za čiarkou. Maturovala som nad tým celé poobedie. Dúfam, že to páni z MRP dajú do poriadku.
Rozalka
15.02.14,17:07
Všetkým, ktorí účtujú v MRP - dnes som sa pokúsila vyplniť cez XML formát kontrolný výkaz a stále mi vyhadzoval kritické a logické chyby / len nenapíše konkrétne aké/ Zúfalá som prekontrolovala ešte aj IČ DPH či je správne , až nakoniec som prišla na to, že tie kritické chyby sú - v zlom nahodení desatinných čísiel do výkazu - keď je napr. 2,50 , do výkazu dá len 2,5 a to je zle. Musia byť dve desatinné čísla za čiarkou. Maturovala som nad tým celé poobedie. Dúfam, že to páni z MRP dajú do poriadku.
Medzi nami - to mali ošetriť páni zo softvérovej firmy pre FRSR - veď 2,50 a 2,5 je to isté číslo.
danula.s
15.02.14,20:39
Rozalka máš síce pravdu, že 2,5 a 2,50 je to isté číslo. Len teraz je otázka,že kto je dôležitejší - páni zo soft.firmy pre FRSR alebo páni z MRP? Furt mi vychádza, že žiaľ tí prví a tí druhí sa tomu asi budú musieť prispôsobiť. :(
martina2006
17.02.14,09:18
Mám doklad mýto NDS - potvrdenie o prijatí platby, faktúra č. .. uhradené platobnou kartou. Doteraz som to účtovala cez ID, jedným dokladom som narátala a zaúčtovala za celý mesiac. 518,343/261, uhrada 261/221. Ako to zaúčtovať teraz , aby mi to správne zaradilo do KV. Musím každú jednu faktúru zaúčtovať do ostatných záväzkov? 518,343/379 a následne úhrada 379/221?
kuravesele
17.02.14,09:56
Všetkým, ktorí účtujú v MRP - dnes som sa pokúsila vyplniť cez XML formát kontrolný výkaz a stále mi vyhadzoval kritické a logické chyby / len nenapíše konkrétne aké/ Zúfalá som prekontrolovala ešte aj IČ DPH či je správne , až nakoniec som prišla na to, že tie kritické chyby sú - v zlom nahodení desatinných čísiel do výkazu - keď je napr. 2,50 , do výkazu dá len 2,5 a to je zle. Musia byť dve desatinné čísla za čiarkou. Maturovala som nad tým celé poobedie. Dúfam, že to páni z MRP dajú do poriadku.


akurát aj ja mám presne s tým istým problém, ale sranda, že niektoré nemusím mať upravené a niektoré hej... nechápem prečo, ale dobre...tak teraz to asi radšej ručne pozaokrúhľujem na 2 desatinné miesta...vrrrrr...
anithocka
17.02.14,10:52
áno áno žabinka myslím druhý stĺpec tak dobre budem sa riadiť aj ja tým že to nechám tak :) Ďakujem pekne
Daj si napravo FUNKCIE-aktual.príznakov zaúčtovania a budeš tam mať áno, alebo ako ti zapíše do pokladničnej knihy, tak nedaj zaúčtovať do denníka, daj tam nie.A potom si klikni tiež v pokl.knihe na funkcie-zaúčtovanie dokladu a tiež potom zobrazí, že je to zaúčtované.

ďakujem veľmi pekne už je tam áno :)
anithocka
17.02.14,10:54
keď si dodatočne pooznačujem adresy tých čo sú FO (nemám to označené fajkou) opravím sa mi KV či budem musieť všetko nanovo účtovať?
kuravesele
17.02.14,14:43
prosím Vás, vám keď ťahá z programu do KV iba napríklad sumu 22,3 tak tam dopĺňate tie nuly, aby to bolo na 2 desatinné miesta? či nie? Ďakujem
Žabinka
17.02.14,14:54
ja som nedopľňala nič, opravila som len to, čo KV vyžadoval po stlačení "kontrola" a zbytočne som do toho radšej nezasahovala..
kuravesele
17.02.14,14:59
no mne to iba v B2 všade kde mám na konci nulu napríklad suma dane v eurách 199,1 a výška odpočítanej dane 199,1 a keď tam doťuknem nulu 199,10 tak je to OK. Napríklad a A.1 suma dane v eurách je iba 13 a tam nehlási chybu...tak to poslať bez tých núl? Ď.
adam
17.02.14,16:54
ja som nedopľňala nič, opravila som len to, čo KV vyžadoval po stlačení "kontrola" a zbytočne som do toho radšej nezasahovala..
Prosím Ťa, kde sa dá stlačiť v KV "kontrola"?
kuravesele
17.02.14,16:57
úplne na konci aj v E-dane aj v tlačive na stránke finančnej správy
Žabinka
17.02.14,17:08
ja som nedopľňala nič, opravila som len to, čo KV vyžadoval po stlačení "kontrola" a zbytočne som do toho radšej nezasahovala..
Prosím Ťa, kde sa dá stlačiť v KV "kontrola"?
Ja som posielala cez drsr.sk, tam je to naľavo, dole, jedno z modrých okien.. Myslela som kontrolu nie v mrp, ale na stránke finanč. správy..
adam
17.02.14,17:10
Ďakujem, myslela som , že niekde v mrp.
Anina1976
18.02.14,07:14
spracovávam v MRP, vytlačila som si výstupy, skontrolovala, všetko bolo ok .... takže som načítala súbor a odoslala KV + DPH, všetko prešlo.....hurá teším sa.....ale moja radosť dlho netrvala, pretože mi správkyňa dane volala, že pri jednom IČ dodávateľa jej vypisuje chybu, že neexistuje....
tak som pozrela faktúry , preverila registráciu na portáli, všetko ok....nakoniec mi pani povedala, že už aj kolegyňa také má....a že teda zatiaľ im vedúca povedala, nech nedávajú žiadne výzvy a že počkajú si dostanú nejaké usmernenie zhora....takže ešte to ani nezačalo, a už to je na figu....čo povedať?? :confused::D
Kristina27
18.02.14,10:45
a ja som dnes posielala KV z výstupu z MRP, všetko bez problémov, len ma upozornilo, že pri niektorých dobropisoch som nezadala číslo pôvodnej fa, tak som ručne doplnila, skontrolovala a odoslalo mi to, druhý KV som vypĺňala ručne cez e dane mala som tam len desať faktúr, takže šlo to aj tak, mám potvrdenie o prijatí, čakám, čo sa bude diať, veľmi som sa toho bála, všetci strašili, musím si len zvyknúť zadávať tie kódy v MRP a asi to pôjde, zvykli sme si aj na horšie veci ...
kuravesele
18.02.14,13:11
spracovávam v MRP, vytlačila som si výstupy, skontrolovala, všetko bolo ok .... takže som načítala súbor a odoslala KV + DPH, všetko prešlo.....hurá teším sa.....ale moja radosť dlho netrvala, pretože mi správkyňa dane volala, že pri jednom IČ dodávateľa jej vypisuje chybu, že neexistuje....
tak som pozrela faktúry , preverila registráciu na portáli, všetko ok....nakoniec mi pani povedala, že už aj kolegyňa také má....a že teda zatiaľ im vedúca povedala, nech nedávajú žiadne výzvy a že počkajú si dostanú nejaké usmernenie zhora....takže ešte to ani nezačalo, a už to je na figu....čo povedať?? :confused::D

normálne Vám to potiahlo aj na tie 2 desatinné miesta?
anithocka
18.02.14,13:46
aký kód pri poštovnom ste dávali?
Pasztorka
18.02.14,19:41
Anithocka, aj ja som sa to pytala, o stranu skor, ale nikto mi neodpovedal... tak neviem, ci ti, ktori uz aj podavali KV nam len nechcu prezradit, alebo taky pripad nemali???
Tot moja otazka:
""Dobry vecer, pri VPD postovne, aky je spravny typ DPH? Doteraz som davala 39, ale citam manual ku zadavaniu dokladov pre kontr. vykaz DPH, tam pisu, ze typ 19 a 39 sa ma zadavat iba ak sa jedna o doklad od neplatcu DPH, pripadne doklad ktoreho obsah nie je predmetom DPH, napr. mzdy, dotacia a pod... a ak sa jedna o doklady, kde zakon o DPH hovori o ich oslobodeni par. 28 az 41, v tomto pripade vyuzivame ine typy DPH (nie19,39).... pozerala som co je este v tej ponuke typov, tak jedine mi k tomu nejako sedi typ 41???? A druhá otázka, platba za TV a rozhlas, tiez je to oslob. podla par. 28 az 41....-staci pridat cez penazny dennik a typ DPH 41, alebo musim to zadat ako ostatny zavazok a typ DPH 41? A typ dokladu mam dat pritom aky? ""
Anina1976
19.02.14,06:59
údaje mi načítalo riadne na 2 des.miesta
anithocka
19.02.14,08:40
ako som luskala poradu tak som luskala všade som sa dočítala že poštovné má byť 39 ale čítala som v jednej diskusii že to má byť 41 ale viac sa prikláňajú k 39
Pasztorka
19.02.14,09:16
Anithocka: ale ked v MRP vyslovene pisu, ze typ 39 to nema byt...ja som sa pytala znamej, uctovnicky, a ona ze to si musim vyzistit u vyrobcu softveru, ze ako to treba zadat... lenze komunikacia s MRP je bohuzial taka, aka je, teda aspon ja nemam dobru skusenost, pytala som sa na nieco dva krat, raz mi slubili, ze sa ozvu a neozvali sa, druhy raz som mala poslat mail s poroblemom, ale na ten mi uz neodpovedali, takze tak...
Kristina27
19.02.14,09:18
zadávala som poštovné v MRP - kód 39, normálne mi zobralo KV DPH sumy na dve desatinné čísla, len mi volala z DÚ, že tri IČ DPH javia chybu, tak som poslala opravný, lebo som mala zle zadané IČ DPH v adresách v programe. Tak je to teraz OK.
Žabinka
19.02.14,09:31
Anithocka, aj ja som sa to pytala, o stranu skor, ale nikto mi neodpovedal... tak neviem, ci ti, ktori uz aj podavali KV nam len nechcu prezradit, alebo taky pripad nemali???
Tot moja otazka:
""Dobry vecer, pri VPD postovne, aky je spravny typ DPH? Doteraz som davala 39, ale citam manual ku zadavaniu dokladov pre kontr. vykaz DPH, tam pisu, ze typ 19 a 39 sa ma zadavat iba ak sa jedna o doklad od neplatcu DPH, pripadne doklad ktoreho obsah nie je predmetom DPH, napr. mzdy, dotacia a pod... a ak sa jedna o doklady, kde zakon o DPH hovori o ich oslobodeni par. 28 az 41, v tomto pripade vyuzivame ine typy DPH (nie19,39).... pozerala som co je este v tej ponuke typov, tak jedine mi k tomu nejako sedi typ 41???? A druhá otázka, platba za TV a rozhlas, tiez je to oslob. podla par. 28 az 41....-staci pridat cez penazny dennik a typ DPH 41, alebo musim to zadat ako ostatny zavazok a typ DPH 41? A typ dokladu mam dat pritom aky? ""
Ľudia, preboha, veď si prečítajte Zákon o DPH, a skúste sa nad tým aj logicky zamyslieť, keď zadávate údaje do programu.. Keď si dáš do pokladničnej knihy pridať príjem, máš tam v typoch DPH oslobodené od dane §29-42? Máš, je to typ 11,12.. Keď si dáš do pokladničnej knihy pridať výdaj, máš tam v typoch DPH oslobodené od dane §29-42? NEMÁŠ.. Priložila som aj obrázky pre názornosť.. A čo z toho logicky vyplýva? Oslobodené od dane §29-42 a zadanie príslušných typov DPH by sa ťa týkalo, keby si ty poskytovala tieto služby.. Ale keďže píšeš o VPD, predpokladám že ich neposkytuješ, a teda zadáš typ DPH 39...
anithocka
19.02.14,10:17
Preboha porada je na to aby sme si radili a nie aby to boli výbuchy zlostí...nevidela som nájsť ten typ DPH v pokladničnej knihe tak sorry, že niekto tu chce pomôcť ak Ťa to obťažuje tak sa neobťažuj a ignoruj naše otázky!! ale dík za radu
anithocka
19.02.14,10:31
ešte sa chcem opýtať klient kúpil mobilný telefón zaplatený v hotovosti jeho cena je cca 460 eur tak to pôjde ako faktúra aby sa mi to dostalo do B2? teraz to mám v B3 nakoľko je doklad z ERP.
Žabinka
19.02.14,10:35
Preboha porada je na to aby sme si radili a nie aby to boli výbuchy zlostí...nevidela som nájsť ten typ DPH v pokladničnej knihe tak sorry, že niekto tu chce pomôcť ak Ťa to obťažuje tak sa neobťažuj a ignoruj naše otázky!! ale dík za radu
:):) a kde vidíš výbuchy zlosti??..;) možno pred tým ako zadám x-krát tú istú otázku v rôznych témach (nemyslím tým konkrétne teba, ale všeobecne), stačí si to trochu preštudovať, napr. aj na porade, bolo to tu už neskutočne veľa krát rozoberané..
mimotemy a ešte ťa ubezpečím, že ja nie som vôbec zlostný typ, mňa len tak ľahko niečo nerozhádže..:cool:
anithocka
19.02.14,10:44
logika pustí že by tam mala byť 39 ale ako je možné že kristíne to natiahlo do KV aj keď nechápem keďže KV je o DPHčku a našla som len staré články k poštovnému aktuálne pre rok 2014 nie a po druhé MRP samo zdôrazňovalo že tam nemá byť 39 takže tak a zákon o DPH preštudovaný mám to mi ver len ťažko sa zorientovať v tej spleti vecí čo chce finančné riaditeľstvo a ako to zapracovať do softvéru aby to ťahalo do KV správne ...keďže ani daňové riaditeľstvo nevie ako bude kontrolovať tie KV (sama riaditeľka z DÚ v KE to povedala)
Žabinka
19.02.14,10:59
logika pustí že by tam mala byť 39 ale ako je možné že kristíne to natiahlo do KV aj keď nechápem keďže KV je o DPHčku a našla som len staré články k poštovnému aktuálne pre rok 2014 nie a po druhé MRP samo zdôrazňovalo že tam nemá byť 39 takže tak a zákon o DPH preštudovaný mám to mi ver len ťažko sa zorientovať v tej spleti vecí čo chce finančné riaditeľstvo a ako to zapracovať do softvéru aby to ťahalo do KV správne ...keďže ani daňové riaditeľstvo nevie ako bude kontrolovať tie KV (sama riaditeľka z DÚ v KE to povedala)
ja nevidím v kristíninom príspevku že jej poštovné natiahlo do KV.. ale že jej natiahlo dve desatinné miesta..
mrp nezdôrazňovalo že konkrétne poštovné nemá byť 39, ale upozornilo všeobecne, že treba mať naštudovaný zákon o DPH:

2.2. typ DPH pri výdavkových dokladoch a príjmových dokladoch - je potrebné poznať paragraf resp. riadok tlačiva daňové priznania viac o typoch DPH Zadávanie typov DPH od 1.1.2012
pozn. veľmi často dochádza k nesprávnemu označeniu typu DPH č.19 resp. 39(neovplyvňujúce DPH). Tieto typy DPH používame iba vtedy ak sa jedná o doklad od neplátcu DPH, prípadne o doklad ktorého obsah nie je predmetom DPH napr. mzdy, dotácia pokladne a podobne...Ak sa jedná o doklady, kde zákon o DPH hovorí o ich oslobodení par. 28 až 41 - v tomto prípade využívame iné typy DPH (nie 19,39), kde pri danej službe neuvádzame sadzbu DPH ( t.j. oslobodené od DPH) -ide o činnosti, ktoré ty poskytuješ.. https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/oslobodene-cinnosti
Anina1976
19.02.14,10:59
a čo odmena, ktorú sme dostali za prenájom a obsluhu výherných automatov ??....doposiaľ som to účtovala v pohľadávkach, kde som rozpočítala v pomere 1/2 do zdan.príjmov s DPH 20% a 1/2 oslobodené, celé typ DPH 10 ......no a teraz neviem či to tak isto mám robiť a kam s tým v KV.... :confused:


prosíííím , nevie mi nik pomôcť ??
GabinaV
19.02.14,11:04
Ahojte :) potrebovala by som radu pri "nadobudnuti tovaru z EU a samozdanení" Pri zadávaní Fa do evidencie záväzkov som uviedla faktúra EU tovar, v DPH mi to pekne rozdelilo na "nadobudnutie tovaru v tuzemsku podla paragr. 11 a 11a" to by bolo v poriadku. no v KV mi túto Fa hodilo do B1- a rozdelilo na "základ dane" "suma dane" a "sadzba dane v %" = JE TO V PORIADKU? Alebo by tam mala byť 0-vá sadzba DPH ?
Kristina27
19.02.14,11:20
písala som asi bez čiarky, že na poštovné dávam 39, potom sa napísala, že mne pekne stiahlo aj desatinné čísla do KV, samozrejme len z kódov 10 a 40 /iné som nemala/, sorry za zavedenie, chcela som len povedať, že len zadávanie kódov ZF na všetky nákupy z ERP /aj v hotovosti, aj kartou/ a ERP uzávierka v pokladni UZ je pre mňa novinkou, ostatné kódujem ako doteraz
sattelitka
19.02.14,12:42
ja vo vydaných faktúrach nemám aktívne okienko "Pôvodné číslo dokladu"...........prečo ?
Tamila
19.02.14,12:46
To nemá nikto aktívne. Vo vydaných fa nie je potrebné. Do KV sa berie č. fa a to tam je.
sattelitka
19.02.14,12:50
ale prečo mám potom KV úplne prázdny ? veď mám už ponahrávané faktúry
Tamila
19.02.14,12:54
Dala si načítať dáta?
timejka200
19.02.14,13:43
ak si nahodím bloček - nákup kanc. potrieb 10 Eur - dávam to ako zjednodušená faktúra?
adam
19.02.14,14:48
áno
sattelitka
19.02.14,14:54
Dala si načítať dáta?
sorry nedala som ešte načítať dáta.
Ale pozor! chcem vás upozorniť , že treba dávať pozor s tým načítaním, lebo napr. ja som po nahratí faktúr dala načítať aby som skontrolovala, potom som jednu faktúru opravila, a pridala aj nejaké ďalšie, a dala znovu načítať, a zrazu bol úplne iný výsledok....ono to totiž načíta ešte raz a niektoré tam budete mať duplicitne ! Takže zrejme treba všetko ponahrávať a až potom dať načítať !
Majkaheged
19.02.14,14:56
treba si ho predtým vymazať a potom dať načítať
anithocka
19.02.14,15:19
ešte si chcem overiť a už pošlem DPH a KV....na faktúre je číslo faktúry s písmenkami FV a VS sú čísla faktúry (len numerické) zadávam to číslo kde je FV alebo VS? ďakuje
Majkaheged
19.02.14,15:22
to číslo kde je aj FV, aj keď tam máš nejaké pomlčky, lomítka, všetko, VS ti slúži len na úhradu. Oni tam chcú mať komplet číslo aj s tými znakmi
anithocka
19.02.14,15:27
katastrofa veď keď je FA vystavená v inom softe a mne to soft neakceptuje tak čo s tým? vymeniť soft účtovný?
martina2006
19.02.14,15:54
ak máš faktúry vystavované v inom softe, tak klikni na rozšírené informácie - originálne číslo faktúry - tam napíšeš číslo faktúry aj s lomítkami, písmenkami,... a to ti bude dávať do KV.
anithocka
19.02.14,16:14
no neťahá mi to tak pretože odberateľské faktúry vystavujú v inom softe a ja si ich nahadzujem znova a oni zadali číslo faktúry z medzerou a mne to ťahá spolu (bez medzery)
kuravesele
19.02.14,16:16
ale veď do KV sa uvádza číslo FA bez medzier
Pasztorka
19.02.14,19:04
Tymto chcem aj takto verejne podakovat Zabinke za objasnenie zahady s postovnym, fakt vela ludi sa tu pytalo a odpovede neboli.... jupiiiii, uz sme o cosi mudrejsie :-)
Kristina27
20.02.14,06:55
Tamilka, aj mne pri dobropisoch nenačítalo číslo pôvodnej faktúry, lebo bola z r. 2013, tak som to potom ručne dohodila do KV v e-daniach, lebo ma to upozornilo na chybu.
zifka
20.02.14,07:04
Prosím o radu ku KV: Od dodávateľa dostávame obedy (faktúra raz mesačne). DPH k obedom zamestnancov účtujeme cez ceniny a potom pri mzdách cez interný doklad (55 % náklady + 45 % pohľadávka voči zamestnancom). Ako to dostať do KV (v MRP)? Aký variabilný symbol? Ďakujem...
timejka200
20.02.14,07:10
mne dáva všetko do B3 - je to tak správne , mám len prijaté fatúry do 1000 Eur + výdavkové pokladničné doklady.
Lotarka
20.02.14,08:01
Dáva Vám do časti B3 len sumár, lebo ja mám rozpísané aj všetky zjednodušené faktúry. Je to tak správne, nemá tam byť len sumár?
Žabinka
20.02.14,08:08
Dáva Vám do časti B3 len sumár, lebo ja mám rozpísané aj všetky zjednodušené faktúry. Je to tak správne, nemá tam byť len sumár?
v KV v programe je to v B3 rozpísané po dokladoch, ale do KV finančnej správy to natiahne po exporte súhrnným zápisom..
ivka32
20.02.14,19:37
Mám dotaz ohľadom dobropisu, ktorý je vystavený pre nepodnikateľa NFO - ide o storno pôvodnej faktúry, ktorá bola vystavená pre nepodnikateľa (pôvodná faktúra bola DD k zálohe, potom sa vlastne celá tá záloha vracala klientovi - takže vystavenie dobropisu). Aký typ dokladu zadať, kde do KV mi to má ísť? Lebo MRP mi to háže do D2 mínusom. Je to správne?
timejka200
21.02.14,08:39
1. ako nahodím faktúru prijatú celková suma 5040 Eur - aký typ? aby mi to správne ťahalo do výkazu?
2. prijaté faktúry v sume do 1000 Eur dávam ako zjednodušená faktúra ?

Ďakujem
Tamila
21.02.14,08:52
1. ako nahodím faktúru prijatú celková suma 5040 Eur - aký typ? aby mi to správne ťahalo do výkazu?
2. prijaté faktúry v sume do 1000 Eur dávam ako zjednodušená faktúra ?

Ďakujem
1. Aká je to faktúra?
2. áno
timejka200
21.02.14,08:57
1. faktúra za nákup osobného auta - v hodnote 5040 Eur - domáca faktúra s DPH
2. dakujem :) odberateľ takisto platca DPH
Tamila
21.02.14,09:07
domáca, z iného ČŠ, od platiteľa DPH, bez DPH,
zuzana
21.02.14,10:27
Prijaté faktúry do 1000€ sa dávajú ako zjednodušená faktúra?Mne všetky prijaté faktúry, ktoré mám v knihe faktúr ťahá do B2/ak dodávateľ má IČ DPH/ ak sú aj 100€.
Tamila
21.02.14,10:40
Všetky faktúry, ktoré majú náležitosti podľa zákona, sa účtujú ako faktúry aj tie do 100 Eur.. Zjednodušená faktúra je do 100 Eur a nemusí mať všetky náležitosti normálnej faktúry (napr. identifikácia odberateľa) a vtedy sa účtujú rovno do pokladne a nie do knihy fa. To je môj názor.
Žabinka
21.02.14,10:51
Prijaté faktúry do 1000€ sa dávajú ako zjednodušená faktúra?Mne všetky prijaté faktúry, ktoré mám v knihe faktúr ťahá do B2/ak dodávateľ má IČ DPH/ ak sú aj 100€.
veď keď ich zadávaš do prijatých faktúr, tak ich musí ťahať do B2.. Ak chceš aby ti to išlo do B3, musíš doklady nahadzovať do pokladničnej knihy/denníka, a do typu dokladu zadať zjednodušená faktúra..
timejka200
21.02.14,11:14
mne v MRP neťahá vôbec do B2 ....prečo ? vlastne tu len faktúry nad 5000 Eur?
kuravesele
21.02.14,11:17
do B2 idú klasické tuzemské FA
timejka200
21.02.14,11:31
mne to neťahá vôbec mám tuzemské faktúry - do sumy 500 Eur. zadala som ako zjednodušená faktúra ale ťahá mi tolen do B3
kuravesele
21.02.14,11:33
veď to nie je zjednodušená FA, to ZF si dajte preč, a znova to dajte načítať KV a bude to v B2
timejka200
21.02.14,11:48
čiže to mám dať ako bežný danový doklad v MRP? a nákup kanc. potrieb - bločky tie mám davať ako zjednodušená faktúra?
kuravesele
21.02.14,11:50
áno
timejka200
21.02.14,11:52
teraz som ich zmenila prijaté faktúry ako bežný danový doklad už to ťahá do B2, ale v B3 mám všetko 2x ????? prečo? neviete mi povedať? už je to OK. len som dala ešte raz natiahnuť údaje :)
kuravesele
21.02.14,11:54
lebo treba úplne zmazať vytvorený KV a znova pridať a načítať dáta...
ivka32
21.02.14,12:48
Mám dotaz ohľadom dobropisu, ktorý je vystavený pre nepodnikateľa NFO - ide o storno pôvodnej faktúry, ktorá bola vystavená pre nepodnikateľa (pôvodná faktúra bola DD k zálohe, potom sa vlastne celá tá záloha vracala klientovi - takže vystavenie dobropisu). Aký typ dokladu zadať, kde do KV mi to má ísť? Lebo MRP mi to háže do D2 mínusom. Je to správne?

Prosíííím, vie mi niekto poradiť?
kuravesele
21.02.14,13:28
Dobropisy vystavené k FA pre fyzické osoby idú do D2 mínusom.
Pasztorka
21.02.14,15:50
Pri nahadzovani dennych trzieb - uzavierka z ERP-do ostatnych pohladavok-zadavali ste Poradove cislo DU? Ak ano, tak kam? Do kolonky Pôv. č. dokladu?
cacka
21.02.14,16:16
Denné tržby som nahadzovala cez pokladničnú knihu, nie cez ostatné pohľadávky. Typ dokladu som dala UZ, typ DPH 10.
Žabinka
21.02.14,16:17
Pri nahadzovani dennych trzieb - uzavierka z ERP-do ostatnych pohladavok-zadavali ste Poradove cislo DU? Ak ano, tak kam? Do kolonky Pôv. č. dokladu?
cez ostatné pohľadávky ideš ak máš aj platby PK..
vierka.vieročka
21.02.14,16:21
netreba nahadzovať denné tržby na základe ERP do pohľadávok, ja som zadávala len do peňažného denníka ako vždy predtým , riadne vyplnila typy dokladu a pekne mi to ťahá do D1. (hovorím o MRP programe)
jade9
21.02.14,16:26
súhlasím s vierkou....ja to robím rovnako...
jade9
21.02.14,16:35
ešte mám otázočku - kam dávate leasingové splátky - B2 alebo B3?
sushka
21.02.14,16:42
B2- ako doklad z leasingovky máme splátkový kalendár (daňový doklad), v zmysle usmernenia leasingovej spoločnosti bude
v.s. =číslo zmluvy o financovaní/trojmiestne poradové číslo splátky (unicredit leasing, predpokladám, že každá leasingová spoločnosť vydala usmernenie - unicredit to má na stránke)
jade9
21.02.14,16:59
Ďakujem. My máme Credium a tam nám povedali, že kompletné číslo leasingovej zmluvy tj. bude sa mi to opakovať každý mesiac.
AdamC
21.02.14,17:06
Ja tiež nahadzujem všetko rovno do denníka a nie cez pokladničnú knihu a funguje to. Akurát že v denníku nie je tá kvačka - plný odpočet, číže ak mám PHM, ktoré chcem krátiť o 20% to je jediný prípad kedy by trebalo ísť cez pokladničnú knihu a náasledne do denníka. Ale premýšľam o tom, že keď ide niekto na paušál, dátumy aj litre sú fuk, a preto by som spočítal všetky bločky za mesiac a ten jeden sumárny zápis urobil do tej pokladničnej knihy s tou kvačkou vypnutou a tam sa napíše 80% odpočítavanej dph. Alebo - moja špekulatívna otázka, nedá sa štátu vrátiť tých 20% za celý rok naraz v decembrovej DPH ? Mimo kontrolný výkaz, tak ako aj keď sa koriguje koeficient v poslednej DPH.
AdamC
21.02.14,17:40
Nerozumiem tym platbam cez terminal a ostatnym pohladavkam. Ved mesacnu uzavierku dam do dennika typ 10 a doklad UZ. Neviem si predstavit ze by som zadal do ostatnych pohladavok celu velku sumu aj s platbami kartou, a potom po jednom odtukaval z celeho bankoveho vypisu tie stovky platieb kartou a daval uhradit tu pohladavku- nie je to divne?
Žabinka
21.02.14,18:01
Nerozumiem tym platbam cez terminal a ostatnym pohladavkam. Ved mesacnu uzavierku dam do dennika typ 10 a doklad UZ. Neviem si predstavit ze by som zadal do ostatnych pohladavok celu velku sumu aj s platbami kartou, a potom po jednom odtukaval z celeho bankoveho vypisu tie stovky platieb kartou a daval uhradit tu pohladavku- nie je to divne?
v podstate je to asi jedno, ako to zaúčtuješ, ak ti to správne ťahá tam kde má.. cez ostatné pohľadávky je to snáď pre niekoho prehľadnejšie odsledovať si správnosť jednotlivých platieb, keďže platby sa postupne priraďujú k pohľadávke podľa BV.. ale ak je napr. platba PK len jedna, tak to nie je problém odsledovať..
AdamC
21.02.14,18:48
1. Mne to príde tak, že MRP v manuáli odporúčajú optimálny a štandardný proces - tak ako nám odporúčajú ísť cez pokladničnú knihu a tam evidovať ZF, a nie účtovať rovno do denníka, detto je to pri UZ s ostatnou pohľadávkou namiesto denníka. Ale sú také mesačné uzávierky, kde nie je rozpísané čo bolo platené kartou a čo bola hotovosť. Ja účtujem všetko do denníka. Jedine v prípade krátenia PHM na 80% treba ísť do pokladničnej knihy a tam urobiť zápis, pretože tam je ten "check-box" že plný odpočet a ten treba vypnúť.

2. Škoda že ten "check-box" nedali aj do denníka! - ak to čítate tak to tam dajte - ak by chcel niekto krátiť DPH pri internom doklade (PHM cez kreditku).

3. Ten komentár MRP v manuáli KV k typom 19 a 39 v prípade oslobodených paragrafov (poštovné) je naozaj dosť zavádzajúci.
samuelina
22.02.14,08:36
vedeli by ste mi poradiť kde mám zaradiť prijatý záporný doklad z ERP? môžem do B3?
Pasztorka
22.02.14,18:26
No takto, denne uzavierky uctujem cez ostatne pohladavky, pretoze je tam vzdy aj platba kartou... denne mam dve trzby-z dvoch pokladni, a platba mi prichadza z banky na druhy den, ale len jedna sumarne, aj to este pokratena o poplatok banke...takze aj tak to rozuctovavam jak idiot.... ale na moju otazku zatial neodpovedal nikto, ... "Pri nahadzovani dennych trzieb - uzavierka z ERP-do ostatnych pohladavok-zadavali ste Poradove cislo DU? Ak ano, tak kam? Do kolonky Pôv. č. dokladu? "
Mirka.V
23.02.14,13:23
mám všetko zaúčtované ... uložila som si KV do súboru ... a bohužiaľ ani cez eDane .. ani na webe fin.správy ... mi to nenačítalo. čo som urobila zle? alebo ako sa to robí?
Andyke
23.02.14,13:30
Uložila si to v xml - súbore do PC? Potom cez finančnú správu dáš načítať, skontrolovať, dám ešte uložiť z ich stránky znovu v xml-ke a odoslať.
Mirka.V
23.02.14,13:41
áno dala som to uložiť do xml súboru ...
Mirka.V
23.02.14,13:42
počkaj .. už som to našla ... v úvodnej stránke KV som to dávala uložiť do súboru ... ešte som to mala rozkliknúť ...asi tam bola chyba. ... aj tak ďakujem :-) koplo ma to :-)
Ivane01
23.02.14,15:56
Prosím o radu v MRP DOS mi neťahá zahraničné faktúry do B1,ale pritom v daňovom priznaní ich mám správne.Mám zadanú daňovú skupinu "J",aj IČDPH pre zahr.dodávateľa.Ako to dostanem do tej B1???? Neviem,kde robím chybu.
kuravesele
25.02.14,04:41
Viem že to tu už bolo ale neviem to nájsť, mám dohodu o platbách za odobratú energiu kde mám uvedené poradové číslo FA napr: 000000001 . Tieto predplatby sa budú uhrádzať každý mesiach, každá platba má priradený VS, každý je iný za jednotlivé mesiace a je iný aj od poradového čísla FA. Vyúčtovaciu FA dostanem až na konci roka.
Mám do KV uviesť každý mesiac to isté číslo poradovej FA?


A prosím Vás ako evidujete / účtujete takéto predplatby v MRP?
Neviem či to môžem dať že 502,343/379 a úhrada takejto predplatby 379/221?
Ďakujem
smachotka
25.02.14,04:54
potrebovala by som poradiť. Kam mi ma brat v KV moju vyslu fakturu (sluzby) bez DPH fakturovanu zahranicnej firme. Ja som neplatca DPH registrovany podla § 7. V DPH priznani mi dava tuto fakturu do riadku 15 a 16. Ma mi to vlastne brat do KV? dakujem
Dáša_
25.02.14,04:58
potrebovala by som poradiť. Kam mi ma brat v KV moju vyslu fakturu (sluzby) bez DPH fakturovanu zahranicnej firme. Ja som neplatca DPH registrovany podla § 7. V DPH priznani mi dava tuto fakturu do riadku 15 a 16. Ma mi to vlastne brat do KV? dakujem

KEĎ SI IBA REGISTROVANý PODLľA 7a, máš vôbec robiť KV?
smachotka
25.02.14,05:45
no to neviem. viem iba ze DPH robim kazdy mesiac a suhrnny vykaz stvrtrocne
Dáša_
25.02.14,06:03
no to neviem. viem iba ze DPH robim kazdy mesiac a suhrnny vykaz stvrtrocne
zo stranky FS "Od 1.1.2014 sa ako jeden z nástrojov boja proti daňovým podvodom zavádza pre platiteľov DPH nová povinnosť, a to podať kontrolný výkaz (§ 78a zákona o DPH). Táto povinnosť sa vzťahuje na platiteľov DPH, teda osoby registrované pre DPH v zmysle § 4, § 4a, § 5 alebo § 6 zákona o DPH (nevzťahuje sa na osoby registrované pre DPH podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH)."
smachotka
25.02.14,06:20
Dáša dakujem velmi pekne
Tamila
25.02.14,11:45
Viem že to tu už bolo ale neviem to nájsť, mám dohodu o platbách za odobratú energiu kde mám uvedené poradové číslo FA napr: 000000001 . Tieto predplatby sa budú uhrádzať každý mesiach, každá platba má priradený VS, každý je iný za jednotlivé mesiace a je iný aj od poradového čísla FA. Vyúčtovaciu FA dostanem až na konci roka.
Mám do KV uviesť každý mesiac to isté číslo poradovej FA?


A prosím Vás ako evidujete / účtujete takéto predplatby v MRP?
Neviem či to môžem dať že 502,343/379 a úhrada takejto predplatby 379/221?
Ďakujem
Do KV sa pri zálohových platbách uvádza č. fa z prednej strany - každý mesiac rovnaký.
Ja tieto preddavky účtujem 314/379, úhrada 379/221. Na 502 účtujem celkové dodanie z vyúčtovacej fa.
kuravesele
25.02.14,13:41
a dátumovo to nevadí ?

ak dám napríklad platbu 15.2.2014 379/221

a dátum zdaniteľného plnenia je 28.02.2014 314,343/379 ? Lebo toto som zaúčtovala cez ostatné záväzky.

ďakujem
AnnaK
26.02.14,13:08
Viem že to tu už bolo ale neviem to nájsť, mám dohodu o platbách za odobratú energiu kde mám uvedené poradové číslo FA napr: 000000001 . Tieto predplatby sa budú uhrádzať každý mesiach, každá platba má priradený VS, každý je iný za jednotlivé mesiace a je iný aj od poradového čísla FA. Vyúčtovaciu FA dostanem až na konci roka.
Mám do KV uviesť každý mesiac to isté číslo poradovej FA?


A prosím Vás ako evidujete / účtujete takéto predplatby v MRP?
Neviem či to môžem dať že 502,343/379 a úhrada takejto predplatby 379/221?
Ďakujem

Ja by som to tiež účtovala cez ostatné záväzky a účtovala by som cez účet 502. Je to dohoda o platbách za už odobratú energiu, ktorá je teraz po prvý raz každý mesiac iná. V lete sú platby nižšie, v zimnom období sú platby vyššie. A ešte pri tomto spôsobe účtovania to je zahrnuté aj v nákladoch, takže je lepší prehľad o situácii firmy.
AnnaK
26.02.14,13:22
Nákup tovaru a služieb platobnou kartou. Doteraz som to účtovala ako pohľadávku voči konateľovi, lebo ako prvé som vždy mala výpis z účtu a až potom som urgovala bločky z ERP. Stávalo sa aj to, že bloček stratil.

Teraz by som mala nákupy platobnou kartou účtovať kvôli kontrolnému výkazu cez ostatné záväzky a typ dokladu ZF. Najskôr budem účtovať na základe výpisu úhradu záväzku 379/221 a až potom zaúčtujem vznik záväzku 501/379 ako zjednodušenú faktúru?!
Vychádza mi to tak, že budem čakať na všetky bločky z ERP a až potom môžem zaúčtovať výpis z účtu. Ak bloček stratí, zaúčtujem záväzok na základe ničoho do nákladov neovplyvňujúcich základ dane a úhradu na výpise ako úhradu tohto záväzku? Asi nie. Skôr by som úhradu platobnou kartou vo výpise zaúčtovala ako pohľadávku voči zamestnancovi a budem čakať, či bloček nájde a donesie na zaúčtovanie. A v decembri by som to všetko za celý rok zúčtovala?!
VegiC
10.03.14,10:04
Prosím o radu... Fa za mobil uhradená na dobierku bude v B2?
kuravesele
10.03.14,10:07
áno v B2
smachotka
14.03.14,20:00
máte niekto skusenosti s evidovanim faktur podla § 69 ods. 12 písmeno f? Potrebovala by som vedieť ako evidujete v mrp (http://www.porada.sk/mrp#__AUTOKW) takuto vyslu fakturu
jamis
31.03.14,14:40
Dievčatá...čítam, čítam a čím viacej čítam, tak tým viacej som z toho KV jeleň.
Doteraz som pri PU nahadzovala prijaté faktúry (http://www.porada.sk/faktury#__AUTOKW) zaplatené v deň vystavenia priamo do účtovného denníka. Možno to nebolo práve "košér", ale bola to jednoduchšia práca.
Teraz by som asi mala každú prijatú faktúru zaúčtovať a doklad o zaplatení nanovo. Sú to malé sumy. Nedalo by sa to zaúčtovať ako ZF ? No neviem, už mi to asi v mojom veku toľko nemyslí a stále horšie sa učím niečo nové.
Poradíte ?
Tamila
01.04.14,12:41
Ak sú na tej faktúre všetky náležitosti - IČO , DIČ, IČ DPH (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW), adresa odberateľa, účtujem do knihy prijatý faktúr. Dodávateľ to uvedie do svojho KV a malo by sa to stretnúť.
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/vyhotovovanie-faktur#ZjednodusenaFaktura
Richard
01.04.14,12:55
Zadávajte otázky prosím samostatne, debaty nemajú slúžia na otázky, ťažko sa tu dá niečo nájsť a vznikajú potom x-krát rovnaké otázky pričom sa nikomu nechce x-krát niečo komplexne vysvetliť...
ekovm
02.04.14,13:12
máte niekto skusenosti s evidovanim faktur podla § 69 ods. 12 písmeno f? Potrebovala by som vedieť ako evidujete v mrp (http://www.porada.sk/mrp#__AUTOKW) takuto vyslu fakturu
Aj mňa by to zaujimalo! Vie niekto poradiť?
LENDŽA
07.04.14,19:11
Ak odberateľ má iba IČO a nie IČ DPH (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW) - ide to do kolonky A1?
anithocka
08.04.14,04:33
ak nie je platcom DPH (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW) tak do KV nejde vôbec
kuravesele
08.04.14,05:30
Ak odberateľ má iba IČO a nie IČ DPH (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW) - ide to do kolonky A1?

áno do A1
danula.s
08.04.14,09:05
V prípade, že fakturujem nezdaniteľnej osobe, môžem túto faktúru zaradiť aj do kolonky A1 alebo to musí ísť striktne len do D2 ? Mne sa to viac páči v tej A1. :)) Vopred ďakujem.
Tamila
09.04.14,07:40
V prípade, že fakturujem nezdaniteľnej osobe, môžem túto faktúru zaradiť aj do kolonky A1 alebo to musí ísť striktne len do D2 ? Mne sa to viac páči v tej A1. :)) Vopred ďakujem.
Do A1 idú tuzemské dodania pre iných platiteľov a zdaniteľné osoby. Do D2 idú tuzemské dodania, ktoré sa neevidujú cez ERP (http://www.porada.sk/erp#__AUTOKW) a faktúry (http://www.porada.sk/faktury#__AUTOKW) pre nezdaniteľné fyzické osoby. Ta nie je možnosť výberu.
smachotka
14.04.14,07:15
prosim vas idu do KV VF do zahranicia platcovi DPH? ( tie ktore idu do suhrnneho vykazu).
Ak ano tak kam mi to ma brat???? Dakujem
kuravesele
14.04.14,12:07
prosim vas idu do KV VF do zahranicia platcovi DPH? ( tie ktore idu do suhrnneho vykazu).
Ak ano tak kam mi to ma brat???? Dakujem

nie nejdú do KV
smachotka
15.04.14,04:49
dakujem
martina2006
22.04.14,05:05
Mám vystavenú faktúru za stavebné práce pre nemeckého odberateľa bez DPH, miesto dodania podľa § 16. Typ DPH dám 19? Nejde to do DP DPH ani do KV?
danula.s
22.04.14,05:09
Ja dávam typ DPH 19 a suma ide len do súhrnného výkazu.
martina2006
22.04.14,05:20
Do SV idú služby s miestom dodania podľa § 15. Ja mám stavebné práce s miestom dodania podľa § 16 - to nejde do SV.