Neha_
29.01.14,12:01
Od januára som na materskej/rodičovskej dovolenke. Žijem a pracovala som v ČR a aj dávky poberám v ČR. V marci som dostala odmeny a v júli až v septembri som si dočerpala dovolenku. Na SK prenajímam byt. Kde mám podať daňové priznanie?

Ďakujem za pomoc.
Antonia Jendrišáková
29.01.14,12:31
Budeš podávať DP typ B z dôvodu prenájmu v SR. Celosvetové príjmy t.j. príjmy z prenájmu a prac.pomeru v ČR-závislá činnosť, ak máš trvalý poby v SR podáš v SR. Môžeš požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP v SR o 6 mesiacov z dôvodu poberania príjmov zo zahraničia. Ako vyňaté príjmy uplatníš podľa potvrdenia zamestnávateľa v ČR, v podstate zdaníš v SR príjmy z prenájmu. Zaplatenú daň v ČR neuplatníš, ako preddavok v DP SR.
Neha_
29.01.14,12:51
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Trvalý pobyt mám na SK, ale prechodný pobyt v ČR a tam sa aj celý rok zdržiavam. Nepochopila som presne poslednú vetu, môžete mi ju prosím dovysvetliť? Mzdárka v ČR mi v príjmoch neuplatnila nárok na zníženie dane - "na daňovníka" z dôvodu, že na to zabudla a povedala, že si to uplatním v daňovom priznaní a tiež som jeden mesiac zaplatila v ČR solidárnu daň, lebo som mala príjem vyšší nad určitú hranicu. Túto daň a aj sumu, kt. som "stratila" na neodpočítaní "na daňovníka" by som mala dostať ako preplatok dane. Mám si tento nárok uplatniť v DP SR?
Anik
29.01.14,16:43
V Tvojom prípade by si mohla zájsť na český finančný úrad a požiadať o daňovú rezidenciu, aby si v čechách priznávala celosvetové príjmy teda jednak ako zam. + slov. prenájom. Na SVK by si podávala DP len z prenájmu nehnuteľnosti.
Daňovému úradu len oznámiš, že podáš DP neskôr - môžeš predlžiť do konca septembra.
V ČR buď požiadaš mzdárku vo firme kde pracuješ o ročné zúčtovanie v rámci, ktorého si vysporiadaš svoje preddavky na dani, alebo si podáš DP sama a po vypočítaní preplatku na dani si požiadaš o vrátenie.
Každopádne preplatok na dani, ktorý Ti vznikol v ČR si musíš požiadať tam nie na SVK.
Tiež to môžeš po riešiť tak, ako Ti napísala Antónia na SVK zdaniť celosvetové príjmy -na ktoré použiješ metódu vyňatia. A v ČR, len ako zamestnanec.
Antonia Jendrišáková
30.01.14,08:13
Si fajn, že si jej to doplnila.
Neha_
30.01.14,10:20
Ďakujem :-)