Jovana
29.01.14,17:15
Prosím o radu kamarátka si minulý rok otvorila kaderníctvo a príjem zo živnosti mala 100€ (za mesiac november a december). Ostatné mesiace bola na rodičovskej dovolenke (poberala rodičovsky príspevok a prídavky, výživne), je slobodná mamička.Moja otázka je ako je to s DP musí ho podať? aj keď mala nízky príjem ak áno môže ísť na paušálne výdavky?
a_je_to
29.01.14,18:34
Asi ho musí podať, pretože s otvorením kaderníctva sa museli spájať aj nejaké výdavky. Napríklad kolky na živnosť, 2x poistné do ZP, nájomné za priestor, energie, nejaké nožnice ... určite viac, ako 100 Eur. Teda keď urobí účtovníctvo, bude mať stratu. A pri strate je povinnosť podať priznanie. Pozri si § 31/1 ZoDP, tam to nájdeš.
Katy a R
29.01.14,19:28
ak by si chcela v budúcnosti využiť stratu - tak treba spraviť DP (učtovať) - záleží aj od výšky výdavkov ???
ale ak si myslíš, že to nevyužiješ, resp, že to nestojí za námahu - tak nemusíš podávať DP vôbec (resp. pošleš len oznámenie, že tvoje príjmy nedosiahli 50% z NČZD) - viď §32
marjankaj
29.01.14,19:39
Asi ho musí podať, pretože s otvorením kaderníctva sa museli spájať aj nejaké výdavky. Napríklad kolky na živnosť, 2x poistné do ZP, nájomné za priestor, energie, nejaké nožnice ... určite viac, ako 100 Eur. Teda keď urobí účtovníctvo, bude mať stratu. A pri strate je povinnosť podať priznanie. Pozri si § 31/1 ZoDP, tam to nájdeš.
Píše sa tam ak vykazuje stratu. Nie je povinnosť stratu vykázať.
Strata sa vykazuje daňovým priznaním. Ak ju nevykáže, tak si ju neskôr proste nemôže umoriť.
Jovana
29.01.14,21:18
Aha no a keby si chcela priznať DP musí ísť na skutočné výdavky, výdavky mala okolo 1000€ čo vie zdokladovať, predošla majiteľka jej nechala nejaké veci zdarma, nájom plus energie má 15€ mesačne na rozbeh, a ZP neplatí lebo má na zdravotnej predlženie rodičovskej starostlivosť o dieťa a môže robiť 4 hodiny. A keď by stratu nechcela vykázať takže by nemusela podať DP je to na 100%? A to oznámenie sa podáva len daňovému alebo aj poisťovniam je na to nejak tlačivo?
a_je_to
30.01.14,12:56
Asi ho musí podať, pretože s otvorením kaderníctva sa museli spájať aj nejaké výdavky. Napríklad kolky na živnosť, 2x poistné do ZP, nájomné za priestor, energie, nejaké nožnice ... určite viac, ako 100 Eur. Teda keď urobí účtovníctvo, bude mať stratu. A pri strate je povinnosť podať priznanie. Pozri si § 31/1 ZoDP, tam to nájdeš.
Píše sa tam ak vykazuje stratu. Nie je povinnosť stratu vykázať.
Strata sa vykazuje daňovým priznaním. Ak ju nevykáže, tak si ju neskôr proste nemôže umoriť.
Píše sa tam ... ak vykazuje stratu. Ale nevykladá sa, že ... opačnou alternatívou je ak nevykazuje vôbec nič, ale .... ak vykazuje zisk. A to je dosť veľký rozdiel.
Katy a R
30.01.14,13:04
no ja len k tomu doplním.
zákon o dani z príjmov predsa neprikazuje učtovať ! platí §6 odst 10 . Tam je tiež presne napísané - čo je povinná viesť ;)
A keď by aj niekto učtoval - tak nijaký zákon podľa mňa neprikazuje povinne dať všetky výdavky ako výdavky ovplyvňujúce základ dane - ak on sám ich nechce uplatniť!

Veď ak si miniem kopu peňazí na benzín - a nedám to do výdavkov, veď daňovaci sa ešte aj potešia ;)
v čom sa mýlim?
ja na jej mieste by som sa s DP ani neunúvala !
a_je_to
30.01.14,13:08
Aha no a keby si chcela priznať DP musí ísť na skutočné výdavky, výdavky mala okolo 1000€ čo vie zdokladovať, predošla majiteľka jej nechala nejaké veci zdarma, nájom plus energie má 15€ mesačne na rozbeh, a ZP neplatí lebo má na zdravotnej predlženie rodičovskej starostlivosť o dieťa a môže robiť 4 hodiny. A keď by stratu nechcela vykázať takže by nemusela podať DP je to na 100%? A to oznámenie sa podáva len daňovému alebo aj poisťovniam je na to nejak tlačivo?
Prečítaj si ešte raz môj doplnený príspevok, aby si zlou radou neublížila kámoške.
a_je_to
30.01.14,13:10
Prepáčte, ale ja – sedlák zo stredoslovenskej podhorskej dediny, nemôžem súhlasiť s týmto bratislavským uličným výkladom práva. Lebo viem čítať aj sám :
Najprv obchodný zákonník – jeho § 2 :
(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
Potom obchodný zákonník – jeho § 35 :
Podnikatelia sú povinní viesť účtovníctvo v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným zákonom.
Napokon ... ten osobitný zákon - § 1 ZoÚ :
(1) Tento zákon upravuje
a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu 4) s výnimkou fyzických osôb, ktoré vedú daňovú evidenciu podľa osobitného predpisu, 4a)

V týchto troch zákonoch je jasne napísané, že živnostník vedie od vzniku buď účtovníctvo, alebo daňovú evidenciu a z nich dáva daňové priznanie. Ak vidí, že je mu výhodnejšie uplatniť paušálne výdavky, lebo jeho skutočné výdavky bez poistného nepresiahli 40% a ďalšie podmienky, môže uplatniť § 6/10, teda paušálne výdavky. Ale nikde som nenašiel ustanovenie, z ktorého by bolo možné relevantne vyvodiť, že nie je povinný viesť nič, ani vykazovať stratu, ak neukončil činnosť.
Dievke som chcel nekomplikovane poradiť, pre jej dobro, aby urobila priznanie so stratou a podala ho. Aj z cvičných, aj z praktických, aj z ekonomických a účtovných dôvodov je to lepšie. Vy ste ju museli domotať niečím čo nemá oporu v zákone. Už vidím, že mi hrozí nekonečné dopisovanie, ale ... asi tak !
ewita888
30.01.14,13:15
Ale veď môže o výdavkoch účtovať, ale napr. v JÚ si niečo môže dať ako výdavok neovplyvnujúci základ dane.. lebo podľa zákona o DzP si výdavok môže uplatniť v daňových výdavkoch.. čiže môže., ale nemusí.
Katy a R
30.01.14,13:28
a ešte k tomu dievčina píše, že to robí tak 4 hodinky ... takže aj v tomto roku jej asi žiadna daň nehrozí (to je síce len môj odhad podľa info od známej kaderníčky ) .. takže ozaj by jej tá strata bola na draka ... a podľa toho, čo píše, by jej to potom mala spraviť nejaká učtovníčka - tak načo vyhadzovať zbytočné peniaze, keď nemusí.
podľa mňa - najjednoduchšie je použiť odst 10 ;) (tiež sedlák zo SS podhorskej);)
a_je_to
30.01.14,13:35
no ja len k tomu doplním.
zákon o dani z príjmov predsa neprikazuje učtovať ! platí §6 odst 10 . Tam je tiež presne napísané - čo je povinná viesť ;)
A keď by aj niekto učtoval - tak nijaký zákon podľa mňa neprikazuje povinne dať všetky výdavky ako výdavky ovplyvňujúce základ dane - ak on sám ich nechce uplatniť!

Veď ak si miniem kopu peňazí na benzín - a nedám to do výdavkov, veď daňovaci sa ešte aj potešia ;)
v čom sa mýlim?
ja na jej mieste by som sa s DP ani neunúvala !
Buď nečítaš to, čomu oponuješ, alebo nevnímaš prečítané. Povinnosť účtovať jasnéže neprikazuje ZoDP, ale OZ s odkazom na ZoÚ. ZoÚ dáva alternatívu plnej daňovej evidencii, pričom ZoDP považuje §6/10 za jednu z jej variánt pre paušálne výdavky. Urobiť zo stratovej daňovej evidencie paušálnu je antilogika veci, ale dá sa ... a legálne. Typická pre podnikateľov, ktorí robia evidenciu len a len pre daňový úrad, nie pre finančnú kontrolu svojho podnikania. Ktoré má často iné výdavky, ba aj iné príjmy. Skrátka dekadentné riešenia a dekadentné rozhodnutia. Na základe dekadentných odporúčaní.
A ešte dodám, že ... strata času a energie pri zabezpečovaní toho priznania má vyššiu hodnotu pre začínajúcu živnostníčku, než nečinnosť a špekulovanie ... ako uhnúť určitým nutným povinnostiam. Má hodnotu praxe, že to už raz zvládla. Pravdivé čísla jej ukážu, že koľko už do toho dala a koľko získala. Daň, ktorú zaplatí pri zisku navyše o rok - iba že neuplatní stratu ... nemusí byť málo.
Katy a R
30.01.14,14:10
určite máš pravdu - si odborník - že učtovníctvo má poskytovať presný obraz ... hlavne pre podnikateľa;)

Ale ja len ako obyčajný daňovník - mám na výber - nemusím vôbec byť učtovnou jednotkou .. v tom prípade vediem evidenciu o príjmoch v časovom slede a o zásobách a pohľadávkach.
to je všetko. (o výdavkoch nič)
a zákon o učtovníctve sa ma týka len v tom, že doklady (príjem) musia spĺňať náležitosti
mne sa to nezdá ako dekadentné odporúčanie .. a hlavne nie pri takomto príjme ! (neviem, koľko by musela dať za spracovanie učta + DP so stratou?)
Jovana
03.02.14,21:06
aha, no takže pravdu povediac naďalej mám dilemu ako postupovať, ale ďakujem za odpovede. Podľa môjho uváženia by bolo rozumnejšie podať daňové priznanie, aby mala aj prehľad, ako to už bolo spomenuté len keby s tým neboli spojené ďalšie náklady. A ako formou mi poradíte urobiť priznanie môže ísť na paušálne výdavky? Keď si nechce uplatniť stratu a zase až tak vysoké príjmy tam dosahovať nebude.
Jovana
03.03.14,15:20
Mohli by ste mi ešte niekto k tejto téme odpovedať či môže ísť kaderníčka na paušálne výdavky, keď má pokladňu, bločky všetko má odložené, ale či treba viesť aj nejakú podrobnú evidenciu keď by prišla daňová kontrola
Mila123
03.03.14,15:25
Mohli by ste mi ešte niekto k tejto téme odpovedať či môže ísť kaderníčka na paušálne výdavky, keď má pokladňu, bločky všetko má odložené, ale či treba viesť aj nejakú podrobnú evidenciu keď by prišla daňová kontrola
môže aj paušál....
čo musí viesť, aké doklady ti vraví § 6, ods. ,14 ZDP
Jovana
06.03.14,05:34
môžete mi poradiť ešte k tejto téme, keď si kaderníčka uplatní paušálne výdavky, takú akú evidenciu musí viesť keby ste mi to mohli rozpísať ako nap.r viesť pokladničnú knihu?