SVB Cedrová
29.01.14,19:32
Dobrý deň, hľadám vhodné riešenie situácie ,ktorá vznikla v našom SVB ohľadom fakturácie vody. Na hlavnom vodomere je hodnota metrov kubických väčšia ako na súčte našich bytových vodomerov. Faktúru musíme uhradiť a neviem ako rozpočtovať a uhradiť vzniknutý rozdiel .( Žiadosť o výmenu hlavného vodomeru sme odoslali)
jslancik
29.01.14,18:38
Rozpočítať rovnomerne asi na m2 podlahovej plochy každého bytu. Tak ako delíte náklady za spoločne priestory napr.
A vo veci bude asi magnet, ak nemáte voči tomu urobene opatrenia...
Chobot
29.01.14,18:59
Nie je to podľa podlahovej plochy, ale podľa nameranej spotreby jednotlívých vodomerov. Celkovú spotrebu vydelíš súčtom spotreby individuálnych vodomerov a dostaneš koeficient spotreby (napr. 1,15). Spotrebu v jednotlivom byte potom vynásobíš týmto koeficientom a to zaplatí vlastník bytu. Teda každý sa bude podieľať podľa svojej spotreby na tejto nadspotrebe.
LukyKs
29.01.14,19:58
Podľa m2 podlahovej plochy sa rozpočítava iba tá časť spotrebovanej vody, ktorú použiješ na umývanie podlahy.
A nezabudni, že niektorí umývajú aj 1/4 plochy balkóna :D
LukyKs
29.01.14,19:59
Nežiadaj meniť ten vodomer.
Aj tak je presnejší ako bytové.
SVB Cedrová
30.01.14,06:24
Môže vznikať ten rozdiel tým, že je presnejší ako bytové?
SVB Cedrová
30.01.14,06:25
Ďakujem za radu! Pomôže.
taiko
30.01.14,06:32
kokso to uz kto si bude magnet davat na vodomer???? To kolko tym usetri 1.12 EUR za rok? Ci ten magnet mu zastavi vodomer uplne?
Sa mi verit nechce, zeby niekto bol taky magor a takto chcel susedov ojebabravat o drobne
jslancik
30.01.14,06:32
treba posúdiť, aký veľký je rozdiel. A či žiadny byt nemá nízku spotrebu vody. To by mal správca či domovník vedieť posúdiť.

V prípade, že majú v paneláku odborníka s magnetom, tak tvoj spôsob je menej spravodlivý ako môj. Byt s magnetom má tak či tak minimálnu spotrebu danej vody.

Ak je to "bežný" rozdiel, a žiadny byt "nevyskakuje" so spotrebou vody, tak áno, koeficient je spravodlivý.
jslancik
30.01.14,06:35
žartuješ? Nemáš asi predstavu, ako sa v niektorých rodinách šetrí. Niekto šetrí normálne, niekto využije možnosti...
taiko
30.01.14,06:37
no veru nemam. Setrit je jedna vec, ale ojebabravat susedov druha.
Aj ja sa snazim usetrit, ale rozumne a nie za kazdu cenu. NIektori teda setria magnetom na vode a ojebabravaju susedov a potom si zoberu uver na vianoce, ked na urokoch zaplatia 100x viac ako na vode usetrili.
Inac ale tragediou je, ze je zauzivany ten pojem, co si pouzil. "Vyuzit moznosti" :) To nemyslim osobne samozrejme. Viem za Teba sa to netyka
jslancik
30.01.14,07:06
áno, vodomer sa môže zastaviť skoro úplne (podľa sily magnetu). úspora cca 90%. V čase, keď je tam magnet. Pozri si, koľko platíš za vodu. A či to stojí za úsporu 90%.

"využitie možností" je normálna vec. Každý má inú hranicu, kedy je to už "nesprávne". Mňa keby napr. naštval nejaký sused, čo zneužíva nejaký spoločný majetok resp. sa na ňom priživuje. tak by som bol náchylný "oplatiť mu to"...
taiko
30.01.14,07:14
Ako hovorim, dat magnet na vodomer podla mna nie je uspora ale kradez.. Ojebabravat niekoho mi nestoji za to bez ohladu na to kolko platim za vodu. Ale tak kazdy sme iny.
jslancik
30.01.14,07:28
presne, je to krádež. Ale ako hovorím, niekto sa môže dostať do takého uhlu pohľadu, že sa mu to ako krádež nebude zdať, lebo "kradnú všetci". Ani ty ani ja k tomu asi nie sme nútení, ale ľudia sú v rôznych situáciách. Neschvaľujem to, ale viem to pochopiť. samozrejme, každý by mal niesť následky za svoje konanie.
taiko
30.01.14,08:21
hmm, je to smutne, ale asi mas pravdu. Vykrivili sa nam tam na tom nasom SLovensku tie uhly pohladu. NIektore az spoza rohu kukaju :) Tak ci onak, ja podvodnikov ospravedlnovat neviem, ale ani ich neodsudzujem. Bohvie ako by som sa spraval ja keby ma nudza pritlacila. Ide vsak o to, ze ked sa nam ta miera tolerancie takychto veci bude zvysovat, bohvie kde to skonci
sito
30.01.14,10:32
Na začiatok 442/2002.

Meranie množstva vody dodanej verejným vodovodom zabezpečuje vlastník verejného vodovodu svojím meradlom.

Opravy a údržbu meradla je povinný vykonávať vlastník meradla na vlastné náklady.

Ak má odberateľ pochybnosti o správnosti údajov meradla alebo zistí poruchu na meradle, má právo požiadať vlastníka verejného vodovodu o jeho preskúšanie.
Vlastník verejného vodovodu je povinný do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti zabezpečiť preskúšanie meradla podľa osobitného predpisu. Výsledok preskúšania vlastník verejného vodovodu neodkladne písomne oznámi odberateľovi.vlastník meradla na vlastné náklady.

Ak sa pri skúške meradla vyžiadanej odberateľom zistí, že meradlo spĺňa požiadavky stanovené osobitnými predpismi alebo jeho údaje sa neodchyľujú od
skutočnosti viac, ako pripúšťa osobitný predpis, uhradí náklady spojené s preskúšaním meradla odberateľ.

Povedal by som, že nachystajte sa uhradiť to preskúšanie. Vlastník vodovodu je ho povinný vymeniť v lehote šiestich rokoch od namontovania.

Boli také časy, keď neboli vodomery, že podľa osôb sa náklady rozpočítali. Dvaja v byte bývali a dvadsiati sa u nich kúpali. Platili len za dvoch v byte. Ostatok ostatní spoluvlastníci domu.

Keď voda stúpla na cene, poslanci zákonom určili, že každý vlastník je povinný umožniť v byte namontovať spoločné zariadenie na meranie vody, bytové vodomery.

Jasne, že tým sa úhrada nákladov objektivizovalá, už nie za osobu, ale osoby nahradili čísla, ktoré vytvorili na vodomeroch svojím prístupom k odberu spoločnej vody v dome.

Príklad, spotreba domu 1 218 m3, cena za jeden m3 2,2945 €, náklady domu 2 794,70 €.

Ale spotreba na bytových vodomeroch spolu je len 1 117 m3, náklad na jeden m3 je teda potom 2,5020 €.

Kto by mal uhradiť spoločný rozdiel a ako? No spoluvlastníci, spolu ho vytvorili. Je to 101 m3, 231,74 €.

Náklady domu, deleno súčet spotreby v bytoch, krát spotreba v jednotlivých bytoch. Výsledok, sto percentná úhrada faktúrovanej sumy dodávateľom vody spoluvlastníkmi domu, spoločnými odberateľmi.

Čím vzniká rozdiel medzi fakturačným vodomerom a spoločnými bytovými vodomermi?

1. Rozdielnym dátumom odpočtom fakturačného vodomeru dodávateľom vody a dátumom odpočtu bytových vodomerom zástupcom vlastníkov, prípadne ním poverených osôb.
2. Rozpätie obdobia odpočtu bytových vodomerov, čím je rozpätie menšie, tým je aj rozdiel menší.
3. Tým, že správca požaduje odpisovať bytové vodomery bez desatinných miest.
4. Prípustnou odchýlkou, toleranciou vodomerov v meraní množstva pretečeného vody vodomerom.
5. Zostatkom vody v spoločnom rozvode, ktorá nevytiekla z rozvodu vody do bytov.
6. Poruchou na spoločnom rozvode vody pri ktorej sa musí vypustiť voda z rozvodu mimo bytových vodomerov.
7. Netesnosťami na rozvodoch a uzáverov vody v bytoch, ktoré sú vlastníkov majetok ( sprcha, batérie, WC )
8. Neoprávneným zásahom, ovplyvňovaním stavu merania bytového vodomeru v byte bývajúcimi v byte, teda okrádaním ostatných bytov, ich vlastníkov. Zaujímavé, každý byt má podľa správcu svoje vodomery, ktoré sú osobným majetok vlastníka bytu, ale spoločne sa všetky byty môžu medzi sebou okrádať! Nie sú náhodou nejako spoločné spojené, keď je to podľa správcu domu možné si beztrestne komukoľvek vlastníkovi bytového vodomeru v dome vliezť do peňaženky?
sito
30.01.14,21:30
Tibor, nie individuálnych vodomerov, ale spoločných zariadení, ktoré slúžia spoluvlastníkom domu. A na čo? Na rozpočítanie spoločných nákladov domu, jeho spoluvlastníkov na jednotlivé byty, že? Ak sú vodomery vlastníkov majetok na základe akej právnej normy mu môžu vlastníci bytov určovať, čo ma, čo môže a čo nemôže robiť iný vlastník so svojím majetkom, individuálnym, osobným? Napíš!

Inak, ten vzorec je najobjektívnejší, predsa všetci majú spoločne namontované v byte rovnaké meracie zariadenia na meranie tepla a vody v byte v rovnakej dobe, plus - mínus deň, dva.

A predstav si, že zákon by to nechal na vlastníkov, kedy chce, kto chce a ako chce. Teda individuálne.
felix1
30.01.14,23:12
Jedina ochrana proti spekulantom je mozno stanovit si na schodzi vlastnikov minimalnu uctovanu spotrebu na osobu v byte. Ked nic ine, vnesie to chaos do ich parazitovania na ost. vlastnikoch domu. Ale pri objektivnom hodnoteni , kvapkajuce vodovodne baterie si odkvapkaju tiez svoje nemeratelne m3!
Chobot
31.01.14,00:15
Hlavná ochrana je, namontovať antimagnetické vodomery, ktoré sa nedajú ovplyvniť magnetmi. Sú o trochu drahšie (my ich máme), ale aspoň voči tomuto sme chránení.

A tú miiniimálnu spotrebu - asi nie. Sú ľudia, ktorí skutočne spotrebujú pod normu.
sito
31.01.14,06:32
Jediná ochrana, hlavná ochrana?

Tibor, každý kto si pozorne prečíta tvoj komentár, tomu by malo byť jasné, že meracie zariadenia na meranie tepla a vody v byte sú spoločné zariadenia, tak ako je uvedené v zákone a vlastník bytu, každý, je ich povinný umožniť v byte namontovať.

... (my ich máme) Teda všetci, spoločne. Ak by boli tie v tvojom byte, tvoje (také mi predali)

... ale aspoň voči tomuto sme chránení. Teda všetci, spoločne. Ak len ty, ja som chránený, mám antimagnetické, svoje.

Ale ostatní tú možnosť s magnetom poznajú, kúpia si také, ktoré môžu magnetom ovplyvniť. Však Tibor zaplatí, on nám nemôže cez vodu vliezť do peňaženky.

Najlepšie by bolo keby išli stúpačky mimo bytu a tam by bol uzavierací ventil a vodomer, ktorý by bol vlastníctvom dodávateľa vody. Ak vlastník neplatí dodávateľ mu vodu odstaví. Lenže to by bolo až moc ideálne. Tak to nikdy nebude, zostane tak ako je, odberateľom bude stále dom, jeho spoluvlastníci, spoločne. Ak by tak predsa bolo, tak spoluvlastníci by mu ju mohli odstaviť, keď im neplatí. Keď sú v byte ako spoločný majetok zo zákona musí umožniť do bytu prístup. Ak nie, spoluvlastníci si dohodnú taký spôsob rozpočítania nákladov za vodu, že rád po prvom ročnom vyúčtovaní umožní vstup, montáž aj odpis.

felix, teplo, chápem, nezastavíš, prestupuje medzi bytmi. Ale voda, voda sa predsa dá uzavrieť, aby neprestupovala, pretekala do iných bytov. Ba je nutnosť, ak.

Že by sa rozpočítanie nákladov za vodu dokurvilo tak ako pri teple? Pomerom? 60 : 40 %. 60 % podľa počtu osôb a len 40 % podľa vodomerov? A bolo by jedno, či míňa, či nemíňa vodu z vodovodu.
LukyKs
31.01.14,07:38
Za priemernú normálnu spotrebu vody považujem za rok a osobu do toľkoto kubíkov
SV 30
TUV 15
Chobot
31.01.14,08:02
Tým "my" som myslel celú bytovku. U nás funguje výbor vlastníkov a tam rozhodujeme o takýchto veciach. Takže vlastníci bytov si nemôžu vybrať, či chcú anitmagnetický alebo iný.Všetci majú rovnaký typ.

A či je môj alebo spoločný, to je jedno. Hlavné že meria. Aj tak ho nikto nemôže svojvoľne odstrániť (jedine že by načierno).

Aj tých, čo nedajú odčítať máme ošetrených. Dostanú do vyúčtovania priemernú spotrebu krát (teraz si nepamätám aký) koeficient.
sito
31.01.14,09:11
Samozrejme, že celú!

?urvá, čo to máte za výbor, že mu je jedno, čo je v zákone, či on je zákon? Ak si vlastníci nemôžu vybrať, nemôže, byť ich, ten vodomer. Nemusia ho ani hradiť, či podľa výboru áno?

Jedno je len kolečko na táčkach, tragači. a ešte jedno je ... A čo meria, vyjadruje? No nemôže, nie je Tvoj a to aj napriek tomu, že v tvojom byte. Ani načierno a ani na bielo ...

Takže ich využívate sú určené na spoločný účel v dome a slúžia len vašemu domu, že? Na rozpočítanie spoločných nákladov za vodu.
worker falcon
31.01.14,09:13
chlapci, nechcete si radšej písať maily?
sito
31.01.14,09:15
Veď to nie pre teba, prečo čítaš, čo nemusíš.
ingemar
02.06.14,16:44
Tak napríklad na hlavnom vodomere a súčte bytových vodomerov sme mali rozdiel až 60% , vodárne netušia ako sa to môže stať, SBD nič nerieši . Je to veľmi vysoký rozdiel , žeby sa toľko vody mohlo stratiť aj po bytoch ? podotýkam , že nemáme rodiny , kde bývajú dvaja a chodia sa k nim kúpať 20-ti. Ako riešiť takýto stav?
nunenko
03.06.14,05:12
1. Rozdielnym dátumom odpočtom fakturačného vodomeru dodávateľom vody a dátumom odpočtu bytových vodomerom zástupcom vlastníkov, prípadne ním poverených osôb.

To sa dá jednoducho upraviť na predpokladaný stav k jednému dátumu, ale zástupca vlastníkov má oprávnenie na zber osobných údajov?


2. Rozpätie obdobia odpočtu bytových vodomerov, čím je rozpätie menšie, tým je aj rozdiel menší.
To je logické, ale súčet dielčich rozdielov musí dať rovnakoveľký za rok


3. Tým, že správca požaduje odpisovať bytové vodomery bez desatinných miest.

Tie desatinné miesta raz zaokruhlené hore, raz dole, v priemere by to nemalo urobiť nejaký väčší rozdiel


4. Prípustnou odchýlkou, toleranciou vodomerov v meraní množstva pretečeného vody vodomerom.

Tá odchýlka je - ale aj + 2%, v globále by to malo byť správne.
Ale bytový vodomer nazachytí dajme tomu kvapkanie, a aj keby boli oba fakturačný a bytový rovnaké, fakturačný by zachytil kvapkanie v byte a ten v byte nie. (Kedže kvapka ku kvapke a spolu v mnoho bytoch je to zachytiteľné množsto.
Tento rozdiel by sa mal rozpočítať medzi všetky byty rovnakým dielom.

5. Zostatkom vody v spoločnom rozvode, ktorá nevytiekla z rozvodu vody do bytov.

Tá je tam stále, a teda tento problém by sa prejavil iba prvý krát.


6. Poruchou na spoločnom rozvode vody pri ktorej sa musí vypustiť voda z rozvodu mimo bytových vodomerov.

Táto porucha je spoločná. A ak chce na nej niekto zohľadniť mieru využívania, tak určite sa to nedá cez spotrebu.
Tento rozdiel by sa mal rozpočítať medzi všetky byty rovnakým dielom., alebo podľa spoluvlastníckeho podielu.

7. Netesnosťami na rozvodoch a uzáverov vody v bytoch, ktoré sú vlastníkov majetok ( sprcha, batérie, WC )

Tento rozdiel by sa mal rozpočítať medzi všetky byty rovnakým dielom.


8. Neoprávneným zásahom, ovplyvňovaním stavu merania bytového vodomeru v byte bývajúcimi v byte, teda okrádaním ostatných bytov, ich vlastníkov.

Ten však treba dokázať a zlodeja potrestať, pokiaľ nikomu nieje dokázaná krádež je to strata spoločná.
Tento rozdiel by sa mal rozpočítať medzi všetky byty rovnakým dielom., alebo podľa spoluvlastníckeho podielu.

Aj z takej triviálnej záležitosti, ako sa podieľať na úhrade na dodávku vody a stočné je v domoch kovbojka.
Vodomer je určené meradlo pretečeného množstva vody. Na rozdiel od PRVN je to merač, ktorý meria konkrétnu spotrebu vody.
Dehonestovať tento merač na pomerový rozdeľovač nákladu na vodno-stočné? Prečo? Je to pohodlné?
Jeden z mála nákladov v bytovom dome, pri ktorom sa dá dosť dôsledne zohľadniť miera využívania je tento. Avšak koeficienty a podobné nezmysli s neho urobia bulharské číslo.
Cena dovedeného a odvedeného kubíka vody do domu je transparentná. Vieme koľko jej do domu prišlo. Vieme koľko to stálo.
Nie nevieme to od vodárenskej spoločnosti, tá urobí odpis v priebehu roka. My si ten náklad od 1.1 do 31.12. vypočítame ako rozdiel hodnôt k týmto dátumom a jednotková sadzba.
Prečo sa však v bytoch nepostupuje rovnako?
Určite nemá žiadne opodstatnenie, že ten čo má najväčšiu spotrebu vody zaplatí najväčšiu časť straty. Strata je spoločná, nech vznikne akokoľvek.
sito
03.06.14,06:36
Nunenko, je kopec logických veci, ktoré sa v bytových domoch neriešia logicky.

Vodomer v byte je vraj majetok vlastníka bytu, ale len pri úhrade nákladov za jeho výmenu, overenie.

V skutočnosti vodomery spĺňajú zákonom stanovenú definíciu spoločných zariadení.

"Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu."

To, že sú v byte neznamená, že nie sú v dome. Ich spoločné užívanie spočíva v tom, prvotné, že merajú podiel jednotlivých bytov na spotrebe vody domu, ktorú nameria fakturačný vodomer dodávateľa vody. Druhotné, že tie získané čísla z vodomerov v bytoch poslúžia domu, teda všetkým vlastníkom bytov na rozpočítanie nákladov za dodanú vodu do domu.

Ďalej je v zákone uvedené, že každý vlastník je povinný umožniť vo svojom byte namontovať vodomery a umožniť z nich získať údaje na rozpočítanie spoločných nákladov za vodu.

Vodomery sa spoločne montujú, spoločné vymieňajú, spoločne odpisujú a spoločne sa rozpočítavajú spoločné náklady. Či každý si podľa svojho sám napočíta podiel úhrady zo spoločných nákladov. Ak je rozdiel medzi súčtom spotrieb na vodomeroch v bytoch a vodomerom dodávateľa vody, strata. Strata je spoločná, tu vodu už nikto v dome nenájde, leda, že by tiekla mimo odpad, na stenách. Ale v dome sa musia nájsť peniaze na 100 % nákladov, ktoré požaduje dodávateľ vody.

O tom na základe čoho, ako a koľko rozhodujú spoluvlastníci domu, vody a aj nákladov za vodu na schôdzi vlastníkov, v zmluve by to malo byť.

Kovbojka je vlastne vo všetkom, čo sa v bytovom dome deje. Nie všetci sú so všetkým spokojní. Ak, tak správcom by mohol byť Pán Boh. Ale ani v kostole nie sú si všetci rovní, s rovnakým názorom, ako jeden?

Takže, logicky rozhodnú vlastníci domu, ktorý im patrí, čo a ako s vodou a nákladmi za ňu. Nie ako by to mohlo byť, ale ako to bude.

Pán Boh im pomáhaj. Nech im osvieti ...

Áno, aj strata je spoločná!

A predsa je pravda, že vodomer je v byte, bytoch. Musí! Kde inde by mal byť, ak nie v byte? Na streche, dažďovú vodu by mal merať?

A predsa sa točí ...
nunenko
03.06.14,07:24
...ale že vodomery sú spoločné vieme na Slovensku snáď len my dvaja. a ja som ten svoj boj prehral, a zaplatil cicíkovi montérovi 44€ na ruku.
Nemal by byť v bytoch, teda aspoň správne právne, mal by byť pred tým ako sa začína byt, teda pre ventilom, ak odtiaľ začína biť byt.
Ak sa pri náklade zohľadňuje miera využívania, tak to má byť preukázateľné a opodstatnené čo a ako odzrkadľuje tvorbu nákladu.
...odpoveď lebo je to tradícia, aj inde je to tak je málo.
Skupina ľudí nemôže určovať pravidlá, vlastné zákony domu, nie že by boli sprostejší ako poslanci NR SR (to nejde), ale preto, že ich individuálne záujmy ich nútia hľadieť vlastný prospech.
kopretinka
03.06.14,07:49
u nás je ten rozdiel asi 10%.......množstvo vody sa vydelí počtom bytov........čiže,ak v byte býva jeden alebo piati,je to jedno......každý byt platí rovnako.......neviem,či to je správne.........
sito
03.06.14,08:50
Strata je spoločná, nameraná na spoločných vodomeroch, ak ste sa tak rozhodli v súlade so zákonom, nadpolovičná väčšina, je to platné! Či správne ... ?

A to prečo tak, že každý ma svoj vodomer? Ale potom by si mal zaplatiť len svoje, náklady za svoju spotrebu, každý byt. Či nie?
kopretinka
03.06.14,08:52
máme vodomery,ale spotreba za dom je väčšia ako súčet spotrieb za jednotlivé byty....a kto by mal ten rozdiel zaplatiť....?
sito
03.06.14,09:00
Aký rozdiel? Na faktúre od dodávateľa máte spotrebu x m3 vody, krát cena za jeden m3 y, z rovná sa náklady za dodanú, odobratú vodu, 100 %. Tých mu musíte uhradiť! Tak aký rozdiel, že mu z toho z uhradíte len 90 %?

Skúste!
kopretinka
03.06.14,09:07
nechápeš.........
misoft
03.06.14,09:10
Samozrejme! A práve ten hlavný je fakturačný.
sito
03.06.14,09:19
Čo? Že vaša voda je drahšia oproti dodávateľovej? Samozrejme o asi 10 %, tak píšeš. Ale vy ste sa rozhodli spraviť pre každý byt inú cenu na jeden m3. Ako v cirkuse, každý má svoje číslo. :) ;)
sito
03.06.14,21:01
nunenko, kde si? Čítaš to? Cez rovnaký vodomer dodávateľa vody, cez rovnaký rozvod vody v dome, cez rovnaké vodomery v bytoch odoberajú všetci rovnakú vodu, na jeden m3 za nerovnakú cenu.

No, niektorým ju spoluvlastníci vody riadne osolili! Prevažne dôchodcom, si myslím. Aby nemuseli k moru, chodiť, že?
sito
05.06.14,09:13
nunenko, každý kto číta zákon, originál, alebo jeho vernú kópiu, ho číta rovnako, takže čítaním to nie je!

Skrúcam tie moje závity a výsledok? Len hlavu krútim nad tým, ako tí presvedčení o tom, že vodomer je ich majetok si sami napočítajú podiel svojho bytu na spoločných nákladoch domu za vodu?

Vychádza mi, že sa musia spolčiť! Ale s kým a proti komu v ich dome, bytovom? Samozrejme podľa zákona.

Zákony odsúhlasujú poslanci. Ale poslanci sú volení, ľudmi, môžu ich zmeniť. Aj zákony?
nunenko
05.06.14,11:23
Vychádza mi, že sa musia spolčiť! Ale s kým a proti komu v ich dome, bytovom? Samozrejme podľa zákona.

vnútorné byty proti krajným, alebo opačne a koeficient je fuč napr, alebo väčší-..
sito
05.06.14,21:13
nunenko, tu je reč o vode, vode studenej. Myslíš, že tie krajne byty ju majú studenšiu, alebo teplejšiu? Tu platí len koeficient rozdielu medzi fakturačným a bytovými, pomerovými k fakturačnému, že? Či nie?
nunenko
06.06.14,06:54
ja tebe vodu, ty mne teplo.
Všetko so všetkým súvisí.
hej, reč by mala byť hlavne o vodomeroch respektíve bytových meračoch pretečeného množstva studenej vody namontovaných registrovanou osobou.
všetko so všetkým súvisí, aj vlastníctvo vodomeru je veru veľmi podstatné.
U vodomeru na TÚV si myslím, že je na "starosti" toho kto rozpočítava teplo na ohrev teplej vody. Či by ho mal vlastniť, alebo len zaň nesie zodpovednosť (konečný spotrebiteľ ho len ochraňuje a zaplatí, priamo či nepriamo).
Za vodomer na studenú vodu, hoci ho platí vlastník bytu, či priamo, alebo nepriamo konečný spotrebiteľ len ochraňuje proti mechanickému poškodeniu merača a zabezpečovacích značiek a značiek montážnika.
Nemôže zodpovedať za vadu výrobku, za nenamontovanie podľa STN, za nečistoty v potrubí...
keby sme boli normálna spoločnosť, tak každý robí veci tak, aby to bolo právne správne.
Vodomery sú spoločné vlastníctvo, a teda ten, čo ich používa na je spoločenstvo vlastníkov, alebo správca.
Kedže vlastník bytu môže reklamovať vyúčtovanie až do troch rokov, myslím si, že po celú túto dobu vodomery MUSIA BYŤ K ULOŽENÉ A K DISPOZÍCII NA PRESKÚŠANIE A ZISTENIA VADY, ČI ZISTENIA POSLEDNÉHO (nameraného) STAVU.
nunenko
06.06.14,07:06
Ak mysli spotrebu celú, nie len chýbajúcich 10% tak je to tá väčšina, ktorá osolí život (zapáchajúcim) šetrivcom.
Život je boj, aj ten v BD.... teď přišli noví mladí a ti tu řádí jak na Klondiku

Vzhľadom, že bytové vodomery sú MERAČE stále si myslím, že ak nameria
20m3 a vodárenská spoločnosť ma max.cenu 2€/m3 tak vlastník bytu má zaplatiť za položku dodávka vody do bytu 40€.
V druhej položke podiel na strate dodanej vody v dome by mal zaplatiť rozdiel.
Jasne a transparentne a či to bude od spotreby, od spoluvlastníckeho podielu, bytu je na vôli väčšiny.
sito
06.06.14,07:42
Len to má malý háčik. Vodomer v byte, bytoch nie sú namontované dodávateľom vody, teda pre ne neplatí žiadnou zmluvou dohodnutá cena za jeden m3 za ktorú účtuje náklady dodávateľ vody, ktorú spotreboval bytový dom, teda jeho spoluvlastníci. Vodomer, vodomery o nich sa jedná v zmluve o výkone správy, alebo SVB. Tie zmluvy sú spoločné, platia pre všetkých, aj tých, ktorí s nimi nesúhlasia. Vodomery sú určené meradlá, aj merajú v súlade s určenými požiadavkami zákonom. Ale v dome, jeho spoluvlastníkom slúžia spoločne, naraz a vždy, aj keď nemerajú. Účelom ich namontovania je zistenie miery využívania spoločných zariadení, teda vodomerov v každom byte, ich podielu na spotrebe vody, ktorú spoločne odobrali od dodávateľa vody. Tieto získané čísla zo všetkých vodomerov sa spoločne použijú pri rozpočítaní nákladov za odobratú vodu domom, jeho spoluvlastníkmi. Nahrádzajú tebou zatracované osobomesiace, či kočkopsov. Tým sa stáva rozpočítanie objektívnejším, nie presným a tobôž spravodlivým.

Ale je objektívnejšie, že?

Nespravodlivosť je v niečom inom, v tom, že tradične, správy domom natlčú vlastníkom bytov do hláv, že vodomery sú ich, pretože sú v ich byte. A pre aký účel sú vlastne tomu vlastníkovi namontované v byte, že má modré oči? A ak nemá? Na čo sú mu?
nunenko
06.06.14,13:55
Keby som si namontovať nechal taký istý vodomer ako používa vodárenská spoločnosť, respektíve všetci vlastníci stratila by sa chyméra, že jeden je nepresnejší pätový je presnejší ako bytový.
A ešte čosi, vodomery sú spoločné vlastníctvo a slúžia na určenie množstva spotrebovanej vody.
To znamená, že byt má nameranú spotrebu a za túto nameranú spotrebu aj zaplatí a to jednotkovou cenou od dodávateľa.
A ďalej slúžia na vypočítanie a zistenie strát vody dodanej VS a nezaznamenanej bytovými vodomermi.
Táto prevádzková strata podlieha tak isto rozpočítaniu z titulu miery využitia, respektíve miere jej tvorby. Strata nie je závislá na množstve spotrebovanej vody, ale existuje aj nulová spotreba domu, keď nikto nič nespotreboval, nikto nič nedodal.
Potom je tu strata, keď 99% bytov má nulovú spotrebu a jeden má nameranú spotrebu, ktorá je 90% faktuiračnej.
Kto má zaplatiť ten 10% rozdiel? Keby nebral ani ten jeden rozdiel nevznikné?
sito
06.06.14,21:39
Chalani, nejak som nepostrehol výmenu vašich názorov. Zdá sa mi to morbídne, vaše vražedné názory na vlastníka vodomeru, ktorý ovplyvňuje svoj majetok v prospech seba, žeby sebec, bol?

Že je zlodej, kradne, okráda spoluvlastníkov domu na ich spoločných veciach?

Keby bolo určené právnymi normami tohto štátu, konkrétne, doslova, polopate, čo v bytov, častiach priestorov domu na bývanie je spoločné zariadenie. Potom by som bral váš názor, že je zlodej a kradne! Okráda svojich spoluvlastníkov vody o peniaze, ktoré za ňu musia zaplatiť, spoločne.

Ale, takto to je len kydanie, ohováranie, poškodzovanie dobrého mena vlastníka vodomeru, že kradne, je zlodej?

Voda ktorá prejde fakturačným vodomerom je voda spoločná!

Kto má dokázať a požadovať uhradiť podiel úhrady za spoločnú vodu? Spoluvlastníci vody, či vlastník bytu, ktorý sa podieľa na spotrebe domu?

Ak vlastník, svojím vodomerom, tak mu môžete skočiť na hrb a zviesť sa dolu. A rešpektovať jeho rozhodnutia ako vlastníka vodomeru, nie ako jeho užívateľa.

V Zákone 182/1993, sú uvedené meracie zariadenia na spotrebu tepla a vody v bytoch, a čo sa týka merania tepla je viac uvedené v Zákone 657/2004. V žiadnom z nich nie je uvedené, že vlastník bytu je ich vlastníkom alebo, že ich je povinný uhrádzať správe domu faktúrou ako za svoj majetok.

Do kolečka dokola!

Len preto, že vodomer musí byť namontovaný v byte, bytoch, aby splnili svoj účel, zistili mieru využívania spoločných zariadení pre rozpočítanie nákladov za dodanú vodu do domu, spoločného domu, bytového.

Či nie?

Ak nie?

Dajte právnu normu na základe ktorej môžete potvrdiť, že vlastník vodomeru je zlodej a okráda, ojebabráva svojich spoluvlastníkov vody dodanej do domu o peniaze? €
dodo1001
07.06.14,05:43
Neviem síce koľko bytov máte v dome, ale k 10% rozdielu medzi hlavným meračom vody a súčtom bytových meračov si môžete zablahoželať. Dámy a páni tu diskutujúci však zabúdajú na niekoľko faktorov:
1/ hlavný merač na päte domu je 1 (slovom jeden) s presnosťou závislou od jeho triedy presnosti, napr. +/- 5%, v dome je však x bytových meračov s rovnakou presnosťou +/- 5 %, pri ktorých je celková presnosť x krát presnosť každého z meračov. Môžete síce tvrdiť, že je to raz +, druhýkrát -, ale v žiadnom prípade sa tieto presnosti nebudú rovnať
2/ merače vody od rôznych výrobcov majú aj rôzne minimálne prietoky, od ktorých začínajú merať. Pri ich výmene sú síce všetky rovnaké, ale stáva sa, že príde k ich poškodeniu a namontujú tam síce merač napr. na studenú vodu, ale môže byť už od iného výrobcu alebo mať inú triedu presnosti.
3/ priznám sa, že by som rád videl celkovú nameranú spotrebu vody v bytoch, ak by v nich boli nainštalované rovnaké merače vody ako ten, ktorý je na päte domu. Ten býva pri bytových domoch pre menovité prietoky Qn = 3-15 m3, bytové pre Qn 1,5-2,5 m3. Dovolím si tvrdiť, že v mnohých bytoch by bola zaznamenaná spotreba vody = 0, alebo tesne nad ňou. Hlavne, ak by naši koumacki slovenskí občania zistili, že 1l vody, ktorí im natečie do hrnca za 10 s sa im zaznamená na merači vody, ale ten istý 1l, ktorý im tam natečie za 40 s už nie.

Ak by si však chceli vlastníci sledovať spotrebu vody podrobnejšie, je tu možnosť, a to prostredníctvom vodomerov s rádiovým modulom, ktorý si dokáže zaznamenať spotrebu vody až posledných 42 dní, pri ktorých sa robí odpočet spred bytu alebo prostredníctvom satelitu. Pevne verím, že k tomu nedôjde, ale v Bruseli sa vraj tvrdo lobuje, aby sa v bytoch museli povinne vykonávať mesačné odpočty spotreby vody a tepla. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa v súčastnosti tak ponúkajú merače tepla a vody s rádiovými modulmi. To je však už na inú tému aj diskusiu.
georg espana
07.07.14,13:29
Prečítal som všetky príspevky a som z toho magor:jeden tvrdí,že vodomer je moje vlastníctvo,iný že to je spoločné zariadenie,ktoré slúži spoluvlastníkom domu atď.Keď som s týmto operoval u predsedu a žiadal ho,aby na našej vývesnej tabuli uverejnil spotreby TÚV,SV a dieliky PRVN každého bytu tak mi povedal že to sú súkromné údaje.Podľa mňa je súkromný údaj SPOTREBA PLYNU A ELEKTRINY,ale pokiaľ sa pre všetky byty používa na rozpočítanie nákladov JEDEN MERAČ A TO JE VODÁRENSKÝ,to isté MULTICAL u dodávateľa tepla tak nič nemôže byť súkromný údaj.Plynomer a elektromer má každý byt a stavy na nich zaplatím,ale s dielikmi na PRVN sa dá kšeftovať,to isté stavy na vodomeroch!!!Keby to bolo na tabuli po bytoch tak by sme všetci vedeli že byt s 5-timi ľuďmi má takú istú spotrebu ako jeden dôchodca.
dariusko
07.07.14,18:49
Na pate asik nebude +/- 5 % :D :D :D