olikn
30.01.14,09:25
Ferdosondo
30.01.14,08:36
Ak budeš mať všetky potrebné povolenia, tak to nebude porušenie zákona.
marjankaj
30.01.14,08:46
Asi aj vlastné vodomery a elektromer.
nika.sum
30.01.14,08:48
presne
olikn
30.01.14,08:52
aké povolenia?
jslancik
30.01.14,08:56
zistíš na bytovom družstve, prípadne správcu, prípadne domovníka. Súhlas SVB potrebuješ určite. A ten najpravdepodobnejšie nemáš.
marjankaj
30.01.14,08:59
Čo má s tým správca? Majú predsa SVB. Tí musia súhlasiť. Potom stavebný úrad ....
olikn
30.01.14,09:02
sme SVB
marjankaj
30.01.14,09:04
A máš súhlas SVB? Mali ste schôdzu, kde sa toto riešilo?
jslancik
30.01.14,09:06
SVB teda, keď to má na starosti.
olikn
30.01.14,09:11
čítala som zákon nie je tam presne definované, v mojej pivnici je odtok aj voda, stačí sa na ňu len pripojiť a dať tam hodinky aby som nemala čierny odber, nič sa nemení, nič sa nepoškodzuje, neviem načo povolenie od stavebného úradu
arizona
30.01.14,09:14
Zaviest do pivnice vodu a elektrinu? To asi neplanujes pivnicu pouzivat na odkladanie nepotrebnych veci,ale na nieco ine, vsak? Asi by si mal doplnit svoju otazku...
marjankaj
30.01.14,09:14
Písala si zaviesť elektrinu a vodu. Nepísala si, že to tam už je. Teda nebude to rekonštrukcia?
sito
30.01.14,09:25
Teoreticky nie. Ak je tá pivnica pod tvojím bytom, teda elektrina je meraná elektromerom dodávateľa pre tvoj byt. Voda, náklady za ňu, pri ich rozpočítaní na jednotlivé byty sa berie do úvahy miera využívania spoločných zariadení vlastníkmi bytov v dome. Teda vodomery na teplú a studenú vodu. Ale, aj to by malo byt spravené odborne. Byt aj pivnica sú predsa v spoločnom dome. V prípade skratu, si myslíš, že len tvoje bude horieť? Prípadne vytápať?

Ak nie je tvoj byt nad tou pivnicou, potom áno! Nie, ak to máš spoločenstvom odsúhlasené a zmluvne ošetrené odkiaľ berieš elektrinu, ak so spoločných priestorov bez povolenia, tak ich budeš okrádať. To isté sa týka aj vody. To už je porušenie zákona 182/1993.

To je on.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.vyvlastnenie.sk%2Fpredpisy%2F zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov%2F&ei=VijqUpGsHsaihgebsYGYCg&usg=AFQjCNEhvobRs2mDfubCd9jCp1kqTomNEg&bvm=bv.60444564,d.ZG4
luja5
30.01.14,10:52
olikn ... čítala som zákon nie je tam presne definované, v mojej pivnici je odtok aj voda, stačí sa na ňu len pripojiť a dať tam hodinky aby som nemala čierny odber, nič sa nemení, nič sa nepoškodzuje, neviem načo povolenie od stavebného úradu

Asi by bolo potrebné odpovedať si na otázky, či budeš musieť zasahovať do spoločných priestorov-zariadení domu, kto bude (v záujme ochrany ostatných vlastníkov) povinný odpisovať stavy spotreby vody v Tvojej súkromnej pivnici (ako sa to zabezpečuje v bytoch a NP), vykonávať kontrolu certifikovanosti a zaplombovania hodiniek a či si v zákonných lehotách na vlastné náklady zabezpečuješ ich výmenu, kde a ako budeš riešiť svoj elektrický kábel a svoje elektrické "hodinky", respektíve nakoľko a do akých spoločných vecí budeš musieť pri tom zasahovať...
K hodinkám v pivnici – bola by som proti, lebo podľa ust. 11 ods. 3 zákona č. 182/1993 Z.z. zákonné povinnosti spojené so zariadeniami na meranie spotreby tepla a vody sa vzťahujú na zariadeniach v bytoch a NP, teda nie aj na zariadenia v súkromných pivniciach, ktoré nie sú podľa uvedeného zákona ani bytom (§ 2 ods. 1), ani NP (§ 2 ods. 3).
mackoivan
30.01.14,12:57
olikn- zaváňa to využívaním pivnice na podnikateľské účely. . A to potom s tými povoleniami bude zložitejšie aj oveľa mastnejšie- Rozhodne musíš mať povolenie zasiahnuť do spoločných zariadení domu od spoluvlastníkov
marjankaj
30.01.14,14:09
A iní by povedali, že smrdí.:D
olikn
30.01.14,15:15
niektorí susedia v pivnici v minulosti mali aj chladničku a to kradli spoločnú elektrinu, moja by bola napojená na moje elektrické hodiny
sito
30.01.14,21:41
Jan, ako som napísal. Ak pod svojim bytom, nie je problém prevŕtať podlahu, strop a doviesť si do svojej pivnice elektrinu, vodu svoju a nepotrebuje žiadne meranie, už má pre svoj byt a vo svojom byte. Bez problému.

Ale ako píše Ivan, že na podnikanie, napríklad kaderníctvo, kanceláriu do ktorej budú chodiť klienti cez spoločné priestory. Na to potrebuje súhlas spoluvlastníkov.

A možno chce spraviť niečo pre svoje zdravie? Do pivnice bude chodiť po vodu s kýbľami a nosiť po schodoch do svojho bytu, nie výťahom, to by sa minulo účinkom, že?
felix1
30.01.14,23:50
Tazko sa posudzuje otazka bez detailov konecneho stavebneho zameru. Poznam .uja ktory mal podnikatalsky zamer z garaze po prestavbe na xx bytovy objekt, resp. postupne vytvorit bytovu jednotku. Nebudete verit ale ,,socialne,, citenie uradnikov na stavebnom urade to umoznilo ! Co je na tom zle ? Ze sa vam v dome pohybuju osoby pre ktore je 15m2 luxusne byvanie so vsetkymi nasledkami ... Hlavne ak je objekt dlhodobo vyuzivany na prenajom. Socialne citenie uradnikov sa potvrdilo... Na vytvorenie zakonom urceneho parkovacieho miesta postacovalo prehlasenie byvaleho vlastnika ze je mozne pouzivat jeho novyparkovaci priestor vzdialeny niekolko km. Dokedy plati tento zavazok bez vecneho bremena , to uz nikoho na urade nezauimalo. Na ZACIATKU sa zda vsetko ako nepodstatna malichernost.
Ferdosondo
31.01.14,04:12
To že tam máš stupačku ešte neznamená, že sa môžeš na ňu bez problémov napojiť. Najprv si musíš dať vypracovať projekt napojenia elektriny, vody, odpadu a ak bude tak aj kúrenia. S tým Ti ešte musia súhlasiť susedia, pretože je to zasahovanie do spoločných častí domu. Ak toto budeš mať treba zájsť na stavebný úrad, tam Ti povedia či ešte niečo bude treba.
sito
31.01.14,22:27
K hodinkám v pivnici – bola by som proti, lebo podľa ust. 11 ods. 3 zákona č. 182/1993 Z.z. zákonné povinnosti spojené so zariadeniami na meranie spotreby tepla a vody sa vzťahujú na zariadeniach v bytoch a NP, teda nie aj na zariadenia v súkromných pivniciach, ktoré nie sú podľa uvedeného zákona ani bytom (§ 2 ods. 1), ani NP (§ 2 ods. 3).

luja, a čo § 2, odsek 7? Odvolávka na OZ § 121, odsek 2?

(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.

Tak ako píše felix. Kto vie, čo má za lubom? Ak je byt nad pivnicou, ktorá je jeho príslušenstvom, nie je problém tam dostať elektrinu, ktorá bude účtovaná na triko vlastníka bytu. Vodu? Ak je v pivnici aj kanalizácia, jímka?

Že by si tam spravil stolársku dielňu, erotický salón ... proste čokoľvek, čo by spoluvlastníkom nevyhovovalo, nemôže, že?
luja5
01.02.14,12:58
Sito, neviem, či som dobre pochopila Tvoju otázku, napíšem preto z pohľadu, ako som ju pochopila.
Môj nesúhlas by nebol nesúhlasom s užívaním pivnice ako príslušenstva bytu;). Myslím si, že účel užívania pivnice je stavebne daný tým, že pivnica nemá samostatné prípojky s vlastnými hodinkami a nie je ani napojená na byty. Nesúhlasila by som teda s užívaním pivnice na iný účel, než na aký je stavebne určená a na aký sa má s bytom ako príslušenstvo užívať, lebo také úpravy by viedli k zmene charakteru miestnosti, ktorá bola pôvodne pivnicou. Ak by to tak nemalo byť, prečo potom všetky pivnice (miestnosti tvoriace príslušenstvo bytu) nemajú automaticky prípojky a ďalšie samostatné hodinky patriace k bytom? A ak by sa ku chladničke pridala dvojplatnička, wc, vanička..., nestala by sa z pivnice miestnosť na bývanie? Nemalo by to byť zmenené min. na NP na základe všetkých potrebných súhlasov, povolení, zápisu na LV...?
Stále ma tiež zaujíma, kto a podľa ktorého § zákona o vlastníctve bytov by bol povinný v záujme domu zabezpečovať a plniť povinnosti v súvislosti s hodinkami v pivnici (nie v byte/NP).
Neviem, či aj posledná veta v Tvojom komente súvisí s mojím príspevkom, ale ak áno, nenapísala som, že si tam môže spraviť čokoľvek, čo by spoluvlastníkom nevyhovovalo:).
Indeed
01.02.14,13:01
Ak zavedie do pivnice elektrinu a vodu z vlastného bytu cez vlastny elektromer a vodomer, nikto voči tomu nemože mat žiadne namietky...
luja5
01.02.14,14:12
Opýtam sa ako technický laik - takže ak by ten, čo býva nado mnou, chcel zaviesť vodu zo svojho bytu cez spoločnú šachtu do svojej pivnice, bola by som povinná pustiť ho do svojho bytu, aby mohli rozvŕtať podlahu v šachte u mňa a nemohla by som mať žiadne námietky? Ani susedia podo mnou? Alebo ako inak sa dá zaviesť voda z bytu do pivnice bez dotknutia sa alebo využitia čohokoľvek spoločného v dome? U nás by sa táto otázka rovnako týkala aj elektriny a odpadu.
sito
01.02.14,17:40
luja, súhlasím s tvojím nesúhlasom!

Každý dom má svoju charakteristiku. Náš stojí na rovine. prvé podlažie, suterén je spoločné. Sú v ňom spoločné miestnosti, práčovňa, mangľovňa, sušiarne, kočikárne, garáže ... V niektorých sú laťkovými stenami vyhradené priestory asi 1,5 m2, pivnice. Každá má číslo zhodné s číslom bytu. Pri nasťahovaní nebola žiadna zvada, preteky kto akú a kde si vyberie. V domovom poriadku zvyčajne býva podmienka, že v týchto pivniciach sa nesmú skladovať vysoko horľavé látky. Inak žiadne iné obmedzenie na ich využívanie vlastníkmi bytov nie sú.

Takže v takomto dome to nie je možné.

olikn píše, že býva v paneláku a majú SVB. Nepíše na ktorom podlaží býva. Ak priamo nad svojou pivnicou, nič mu nebráni prevŕtať si z bytu do pivnice otvor cez ktorý predlžovákom do svojej pivnice dotiahne elektrinu. pred bytom má elektromer, ten je vlastníctvom dodávateľa elektriny, takže sa nejedná o čierny odber. Vodu, ak na výtoku z vodomeru odpojí svoje potrubie a spraví si odbočku s ktorej hadicou tiež do pivnice dotiahne vodu. Vodomer v byte je spoločné meracie zariadenie, je zaplombované, aby vlastník s nim neoprávnene manipuloval, ovplyvňoval ho v neprospech ostatných spoluvlastníkov domu. Vody si môže odobrať koľko mu hrdlo ráči. Ak sa pri odpisoch nezistí neoprávnená manipulácia so spoločným vodomerom v byte vlastníci mu podľa dohodnutého spôsobu napočítajú podiel zo spoločných nákladov za vodu v dome.

Vlastne spoluvlastníci sa o tom ani nedozvedia. Dozvedia sa až, ak tu miestnosť, pivnicu začne využívať inak ako spôsobom na ktorý je určená. A potom mu aj podkúria. A bude to mať aj s kúrením, či korením?
sito
01.02.14,17:47
Tak to nejde! Ide, ale len so súhlasom vlastníkov bytov. Nejedná sa o spoločnú vec, zariadenie, nemusia súhlasiť, aby sa im hrabal niekto v byte. Tiež ak cez spoločné schodište, potrebuje súhlas.
Indeed
03.02.14,06:34
myslel som v takom prípade ak byva na prízemí a pivnica je pod jeho bytom, poznám jedneho pána,čo v pivnici ma atelier a ma to poriešené takým sposobom,že osvetlenie má zvedené zo svojho bytu...
duves
03.02.14,08:36
Arizonka, nechapem ludi, čo maju pivnicu na nepotrebne veci. Ja NEPOTREBNE veci vyhadzujem,
sito
03.02.14,14:00
Tak to ide, a bez problémov ...

Problém môže nastať, ak maľuje akty, ak každý deň ma novú inšpiráciu, nie len v hlava, aj pred sebou, či pod ...
Antea
03.02.14,14:34
Práve preto, aby sa nezneužívala spoločná elektrina, sme si pred 2 rokmi dali prerobiť el. v pivniciach na vlastné hodiny, aj zásuvky sme porobili. Väčšinou máme uzavreté pivnice nie latkové. A voda by podľa mňa tiež išla, na dva vodomery.Sused má tak v garáži zavedenú, aj plyn
sito
03.02.14,20:10
Tak kde žijú ľudia sa dá všetko, skoro.

A tie elektromery, ako? Ako podružné, či samostatné miesta, odberné, ste si dali?
Indeed
04.02.14,10:21
a čo ? cirkularky bežali v tych pivniciach, či niekto tam varil na el sporákoch na tu spoločnu elektrinu ??
felix1
16.02.14,22:42
Amater :) velke mrazaky, ladnicky a uplne bez hanby !!!
prcik
14.05.14,21:21
Spoločenstvo VB a neb.priest. pri odkupovaní bytov jej štatutár resp.nový výbor prebral aj projetk domu. v tomto projekte je isto vaša pivnica naprojektovaná s elektroinštaláciou. ako každá jedna miestnosť. pivnice majú merač elektrickej energie-ktorý zaratúva spoločne napálené KW vo všetkých pivniciach. platby sa rozratúvava spoločne medzi všetkých obyvateľov v dome podľa počtu osôb nahlásených v byte. Nie ste povinný si robiť na vlastné náklady elektickú prípojku. túto povinnosť má spoločenstvo- a raz za 2roky sa vykonáva elektrorevízia za ktorú spoločenstvo platí. ak vaše pivnice sú bez elektrických rozvodov-treba požiadať písomne spoločenstvo aby urobila elektrický rozvod v pivniciach-platba z fondu opráv. Voda v pivnici: podľa projektu v pivniciach nie je realizovaná prípojka vody-t-z.že vodu vám spoločenstvo ani na vaše náklady nepovolí- iné by bolo-ak chcete zaviesť vodu do pivnice na účely podnikania na základe živnostenského povolenia. v rámci služieb obyvateľstva-vám spoločenstvo po prejednaní na schôdzi vlastníkov bytov povolenie odsúhlasí-alebo aj nie. dúfam-že vám moja právna rada poslúži. s úctou fiškus