Alca20
30.01.14,11:20
Dobrý deň
Potrebujem poradiť čo mám robiť. 14.7 tohto roku mi konči RD a mala by som nastúpiť do zamestnania. Problém je ale v tom že nemám cez prázdniny kde nechať malého a tak by som chcela ostať na predlženej dovolenke len do septembra. Vtedy malí nastúpi do škôlky. Bola som sa informovať na UPSVAR aj na socialke ale nič som sa nedozvedela. Na úrade mi síce povedali že si môžem RD predlžiť len ked je dieťa choré. On je však zdravý a nasilu ho po doktoroch vláčiť nebudem len aby som mala potvrdenie. Na socialke mi len povedali žetam budem evidované až do jeho šiestich rokov alebo kým sa nezamestnám.
Zo zamestnávateľom by som sa na tom predlžení vedela dohodnúť aj ked neviem či on mi to podľa ZP § 166 môže predlžiť. Ale neviem kde sa mám isť hlásiť že ten mesiac a pol budem doma.

Nebolo by jednoduchšie dať výpoved a požiadať o podporu?
Budem mať nárok na podporu ked dám sama výpoved?
Mala by som nárok ked je manžel podnikateľ a danové mu vychádza v zisku?
Mám sa dohodnúť zo zamestnávateľom na výpovedi z nadbytočnosti?

Pracovala som od roku 2008 a na MD som nastúpila v roku 2011 a toto by bola moja prvá evidencia na úrade.

Prosím poradte
ewita888
30.01.14,10:26
nemusíš kôli tomu dávať výpoveď..zamestnávateľ ti ale musí schváliť predlženú rodičovskú dovolenku.. nikde nič nemusíš hlásiť, iba na zdravotke nahlásiš ukončenie poberania rodičovského príspevku a nahlásiš, že sa staráš o dieťa do 6 rokov veku..
Alca20
30.01.14,11:41
Dakujem veľmi pekne za radu. Ja som len myslela že by som mohla aspoň niečo dostať počas tých dvoch mesiacov. Ja viem že to nieje veľa tá rodičovská ale aj to sú peniažky ktoré budú v rodinnom rozpočte chýbať.
ewita888
30.01.14,11:46
tak to záleží na tebe, či si môžeš dovoliť stratiť prácu
Alca20
30.01.14,11:56
Mám to šťastie že zamestnávateľ by mi miesto podržal. len neviem či by to malo význam ked dám ja sama výpoved. či by to som na tu podporu mala vôbec nárok.
ewita888
30.01.14,11:59
mala by si nárok.. treba teda urobiť ukončenie PP dohodou deň po ukončení RD, v tento deň aj preplatenie dovolenky, vzniknutej počas MD a budeš mať maximálnu podporu