chrrrr
27.03.06,08:17
Uz cca od noveho roka sa snazim prist na to, ze ako to bude po novom s mojim zdravotnym poistenim - moj pripad je totiz takyto:

Som uz dlhsi cas autor - slobodne povolanie novinar. Do ZP som sa bol prihlasit az v septembri, lebo dovtedy som chodil na VS a tvaril som sa, ze stat za mna platil ZP. v septembri som prisiel do ZP, prehlasil, ze od septembra som SZCO a zacal platit preddavky 910, od noveho roka 966 Sk.

Teraz prestavam chapat - tym, ze som sa v ZP "priznal" az od septembra, bude mat 120 000 korun, ktore som zarobil za cely rok (ale v ZP sa musim tvarit, ze v obdobi 9-12/2005) nejaky vplyv na preddavky, ktore budem platit od jula tohto roku? Budem musiet este nieco doplatit za rok 2005? Pomozte mi prosim s vypoctami, skusal som to pocitat uz niekolko raz, vzdy mi vysli ine (horibilne) sumy, ktore mi nedavaju spat...

Vdaka
Jana Motyčková
27.03.06,07:58
Keďže si vykonával činnosť podľa autorského zákona, mal si byť prihlásený v zdravotnej poisťovni ako SZČO, aj keď si bol študent a mal si platiť preddavky 910 Sk mesačne.
Takže podľa správnosti výpočet RZP by mal byť takto :
Do VZ zo SZČO sa zahŕňa príjem podľa §6 za celý rok, t.j. celých 120000. Ak 120000 je hrubý príjem, nie základ dane, tak, VZ za rok 2005 bude pri uplatnení 25% výdavkov (120000-25%)/2,14 = 42057 SK. Minimálny VZ, ak si celý rok SZČO je 78000 Sk. Z toho 14% je 10920, odpočítaš zaplatené preddavky a rozdiel doplatíš. Od 1.7. budeš platiť preddavky 966 Sk.

Keďže si ale nebol prihlásený celý rok ako SZČO, je dôležité, v akom období si mal príjmy, príp. zmluvy - podľa toho by si si mal určiť obdobie, od kedy si SZČO a prípadne spätne sa ako SZČO nahlásiť. Zakaždý mesiac sa potom počíta do minimálneho VZ 6500 Sk.

Keď to neprihlásenie sa ako SZČO pred 1.9. budeme ignorovať ( a dúfať, že ZP na to nepríde), tak minimálny VZ je 6500x4 = 26000 Sk. Poistné bude teda 14% zo 42057 = 5888 Sk. odpočítaš zaplatené preddavky 4x910 Sk, a nedoplatok 2248 Sk doplatíš.
Preddavky od 1.7.2006 budú 14% zo 42057/4 = 1473 Sk. 4 je počet mesiacov, koľko si bol SZČO.
chrrrr
27.03.06,08:54
Srdecna vdaka za odpoved - prijmy mam kazdy mesiac - kolko presne, to teraz neviem (ale priemerne 10 000). A ano, 120 000 je cca moj hruby prijem.

To, ze som mal byt prihlaseny v ZP aj ako student viem... uz to nenapravim : (

Este raz so si precital clanok p. Mihala (http://www.porada.sk/t14064-odvody-a-dane-umelcov-a-autorov.html) a tam som nasiel nejake zaujimave info. Este na overenie, ci to spravne chapem - ja ako autor, ktoremu redakcia odvadza aj zrazkovu dan musim platit poistne iba z minimalneho VZ? (Odvolavajuc sa na tuto vetu z clanku p. Mihala: "Od 1. septembra 2005 sa do vymeriavacieho základu na účely zákona o zdravotnom poistení nezapočítava príjem zdanený zrážkovou daňou, teda ani príjem autora za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie, ak nejde o umelecký výkon."). Neznamena to teda, ze by som si ako dobrovolne prihlasena SZCO sam mohol vybrat vysku poistneho, minimalne vsak 966 Sk?

Ospravedlnujem sa, zatial sa mi vsetka byrokracia podarila na vlastnu past (danove, etc.), ale z tohto zdravotneho mam husiu kozu...
Jana Motyčková
27.03.06,09:49
Dobrovoľne prihlásená SZČO v zdravotnom poistení neexistuje. Buď je SZČO (resp. podľa vlastného vyhlásenie vykonáva činnosť ako autor), alebo nie je prihlásený ako SZČO v ZP a vtedy musí byť samoplatiteľom (ak nie je zamestnancom, študentom, dôchodcom a pod.). Samoplatiteľ si určuje preddavky sám, minimálne 966 Sk, ale poistné v ročnom zúčtovaní platí zo skutočného príjmu, na rozdiel od SZČO, kde VZ je základ dane (+ZP) / 2,14. Čo je výhodnejšie, závisí od výšky príjmu.

Keďže zrejme časť z uvedeného príjmu je zdanený zrážkovou daňou, neplatí sa z tejto časti zdravotné poistenie. Ak si ale podáš daňové priznanie a tento príjem si tam uvedieš (kôli uplatneniu nezdaniteľnej časti), prestane byť tento príjem príjmom zdaneným zrážkovou daňou a treba z neho platiť ZP.

Ešte k tomu "nenapraveniu", že si nebol prihlasený ako SZČO - za nesplnenie oznamovacej povinnosti je pokuta, navyše za rok ti potom vyjde nižší VZ, takže budeš mať nejaký nedoplatok. Ak to ovšem ZP zistí. Môžeš aj dúfať, že to nezistí.
kitti
29.03.06,09:14
Chcela by som sa opýtať: do roku 2004 som pracaovala ako študentka VŠ na TPP- poistné platil zamestnávateľ a od 1.1 2005 na dohodu- musím si podať sama RZP, ak za mesiace 9-12/2005 som mala na dohodu viac ako 13 000 Sk. Bude to 14% z dohod za tie styri mesiace, brz ohladu na výsku príjmu z dohod za mesiace 1-8/2005?
Kto mal povinnosť nahlásiť ma v zdravotnej poisťovni ako študentku- dohodárku? Je to veľký problém, ak som evidovaná ako zamestnanec, za ktorého platí poistné zamestnávateľ? Čo by ste mi poradili, niekde som čítala, že povinnosť nahlásenia mal zamestnávateľ. čakajú ma penále?

Ďakujem a pekný deň všetkým.
Jozef Mihál
29.03.06,09:25
Ak pracujete na dohodu, tak k 31.12.2004 Vás mal bývalý zamestnávateľ odhlásiť zo ZP ako zamestnanca, keďže k tomuto dňu ste prestali byť zamestnancom podľa zákona o ZP. Bola to jeho povinnosť, ak tak neurobil, pokuta čaká zamestnávateľa.

Ak Váš príjem z dohody za 9-12/2005 bol vyšší ako 13000 Sk, ste povinná:
- do 30.6. podať ročné zúčtovanie poistného (sama), tlačivo typ C,
- v RZ uviesť ako vymeriavací základ príjem z dohôd za 9-12/2005, na príjmy za 1-8/2005 sa neprihliada,
- najmenší možný VZ je však suma 16420 Sk, aj keď ste zarobili 13.001 - 16.419, poistné budete počítať zo sumy najmenej 16420 Sk.
kitti
29.03.06,09:34
Ďakujem za odpoveď, mám o tom informovať bývalého zamestnávateľa, aby ma išsiel čím skôr prehlásiť, alebo to nechať tak. Ono sa to aj tak prejaví v mojom RZP.