_Ajuska
30.01.14,13:11
Dobry den, potrebujem podat DP (asi typu A) za zamestnanca, ktory 7 mes. z r. 2013 pracoval ako zamestnanec v Rakusku (mam potvrdenie rakúskeho zamestnavatela o mzde - tu sa chcem opytat, ktoru sumu z tych vyplatnych pasok mam uvadzat do DP a ake odvody odratat ci co, resp. dan....), zvysok roka bol evidovany na UP (mam potvrdenie z UP). Potom mam este rodny list dietata kvôli bonusu. A este mi v Rakusku dali nejake tlacivo Bescheinigugn EU/EEA.... co s tym vsetkym? dakujem krasne....chcem to mat cim skôr z krku.....
zanetth
30.01.14,16:22
Na Slovensku podávaš DP A, do príjmov uvedieš sumu Brutto Lohn (súčet hrubej mzdy za všetky mesiace), z toho odpočítaš príspevky na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré mu zrazili v Rakúsku zo mzdy a dostaneš daňový základ. Príjmy z Rakúska budú vyňaté takže daň z nich na Slovensku platiť nebude. Ak nemal žiadne iné príjmy, daňová povinnosť na Slovensku bude nulová. V poznámkach uvedieš výšku príjmov, ktoré boli dosiahnuté v zahraničí aj výšku príspevkov na zdrav. a soc. poistenie, ktoré boli zaplatené v zahraničí. Tlačivo Bescheinigung je určené pre rakúsky Finanzamt ako potvrdenie, že je občanom EÚ a prikladá sa k rakúskemu DP. Potvrdzuje ho príslušný daňový úrad na Slovensku a uvedie v ňom príjmy daňovníka, ktoré dosiahol zo zdrojov na Slovensku. Na základe toho ak splní určité podmienky, si môže potom ešte uplatniť rôzne nezdaniteľné položky. Ak pracoval v Rakúsku len časť roka, predpokladám, že by sa mu oplatilo podať DP aj v Rakúsku, nakoľko zrazené preddavky na daň zo mzdy by mu vrátili. Potvrdený formulár Bescheinigung sa prikladá k rakúskemu DP. Ak poberal viac ako 6 mesiacov prídavok na dieťa z Rakúska resp. mu doplácali rozdiel, môže si ešte uplatniť rôzne nezdaniteľné položky aj v rakúskom DP.
_Ajuska
02.02.14,16:43
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Veľmi mi to pomohlo, len ešte stále v tom nemám jasno.
Mám len výplatné pásky, z ktorých viem vyčítať len SV, čo budú zrejme odvody a LSt., čo je predpokladám zrazená daň v Rakúsku.
V našom DP typu A dám do r. 32 asi súčet Brutto súm zo všetkých rakúskych výpl. pások (príjem na SK nemal žiadny).
Do r. 33 dám súčet všetkých SV z výplatných pások (neviem to rozdeliť na SP a ZP, na páske vidím len niečo LSt lfd., čo je suma rovnaká, ako uvedená v LSt. Takže do r. 34 dám rozdiel riadkov 32-33.
Teraz nechápem, lebo tu vyjde nejaká suma, ktorú pravdepodobne uvediem aj do r. 36, lenže základ dane pre dotyčného by mala byť 0 nie? keď už daň odviedol v Rakúsku... som z toho teraz trochu mimo... takže aj na r. 55 daň by mala byť 0 asi, ale uvádzam v IX. oddiele:
príjmy (to sú brutto príjmy z r. 32?) a výdavky (to sú z r. 33?).
Ďalej má dotyčný manželku, ktorá je živnostníčka. Uvádzam ju na 2. strane DP? a ešte má 1 dieťa. Keď odpracoval väčšiu časť roka v Rakúsku, ako to bude s bonusom na dieťa? má nárok na SK alebo azda v Rakúsku?
To potvrdenie o dani z nášho daň. úradu mu bude načo? Keď zarobil cca 12000, vrátia mu azda tú daň LSt., z rakúskeho finančného úradu, čo už tam zaplatil?
Sorry, že sa toľko pýtam, také som ešte nerobila, vopred ďakujem za odpoveď.
zanetth
02.02.14,17:11
Príjem v SK DP bude súčet Brutto Lohn r. 32, odvody (nemusia sa deliť na zdr. a soc.) nájdeš na výplatných páska ako SV lfd. alebo SV SZ - všetky sumy sčítaš, uvedieš v r. 33, riadky 33a,b nevypĺňaš nakoľko z výplatnej pásky nezistíš koľko išlo na ZP a koľko na SP. Rozdiel bude základ dane r. 34. V DP môže uviesť dieťa, na ktoré si chce uplatniť daňový bonus, manželku by som neuvádzala, je to zbytočné, lebo všetky príjmy z Rakúska vyjmeš v r. 47 (tam bude suma rovnaká ak v r. 34 ak nemal žiadne iné príjmy zo závislej činnosti na Slovensku) v r. 48 by ti mala vyjsť 0. Ak si bude uplatňovať bonus tak by mal vyjsť preplatok dane vo výške bonusu. Preddavky na daň v SK DP neuvádzaš. Ak chce vrátiť zaplatené preddavky na daň musí podať DP v Rakúsku, je veľký predpoklad, že mu vyjde preplatok dane. Pokiaľ by si chcela vedieť viac o rakúskom DP napíš mi SS.
_Ajuska
02.02.14,18:06
Ďakujem krásne!!! to bola rýchlosť, včeličky pracujú aj v nedeľu :) zanetth, veľmi si mi pomohla, už sa mi vyjasnieva...:) akurát nerozumiem vete, že "Ak si bude uplatňovať bonus, tak by mal vyjsť preplatok dane vo výške bonusu."
Preplatok dane a bonus nie sú 2 rôzne veci?
Nárok na daň. bonus dávam do riadku 56? našla som, že ho vypočítam 6*21,03+6*21,41=254,64 eur na 1 dieťa. Kde to uvádzam? To mi vráti SK DÚ? Nechápem, keď som daň neuhrádzala na SK... či oni sa už vysporiadajú? Dik za každú novú radu, máš u mňa veľkú čokoládu a to myslím vážne! :)
_Ajuska
02.02.14,18:21
Dik za rýchlu odpoveď, včeličky pracujú aj v nedeľu :) ešte ma zaujíma, či vypĺňam aj r. 50-54, uvádzam tam zaplatenú daň v rakúsku? do r. 56, resp. 59 a 60 uvádzam nárok na daň. bonus (na 1 dieťa mi vyšlo 254,64 eur)? Keď daňovník nemal žiadne iné príjmy, viacej v DP nevypĺňam asi nič... Ďakujem za každú ďalšiu radu, si zlatíčko a máš u mňa veľkú čokoládu :)
zanetth
02.02.14,19:50
No jasné, že som sa zle vyjadrila, myslela som, to v globále, že výsledkom DP bude nulová daň, a ešte mu preplatia celý daňový bonus.
r. 55 - 0
r. 56 - 254,64
r.57 - 0
r.58 - 0
r.59 - 254,64
r.60 - 254,64
zvyšné riadky budú nula
IX. oddiel - krížik - uvádzam osobitné záznamy
kód štátu - 040
príjmy - suma zahr. príjmov z r. 32
výdavky - suma odvodov platených v zahraničí z r. 33
Na vyplatenie daňového bonusu treba vyplniť XI. oddiel
Daň zaplatenú v Rakúsku nikde neuvádzaš, ak dotyčný nemal žiadne iné príjmy a v Rakúsku nerobil celý rok, oplatí sa mu podať DP v Rakúsku a vrátia mu časť zaplatených preddavkov. Ak by bol záujem robím aj rakúske DP, ozvi sa mi cez SS.
_Ajuska
03.02.14,06:52
Jeeeee, dakujem kraaaaasne :)))
renattam
25.03.14,11:17
takze ak som spravne pochopila v nasom DP ak nemam dieta a mam prijmy iba z rakuska vyplnam riadky 32, 33,34,36, 41, 47, 48 a potom oddiel iba IX.?
gabriellak61
28.02.24,11:47
pekný deň, berie sa do daňového len Hruby príjem čiže Bezuge ohne §26 EStG alebo sa k tomu hrubému príjmu pripočítajú aj Bezuge §67?