tami66
30.01.14,15:43
Dobrý deň, prosím poraďte mi. V roku 2013 som mala príjmy zo závislej činnosti zo SR aj z ČR. Neviem si rady, akým spôsobom si mám uviesť príjmy z ČR do daňového priznania. Či do riadku 47 - úhrn vyňatých príjmov alebo do riadku 50 príjmy a do riadku 51 odvedenú daň v ČR (typ DP: A). Je mi jasné, že pre mňa výhodnejšia je tá prvá možnosť, čiže vyňatie príjmov. Ale môžem takto postupovať? Nie je to striktne dané, či je to zápočtom alebo vyňatím? Hľadala som aj zmluvu s ČR o zamedzení dvojitého zdanenia, ale jediné čo som našla je s poznámkou "započítanie dane". Na DU mi ale tvrdili, že sa mám riadiť podľa toho čo je pre mňa výhodnejšie. Prosím, pomôžte sa mi v tom vyznať.
Vopred ďakujem.
Kvaka
30.01.14,14:49
Môžeš voliť vyňatie príjmov, ak je to pre teba výhodnejšie. V zákone sa píše:
§ 45 ods. 3: Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
........
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Anik
30.01.14,14:56
Máš už podklady z ČR, že sa už dá urobiť DP na SVK ?
tami66
30.01.14,15:08
Ďakujem, idem si preštudovať uvedené paragrafy :)
Kvaka
30.01.14,15:52
Zamestnávateľ v ČR ti urobí ročné zúčtovanie dane, ktoré bude podkladom pre DP z celosvetových príjmov tu na Slovensku. Až keď budeš mať daň v ČR vysporiadanú, podáš DP tu na Slovensku, potom použiješ metódu vyňatia príjmov, ak je výhodnejšia pre teba..
Majkaheged
25.02.14,13:58
Aj mňa by zaujímala, čo znamená výraz: preukázateľne zdanené", ako to dokladovať? stačí potvrdenie od českého zamestnávateľa? Lebo tak mi tvrdili, že nemusím už v ČR nič riešiť, mám to proste vyňať a hotovo.
Katy a R
25.02.14,14:10
však tu je písané - že ako to treba riešiť v SR . Keď dostaneš doklad od českého zamestnávateľa - spravíš potom DP u nás. (uvádzaš celosvetové príjmy) - a môžeš použiť metódu vyňatia..
kajanakaja
25.02.14,15:39
Prosím Vás a keď mám potvrdenie z ČR, kde je len úhrn príjmov a daň, nie je tam napísaná výška odvodov, môžem takéto potvrdenie použiť? Ďakujem pekne