peter409
31.01.14,01:13
Priatelia, našiel som na internete x článkov na tému vysokoškoláci a daňové priznania - všetky však riešia len dane z práce na dohodu. V mojom prípade je to trochu komlikovanejšie...
Za uplynulý rok som
- na honorároch zarobil xxx eur, podľa mojich informácii sa táto daň v daňovom priznaní neuvádza, keďže je vysporiadaná.
- dohodou o brigádnickej práci študentov som v minulom oku zarobil 1042 eur, z čoho som odviedol cca 36 eur na starobné poistenie, cca 26,40 eur na invalidné poistenie a cca 100 eur ako preddavkovú daň.
- zmluvou o dielo podľa autorského zákona som zarobil približne 3000 eur.
Neštudujem ekonómiu, v daniach prehľad nemám, preto by som sa rád poradil, či som tento rok ako študent VŠ povinný podať si daňové priznanie a ak áno, môžem žiadať o vrátenie zaplatených daní z dohody aj zmluvy o dielo či len z dohody?

Vopred ďakujem za Vaše rady.
Katy a R
31.01.14,10:45
vysokoškoláci nemajú nijaké extra daňové priznania. Si daňovník, ako všetci ostatní .. a keďže si prekročil hranicu, do ktorej sa DP nemusí povinne podať - tak veru nemáš na výber .. Daňové priznanie podávaš zo všetkých zdaniteľných (celosvetových) príjmov.
Treba kuknúť do zákona o DzP, k daňovému priznaniu je aj poučenie, ktoré je podľa mňa dostatočné - takže zvládneš určite. :)
a tiež tu na porade nájdeš veľa info k tomu ... (stačí tohtoročné príspevky)
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov