Roman7209
31.01.14,06:56
Dobry den,

Zhruba pred dvoma rokmi som zaplatil exekutorovy dlh socialnej poistovni. Zaplatil som to bezodkladne po prvej vyzve. Nedavno som dostal dalsiu vyzvu identicku s tou prvou a ked som sa dotazoval na dovod bolo mi povedane ze exekucia sa neda ukoncit bez potvrdenia o prevzati. Navyse som zistil ze som este stale na listine dlznikov a dlzna ciastka je este stale na ucte exekutora. Sucastne zijem vo Velkej Britanii a mozno ze anglicka posta nevracia potvrdenie o doruceni. Napriek tomu sa mi to nezda ako dobry dovod na neukoncenie exekucie. Rad by som vedel ci tento postup je v sulade zo zakonom a co mozem urobit ak nie?

Vopred dakujem za radu
Bednarova J
04.02.14,17:02
Exekúcia podľa zákona č. 233/1995 Z.z. je núteným výkonom rozhodnutia. pravdepodobne nejde o výzvu ako píšete, ale o upovedomenie o začatí exekúcie, ktoré musí byť doručené do vlastných rúk....zákon však pozná samozrejme aj výnimky. V tomto upovedomení je okrem iného uvedená aj suma vymáhanej pohľadávky, jej príslušenstvo - čo patrí oprávnenému a trovy exekúcie ( odmena exekútora, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času ). Do 14 dní od doručenia tohoto upovedomenia je možné dať námietky proti exekúcii, v prípade ak povinný uhradí pohľadávku skôr ako uplynie lehota na podanie námietok, má exekútor nárok na náhradu trov konania ako pri upustení od exekúcie. ( namiesto 20 % z vymáhanej pohľadávky iba 10 % ) Po prijatí plnenia zo strany povinného je exekútor povinný bezodkladne tieto prostriedky previesť na účet oprávneného. Exekúcia je ukončená vymožením po úplnom zaplatení celej sumy pohľadávky oprávneného s príslušenstvom a trov exekúcie. Z toho, že ste platil je zrejmé domnievať sa, že vám upovedomenie bolo doručené.Požiadala by som exekútora ( aj emailom ) o zaslanie ( e mailom, z dôvodu dlhodobého pobytu vo UK ) vyúčtovania exekúcie. Ak aj podľa tohoto vyúčtovania ste všetko uhradil, nemá exekútor dôvod viesť proti Vám dlhšie exekúciu a je povinný podľa § 60 písm. b z.č. 233/1995 Z.z.( upustenie od exekúcie ) alebo písm. e) ( vymoženie pohľadávky jej príslušenstva a trov exekúcie ) vrátiť súdu poverenie na vykonanie exekúcie. Ak tak neurobí, môžete podať sťažnosť na činnosť exekútora na Ministerstvo spravodlivosti SR alebo Slovenskú komoru exekútorov, ktorá prešetrí jeho činnosť, či je v súlade so zákonom a dá vám odpoveď.