turbo
27.03.06,09:01
Pekný deň všetkým!
Poprosil by som o radu ako zaučtovať výdavky pred vznikom živnosti, ale súvisisiace so živnosťou. Živnosť mám od 1. januára 2006 a v decembri som si už kúpil program Alfa, keďže bola naň vianočná zľava. Takže neviem, či nebude problém, ak si tento výdavok pred vznikom živnosti, ale súvisiaci so živnosťou zaučtujem "normálne", alebo lepšie povedané ako zaučtovať tento výdavok? To isté platí aj so zaučtovaním výdavkov súvisiacich so založením živnosti, ako je 1000 Sk kolok na vydanie ŽL a 100 Sk kolok na výpis z RT.
Za všetky rady veľmi pekne ďakujem a všetkým prajem príjemný deň a úspešný týždeň! :) :) :)
Zita5
27.03.06,07:50
Pekný deň všetkým!
Poprosil by som o radu ako zaučtovať výdavky pred vznikom živnosti, ale súvisisiace so živnosťou. Živnosť mám od 1. januára 2006 a v decembri som si už kúpil program Alfa, keďže bola naň vianočná zľava. Takže neviem, či nebude problém, ak si tento výdavok pred vznikom živnosti, ale súvisiaci so živnosťou zaučtujem "normálne", alebo lepšie povedané ako zaučtovať tento výdavok? To isté platí aj so zaučtovaním výdavkov súvisiacich so založením živnosti, ako je 1000 Sk kolok na vydanie ŽL a 100 Sk kolok na výpis z RT.
Za všetky rady veľmi pekne ďakujem a všetkým prajem príjemný deň a úspešný týždeň! :) :) :)


Účtuješ o zriaďovacích výdavkoch cez uzávierkové operácie interným dokladom do prevádzkovej réžie .
turbo
29.03.06,06:14
Pekne zdravím!
Zitka ďakujem za radu, ale vzhľadom na to, že som začiatočník, nešlo by to trochu ako sa povie "po lopate"? Tie uzavierkové operácie mi akosi nič zatiaľ nehovoria. Tak vďaka a príjemný deň všetkým!
Zita5
29.03.06,06:26
Pekne zdravím!
Zitka ďakujem za radu, ale vzhľadom na to, že som začiatočník, nešlo by to trochu ako sa povie "po lopate"? Tie uzavierkové operácie mi akosi nič zatiaľ nehovoria. Tak vďaka a príjemný deň všetkým!


Uzávierkové účtovné operácie sú špecifické účtovné prípady , ktoré sa k 31.12. účtujú ako nepeňažné operácie .Tieto operácie tvoria storná výdavkov , ktoré nám znižujú výdavky ale aj zvyšujú daňový základ .
Napríklad:
- odpisy
- storno výdavkov na obstaranie zásob , ktoré neslúžili na podnikateľské účely, SZČO ich použil na vlastnú spotrebu, alebo daroval
- storná všetkých výdavkov nesúvisiach s vykonávaním podnikateľskej činnosti , alebo len s časti na podnikateľskú činnosť
- storno výdavkov - užívanie MV v prípade finančného prenájmu na súkromné účely
- účtovanie zriaďovacách výdavkov pri začatí podnikania
- iné špecifické prípady

To znamená , že interným dokladom účtuješ tieto zriaďovacie výdavky do prevádzkovej réžie ako nepeňažný pohyb .Sú to posledné zápisy peňažného denníka .
turbo
29.03.06,07:06
Vďaka Zitka za rýchlu odpoveď!
Zhrniem si to: Zaučtoval som výdavok na kolok na ŽL cez interný doklad ako prevádzkovú réžiu a dal som ho uložiť ako uzávierkový doklad.
Dúfam, že som to pochopil správne.
Tak všetkým úspešný deň!
sta
23.03.08,14:56
Mám podobný problém. :o
27.2.2006 som si kúpila účtovný a mzdový software Alfa,Omega,Olymp pretože bola naňho vtedy 50% zľava a vedela som, že si neskôr založím živnosť, takže ho budem potrebovať.
Živnostenský list mi nadobudol právoplatnosť 10.1.2007.
Potrebujem sa len uistiť, či si nákup softwaru môžem zahrnúť do VOD cez ID ako uzávierkovú operáciu? :confused:
Vo všetkých príspevkoch sa hovorí o kolkoch,nákupe materiálu a tovaru príp. nejakých drobných kancelárskych predmetoch, tak si teraz nie som úplne istá či to dať ako VOD.
ďakujem za pomoc.
sta
24.03.08,10:29
Mám podobný problém. :o
27.2.2006 som si kúpila účtovný a mzdový software Alfa,Omega,Olymp pretože bola naňho vtedy 50% zľava a vedela som, že si neskôr založím živnosť, takže ho budem potrebovať.
Živnostenský list mi nadobudol právoplatnosť 10.1.2007.
Potrebujem sa len uistiť, či si nákup softwaru môžem zahrnúť do VOD cez ID ako uzávierkovú operáciu? :confused:
Vo všetkých príspevkoch sa hovorí o kolkoch,nákupe materiálu a tovaru príp. nejakých drobných kancelárskych predmetoch, tak si teraz nie som úplne istá či to dať ako VOD.
ďakujem za pomoc.

posúvam....
JuKaS
24.03.08,10:35
Áno, môžeš
Zita5
24.03.08,10:39
Mám podobný problém. :o
27.2.2006 som si kúpila účtovný a mzdový software Alfa,Omega,Olymp pretože bola naňho vtedy 50% zľava a vedela som, že si neskôr založím živnosť, takže ho budem potrebovať.
Živnostenský list mi nadobudol právoplatnosť 10.1.2007.
Potrebujem sa len uistiť, či si nákup softwaru môžem zahrnúť do VOD cez ID ako uzávierkovú operáciu? :confused:
Vo všetkých príspevkoch sa hovorí o kolkoch,nákupe materiálu a tovaru príp. nejakých drobných kancelárskych predmetoch, tak si teraz nie som úplne istá či to dať ako VOD.
ďakujem za pomoc.

Zdroj www.drsr.sk
Otázka
Sú výdavky daňovníka vynaložené na začatie podnikateľskej činnosti uznané za daňové výdavky, ak daňovník začne vykonávať túto činnosť nasledujúci rok?
Ak je tomuto daňovníkovi poskytnutý dar v súvislosti s výkonom podnikateľskej alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, je tento dar predmetom dane z príjmov ?

Odpoveď

Podľa § 4 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) účinného od 1.1.2004 výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti, vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 (príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu) začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.
V prípade, ak by tieto nevyhnutné výdavky spojené so začatím podnikania presahovali sumu 50 000 Sk, považovali by sa za zriaďovacie výdavky, pričom by sa uplatnil postup v súlade ustanovením § 22 ods. 7 a 8 zákona o dani z príjmov, účtovali a odpisovali by sa ako nehmotný majetok.

V súlade s ustanovením § 3 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov predmetom dane nie je prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, príjem získaný vydaním, darovaním alebo dedením nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty s výnimkou príjmu z neho plynúceho a s výnimkou darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov.
Ak daňovník obdržal dar, poskytnutý v súvislosti s výkonom podnikateľskej alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, tento podľa § 3 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov nie je vylúčený z predmetu dane. Výšku daru je potrebné zahrnúť do zdaniteľných príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, a to v zdaňovacom období, keď daňovník začal prevádzkovať podnikateľskú alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť.
mončok
27.03.08,06:52
Dobrý deň. Čítala som predchádzajúci príspevok, ale nie som si stále istá. Podnikateľ si nakupoval zariadenie do ubytovne, rôzne doplnky a materiál na drobné opravy nehnuteľnosti ešte pred začatím podnikania. Všetko to bolo vo výške cca 100.000,- Sk. Teraz neviem ako to mám zaúčtovať, či každú položku zvlášť alebo to bude v súhrnnej sume a malo by sa to odpisovať?
Ďakujem
antiny
08.07.08,09:08
Máte niekto skúsenosti so založením živnosti a príspevkom od MPSVaR? - preplatia Vám iba tie výdavky ktoré ste dopredu presne špecifikovali v projekte? a môžu sa do projektu zahrnúť aj vydavky pred vznikom živnosti a použiť na ne dotáciu? Ďakujem
oprava - UPSVR
Katka0208
03.03.10,11:50
pekne prosím o radu: nábytok do kancelárie, umývadlo, podlaha a takéto podobné veci na opravu firemných priestorov zakúpené asi mesiac pred vznikom živnosti v hodnote cca 300 eur budem účtovať ako zriaďovacie výdavky? sú to teda nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím živnosti? ďakujem...
Ejo
03.03.10,11:55
pekne prosím o radu: nábytok do kancelárie, umývadlo, podlaha a takéto podobné veci na opravu firemných priestorov zakúpené asi mesiac pred vznikom živnosti v hodnote cca 300 eur budem účtovať ako zriaďovacie výdavky? sú to teda nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím živnosti? ďakujem...
V rámci uzávierkových operácií k 31.12. by som ich zaúčtovala ako nákup materiálu.
Katka0208
03.03.10,12:37
ďakujem pekne za odpoveď, aj ja som to chcela takto urobit, len som si nebola istá :)