Tinaho
31.01.14,08:26
Poraďáci ahojte,

písala som dobyt Finančnému riaditeľsku a odpoveď na zadanú otázku bola, že je to na rozhodnutí daňového subjektu. Keby som sa vedela rozhodnúť, tak im nepíšem.

Prosím o radu Vás.

A teraz už k otázke:

V kontrolnom výkaze sa rozlišuje zaradenie faktúry vystavenej pre zdaniteľnú osobu (oddiel A) a pre nezdaniteľnú osobu (oddiel D). Neviem však kam zaradiť subjekty typu - škola, obec, nadácia, nezisková organizácia - sú tieto subjekty zdaniteľné osoby alebo nezdaniteľné? Viete mi poradiť nejaké kritérium, ktoré by mi pomohlo správne zaradiť uvedené organizácie (napr. ak je iba IČO, tak je to nezdaniteľná osoba, ale ak uvedie už DIČ, tak je zdaniteľná - nepoznám akými pravidlami sa tieto subjety riadia).

Budem vďačná za Vaše názory.
Soňa K
31.01.14,08:45
Ahoj, podľa mňa má zdaniteľná osoba na účely DPH pridelené DIČ na DPH. SK
Tinaho
31.01.14,12:50
Pozerala som v zákone o DPH, kto je zdaniteľná osoba - v zmysle § 3 je to osoba, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť. Neviem, či uvedené subjekty vykonávajú ekonomickú činnosť. Myslím si, že môžu vykonávať ekonomickú činnosť ale aj nemusia. Neviem ako to rozlíšiť.
Economic
31.01.14,12:59
Môj názor je taký, že nezdaniteľné osoby sú tie, ktoré nie sú registrované na DPH. Sem spadajú občania, školy obce, nadácie a podobne. Ak sa mýlim opravte ma, prosím. V softvéri pri partneroch by si mala mať možnosť voľby toto označiť, aby ti takéto FA rovno smerovalo do D2 KV. Ak toto bude vypnuté, budú smerované na A1 KV. V Omege od krosu takáto možnosť je. Najideálnejšie riešenie by bolo a to odporúčam uirobiť, podať dopyt na finančnú správu a bude to aj čierne na bielom.
Tinaho
31.01.14,13:03
Zdaniteľná osoba je aj tá, ktorá nemá pridelené IČ DPH. Nie každá osoba ktorá vykonáva ekonomickú činnosť (zjednodušene podniká) musí byť aj platiteľ DPH, ale zdaniteľná osoba to je.
Rozalka
31.01.14,14:56
Tvoja otázka: škola, obec, nadácia, nezisková organizácia - sú tieto subjekty zdaniteľné osoby alebo nezdaniteľné?
Jednoznačne patria do A1, ide o nezdaniteľné právnické osoby, tu ani nie je podstatné, či sú zdaniteľné alebo nie, ale že sú to právnické osoby (a teda nie sú to fyzické osoby - nepodnikatelia, t.j. občania!)
Tinaho
31.01.14,15:01
Dopyt bol podaný, ale nevedeli sa jednoznačne vyjadriť. Čo sa týka zdaniteľnej osoby, ktorá nemá pridelené IČ DPH, tak má ísť do oddielu A kontrolného výkazu - to na to som odpoveď dostala.
Tinaho
31.01.14,15:03
Ďakujem za odpoveď, pomohla :)
Rozalka
31.01.14,19:36
Citácia Economic, majiteľka spoločnosti a ... Dnes 13:59
Môj názor je taký, že nezdaniteľné osoby sú tie, ktoré nie sú registrované na DPH. Sem spadajú občania, školy obce, nadácie a podobne. V softvéri pri partneroch by si mala mať možnosť voľby toto označiť, aby ti takéto FA rovno smerovalo do D2 KV.
*****
Veru ťa musím poopraviť:
na DPH nemusí byť registrovaný a predsa je zdaniteľnou osobou napr. podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH
Školy, obce, nadácie sú právnickými osobami - patria do A1.
karakul
31.01.14,20:05
... čo je "zdaniteľná osoba" pre účely DPH definuje § 3 zákona... ale je o i v rozsudku ESD ( http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62012CJ0219:SK:HTML )

... no a v zmysle výkladov pojmu zdaniteľná osoba v zákone o dph i v rozsudku ESD mi pripadá odpoveď DRSR správna - je to na posúdení daňového subjektu... osobne si to vykladám tak, že raz to môže byť tak, inokedy inak ... podľa povahy plnenia.

P.S. ... škoda, že zadávateľ témy nepripol plnú odpoveď z DRSR - už len kvôli argumentácii - ak tam bola...
Tinaho
01.02.14,09:05
Ja si tiež myslím, že raz môžu tieto subjekty konať v postavení zdaniteľnej osoby, inokedy ako nezdaniteľné. Mám si od nich pýtať pri fakturácii nejaké potvrdenie, že v tomto prípade vystupujú ako nezdaniteľné, resp. zdaniteľné osoby. Neviem ako by som to sama rozlíšila (pokiaľ nebolo potrebné vypĺňať KV, tak sme to neriešili, vystavila sa im faktúra so všetkými náležitosťami).

Pripájam odpoveď daňového úradu:

Zaradenie faktúr do kontrolného výkazu nasledovne:
Vystavené faktúry pre zdaniteľné osoby: A1
Vystavené faktúry pre nezdaniteľné osoby (občanov): D2
Uvedenú skutočnosť, či je daný subjekt (napr. škola, obec...) zdaniteľnou osobou, si musí posúdiť daňový subjekt sám (§ 3 zákona č. 222/2004 Z.z.). V prípade, ak daňový subjekt nevie posúdiť skutkový stav, odporúčame obrátiť sa na príslušné kompetentné fyzické, resp. právnické osoby zaoberajúce sa daňovým poradenstvom.
mariahruskovaing
16.02.15,14:24
Po konzultácii s pracovníkmi daňového riaditeľstva do A1 idú iba zdaniteľné osoby, to znamená obecné úrady, školy, nadácie a neziskovky okreminého,ktoré majú zdaniteľné príjmy...Čiže neziskovka môže mať dotácie a tiež vlastnú ekonomickú činnosť,ktorá podlieha zdaneniu a taktiež obec...Preto sa treba pri faktúrácií spýtať,na DIČ.....a vtedy ak majú idú do odddielu A1