anavki
31.01.14,07:45
Aký máte prosím názor na kreslo do nákladov pre znalca, ktorý má miesto podnikania doma? Môže si uplatniť? Ďakujem.
Ice dive
31.01.14,07:11
má nájomnú zmluvu na povedzme kanceláriu doma? má dané kreslo nejaký súvis s podnikaním, s dosahovaním a udržaním príjmu?
anavki
31.01.14,07:15
no práveže nemá nájomnú zmluvu na kanceláriu v byte ... a kreslo má súvis - sedenie za PC ... jedine toľko. Ale viem, že je to diskutabilné či to dávať alebo nie. Preto sa radšej pýtam.
Ice dive
31.01.14,07:35
ako zamestnanec daňového úradu by som sa zaujímal aké je to kreslo... či je to kancelárska stolička určená skôr na prácu za písacím stolom, alebo na relax sedinie pred telkou.... ale skôr nie ako áno, keďže nemá prenajatý priestor pre účely kancelárie...
Chobot
31.01.14,07:40
Dať môžeš. Prinajhoršom ti to daňová kontrola vyhodí z nákladov (AK nejakú kontrolu budeš mať).
anavki
31.01.14,07:47
no veď tiež si myslím, že keď nemá prenajatý priestor asi si žiadne takéto doplnky nemôže dávať ....
korela
31.01.14,09:41
Keby býval vo svojom RD a mal by svoju pracovňu, kde by klientov aj prijímal a odovzdával im posudky, aj tak by nemal nárok napr. po 20-tich rokoch na nové normálne kreslo k písaciemu stolu, ak by staré doslúžilo?
Ice dive
31.01.14,17:31
to je jedno či býva vo svojom RD alebo byte... opodstatnenosť nákladu musí vedieť zdôvodniť, že súvisí s podnikaním... ak to preukáže môže si to dať do nákladov ak to nevie preukázať z nákladov mu to vylúčia...
marjankaj
31.01.14,18:21
A to nie je dôvod, že pri práci s PC potrebuje sedieť?
korela
31.01.14,20:19
Ja som vychádzala z Ice dive "má nájomnú zmluvu na povedzme kanceláriu doma?"
kukučka
02.02.14,22:00
Podľa mňa áno a nielen kreslo, predsa nepracuje postojačky pri okne.
KEJKA
02.02.14,22:22
podľa mňa môže. vykonáva prácu doma, čiže šetrí iné náklady - nájomné, energie, ešte aby mu niekto upieral stoličku, či kreslo? Kde je logika?
To má pracovať postojačky? To mu teda neuznajú ani počítač, či internet?
Základné vybavenie kancelárie, hoci aj dve kreslá - kde má posadiť klienta? to budú obaja stáť?
v ZDP nikde nevidím podmienku, že na takéto náklady musí byť aj nájomná zmluva.
Antonia Jendrišáková
03.02.14,08:36
Má pracovať pred domom-bytom, počítať na prstoch a písať do hliny ?
korela
03.02.14,09:40
No, veru, poznám aj takého, čo ešte píše na písacom stroji. :-)
Ale ja v tom mám jasno, iba som reagovala na Ice dive, "má nájomnú zmluvu na povedzme kanceláriu doma?" , či je kreslo podmienené zmluvou vo svojom pracovnom priestore, či už prenajatom, alebo vlastnom súkromnom. Nad tým som sa pozastavila.