zuzina667
31.01.14,08:48
Dobrý deň,
rodičia mi chcú dať záhradu na stavbu domu. Čo je lepšie (aký je rozdiel) -darovacia alebo kúpna zmluva? rodičia vlastnia záhradu vyše 20 rokov, ak by mi ju predali napr . za 5 000 EUR, vznikajú im alebo mne nejaké povinnosti /daň..../
Aký postup by bolo najlepšie zvoliť?
Ďakujem pekne.
Ice dive
31.01.14,07:54
záleží od toho akých máš súrodencov.... všetko má svoje pre aj proti... v podstate ak ti darujú.. môžu chcieť tvoji súrodenci zápočet tohto daru v prípadnom dedičskom konaní.... ak ti predajú pod cenu, alebo reálne - preukázateľne nezrealizujete platbu... môžu sa domáhať neplatnosti daného úkonu, že sa jednalo o zastieranie darovania.... alebo sa v rámci rodiny dohodnúť rovno...
chandler
31.01.14,07:58
je to jedno, ak sa nechystas tu zahradu do 5 rokov predavat.
Chobot
31.01.14,08:13
Ja na takéto otázky odpovedám takto:

Ak ti tú záhradu darujú, tak použite darovaciu zmluvu. Ak ti ju predávajú - t.j. ak im za ňu niečo platíš, použite kúpno-predajnú zmluvu.

Vyhľadaj si staršie diskusie na tému darovacia zmluva a kúpna zmluva, výhody a nevýhody jednej aj druhej boli veľakrát rozoberané.
pepa78
31.01.14,11:14
Darovacia zmluva je napadnuteľná. Nikdy nevieš pod koho vplyvom budú rodičia, súrodenci a môžu sa domáhať zrušenia darovacej zmluvy. Darovacia zmluva musí byť nezištná, to znamená, že za darovaný majetok nemôže byť nejaká protislušba, napr. vyrovnanie dlhov darcu atď. Preto by som išiel cestou kúpno-predajnej zmluvy a ak nehnuteľnosť vlastnia 20rokov ako píšeš tak im nehrozia žiadne dane. jediná povinnosť bude na tebe do konca januára nasledujúceho roku podať daňové priznanie k nehnuteľnosti na obci.
VANUSKA
31.01.14,12:56
termín kúpno-prdajná sa už nepoužíva...len KÚPNA ZMLUVA, ale inak súhlasím s tým čo napísal CHOBOT /pekne pozdravujem a ak si spomínate tak ten môj spor ešte neskončil ....trvá len 7 rokov !!!!!!!!/
buchač
31.01.14,13:10
To máš potom fasa príbuzenstvo ..........
VANUSKA
31.01.14,14:05
amigo...vyberať si môžeš priateľov, nie príbuzenstvo, ale čo už....