iva 2411
31.01.14,09:26
Dobry den velmi pekne by som potrebovala radu:
som uz rok na PN od 14.1.2013-12.1.2014 na platenej teda 52 tyzdnov, momentalne som uz od 13.1. na neplatenej PN -pokracujem zatial dalej ,som po 3 operaciach ramena, a caka ma asi stvrta nakolko moj zdrav. stav nie je dobry ,aby som mohla nastupit do zamestnania ,kde som pracovala ako predavacka za masovymi vyrobkami v coop jednota.Nakolko moja ruka ostala s obmedzenim rotacii a nezdvihnem ju nad hlavu ,nedam ani za chrbat ,nic neodnesiem tazke,jednoducho mi napisal aj ortoped , ktory ma operoval : vhodna invalidizacia pacientky pre malu perspektivu zlepsenia stavu , to iste napisala aj rehabilitacna dr, a dr. z ambulancie chronickej bolesti -zatial povazujem pracovne zaradenie za nerealne ,v podstate mi ide o to ,ako sa dostat z roboty, aby som na tom nieco ziskala a neprisla o peniaze .DR v nemocnici mi da papier ,že zo zdravotných dôvodov nemôžem naďalej vykonávať doterajšiu prácu,ale ako neprist o odstupne .Bola som za inspektorkami a povedala mi ,ze ma nema kam s takou rukou dat ,kedze nic nemozem dvihat,ze len dat vypoved.Ked dam vypoved ja dohodou zo zdrav. dovodov ,ale neviem aky paragraf ,mala by som mat asi narok na 2 mes odstupne, ale kedze pracujem v coop 1.2.2014 bude 5 rokov ,skoda by bola prist o jedno odstupne, kedze ak mi daju vypoved oni ,tak by som mala mat narok na 3 mes odstupne. Aspon tak som pochopila z internetu. Len neviem ake paragrafy by tam mali byt, ci uz z mojej strany alebo ich, aby ma neoklamali .A ci je to tak pravda.Co urobit ? A ako ich donutit ,aby mi dali vypoved oni?
Za rok 2012 mi este ostalo 18 dni starej dovolenky-mam narok na preplatenie?
A este 28.1 som podavala na invalidny dochodok uz je to vsetko tam ,takze teraz len cakat , co bude,mam aj prefoteny papier ,co som podavala, plny invalidny nebude isto a ci mi schvalia polovicny to tiez neviem ,ale podane je, Nie je tam aj narok na odchodne?? V tomto pripade?
Co urobit ? Alebo ako napisat Paragrafy v tychto pripadoch . Dakujem pekne za rychlu pomoc
iva 2411
31.01.14,09:10
Prosim vie mi niekto poradit ??
Peggynka
31.01.14,09:30
Čakaj na výpoveď od zamestnávateľa,keďže nemá pre teba prácu a máš papier od lekára,že doterajšiu nemôžeš vykonávať:
http://www.epi.sk/odborny-clanok/Skoncenie-pracovneho-pomeru-zo-strany-zamestnavatela.aspx
Tu je všetko,čo táto výpoveď musí obsahovať.
kopretinka
31.01.14,09:45
zamestnávateľ jej nedá výpoveď,pokiaľ bude na PN a pokiaľ nepredloží doklad o svojom zdravotnom stave......takže sa musí vrátiť do práce a predložiť ten doklad a zároveň žiadať o preradenie...
Darina1234
31.01.14,09:50
vseko pisomne, nezabudnut
iva 2411
31.01.14,10:10
dakujem pekne len momentalne som stale na PN uz neplatenej pokial zrusim PN 28.2.tak budem musiet 1.3.nastupit do prace ale akooo ked mam nefunkcnu ruku??? budem tam stat?? neviem co mam spravit
kopretinka
31.01.14,10:29
napíš žiadosť o preradenie podľa § 55 odst.2 ZP.
Zamest. je povinný ťa preradiť na prácu,ktorá ti bude vyhovovať.Ak takú prácu nemá,dá ti výpoveď s odstupným. Dolož k žiadosti vyjadrenie od lekára.
Ja by som ešte počkala a riešila to až po tej ďalšej operácii....
.
Preradenie na inú prácu
§ 55
(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec, vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.
iva 2411
31.01.14,10:37
dakujem , kopretinka , operacia bude asi az okolo aprila -maja a potom rehabilitacie dalsie to je tak na pol roka asi zas a to je dlho byt bez penazi kedze mam este dvoch skolakov, musim nieco robit ako prist k peniazkom a chcem sa ta este opytat ziadost mozem dat aj ked som stale PN ? ci musim ukoncit najprv Pn k 28.2. a az potom pisat
kopretinka
31.01.14,10:46
a možno by bolo lepšie ukončiť PN a dať tú žiadosť o preradenie,dostaneš výpoveď s odstupným a potom sa zaeviduješ na úrade práce,takže budeš mať podporu....ale hádam ti poradia aj iní,čo sa viacej rozumejú do paragrafov a predpisov.....držím palce......
iva 2411
31.01.14,11:35
dakujem pekne len to ze ak dam 28.2 vypoved tak 1.3 musim nastupit niekam a ani neviem kam lebo moje miesto je uz obsadene v coop to tak chodi ze nas prehadzuju ako handry , lenze ide o to ze ja tou rukou nic nedvihnem ani neunesiem tak si neviem predstavit ako budem minimalne 15 dni robit a cakat co bude