Darana
27.03.06,10:09
Prosím súrne o radu!

Blíži sa termín na podanie daň. priznania a ja si neviem rady. Keď zamestnanec pracoval od 01-07 a 09-12 v Čechách a ten jeden mesiach 08/2005 bol na Slovensku, ale nikde sa neevidoval, proste bol na mesiac doma a potom išiel opäť robiť do Čiech čo mám robiť? Ako mám vykryť celý rok, bez toho mi to na DÚ nevezmú?
Tweety
27.03.06,08:13
Prosím súrne o radu!

Blíži sa termín na podanie daň. priznania a ja si neviem rady. Keď zamestnanec pracoval od 01-07 a 09-12 v Čechách a ten jeden mesiach 08/2005 bol na Slovensku, ale nikde sa neevidoval, proste bol na mesiac doma a potom išiel opäť robiť do Čiech čo mám robiť? Ako mám vykryť celý rok, bez toho mi to na DÚ nevezmú? Ak ten mesiac nepracoval ,nemal príjmy, tak s tým nič nenarobíš a nič nevykryješ. Uvedieš len príjmy za odpracované mesiace.
Darana
27.03.06,08:36
Ak ten mesiac nepracoval ,nemal príjmy, tak s tým nič nenarobíš a nič nevykryješ. Uvedieš len príjmy za odpracované mesiace.

Čítala som tvoje príspevky a vidím, že máš v tejto problematike prehľad, tak ťa poprosím ešte o jednu radu. :o

Takže mu celkový príjem prepočítam na Sk kurzom NBS stred - priemerom za celý rok? Aj daň? Alebo ako to je? Mám tu žiadať daň čo zaplatil v Čechách späť?
ZuzanaP
27.03.06,08:41
Na ten jeden mesiac by som mu dala podpísať čestné prehlásenie, že bol dobrovoľne nezamestnaný a nemal počas toho jedného mesiaca žiadny príjem. U nás na DÚ to tak vyžadujú a stačí to.
DanielaSL
27.03.06,08:44
Na ten jeden mesiac by som mu dala podpísať čestné prehlásenie, že bol dobrovoľne nezamestnaný a nemal počas toho jedného mesiaca žiadny príjem. U nás na DÚ to tak vyžadujú a stačí to.

Netreba žiadne prehlásenie , svojim podpisom zodpovedá , že je pravda to , čo priznal.
Tweety
27.03.06,08:47
Čítala som tvoje príspevky a vidím, že máš v tejto problematike prehľad, tak ťa poprosím ešte o jednu radu. :o

Takže mu celkový príjem prepočítam na Sk kurzom NBS stred - priemerom za celý rok? Aj daň? Alebo ako to je? Mám tu žiadať daň čo zaplatil v Čechách späť? Podľa§ 31 odst.4
Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, ak ZO je iné obdobie, ako kalendárny rok, použije sa priemer z priemerných kurzov za obdobie, za ktoré sa DP podáva.
Darana
27.03.06,09:53
Uvedomujem si, že asi chápem trošku pomalšie, ale nerada by som urobila hlúposť...
takže keď už prerátam úhrny prijímov, keď prerátam daň a poistné... to je všetko?
Ide mi o to, keď mu vznikne preplatok dane, ktorá bola zrazená v Čechách, či si ju môžem žiadať tu - na Slovensku späť?
Tweety
27.03.06,10:10
Uvedomujem si, že asi chápem trošku pomalšie, ale nerada by som urobila hlúposť...
takže keď už prerátam úhrny prijímov, keď prerátam daň a poistné... to je všetko?
Ide mi o to, keď mu vznikne preplatok dane, ktorá bola zrazená v Čechách, či si ju môžem žiadať tu - na Slovensku späť?
Daň zaplatenú v ČR nemôžeš dostať späť, pretože si ju platila do rozpočtu ČR.
ZuzanaP
27.03.06,10:18
Netreba žiadne prehlásenie , svojim podpisom zodpovedá , že je pravda to , čo priznal.


Na DÚ v PB to ale správkyne vyžadujú!
DanielaSL
27.03.06,11:15
Na DÚ v PB to ale správkyne vyžadujú!
No a na školení pani z DÚ hovorila iné, za všetko sa zodpovedá podpisom.
evina
27.03.06,11:18
Na DÚ v PB to ale správkyne vyžadujú!

Neoprávnene, iba ak majú pocit, že platí Ústava z čias socializmu, t.j., že každý mal povinnosť pracovať ....
evina
27.03.06,11:23
Uvedomujem si, že asi chápem trošku pomalšie, ale nerada by som urobila hlúposť...
takže keď už prerátam úhrny prijímov, keď prerátam daň a poistné... to je všetko?
Ide mi o to, keď mu vznikne preplatok dane, ktorá bola zrazená v Čechách, či si ju môžem žiadať tu - na Slovensku späť?

Pozri presne § 45 zákona o dani z príjmov-zamedzenie dvojitého zdanenia - použije sa zápočet dane....