Veronika Ridzoňová
31.01.14,12:18
Ahojte, potrebujem radu. Neviem či takáto otázka už niekde je, ale budem veľmi vďačná ak mi pomôžete.

Môj otec je starobný dôchodca, počas min. roka dostal dôchodok vo výške cca 5400 eur (mesačne 450) a zároveň bol zamestnaný časť roka na dohodu, časť roka na hl. prac. pomer kde zarobil spolu cca 3200 eur. Mamina je nezamestnaná a nepoberá žiadne dávky, je bez príjmu.

Chápem, že ocino nemá nárok na nezdaniteľnú položku na seba, ale na manželku by mal mať.

Dnes bol na daňovom a odtiaľ ho "milá" úradníčka vyhodila s tým, že zarobil viac ako 1867 eur, cca a preto nemá nárok na žiadne vrátenie daní. Vôbec sa nevyjadrovala k nezamestnanej manželke pri ktorej má nárok na nezdan. položku.

Má teda nárok na vrátenie dane alebo nie, ide o cca 610 EUR.

Ďakujem veľmi pekne
tictac7
31.01.14,11:26
nebudem sa vyjadrovať k sume vratky. Vyjadrím sa len k nároku na NČZD na manželku. Pokiaľ je mamina evidovaná ako uchádzač o zamestnanie od 1.1.2013, minimálne do 1.12.2013, má otec nárok na uplatnenie NČZD na manželku v plnej výške. Ak je evodovaná kratšie, tak len za mesiace, kedy bola v evidencii 1. deň v mesiaci.
Veronika Ridzoňová
31.01.14,12:02
je evidovaná už niekoľko rokov, takže by to nemal byť potom problém. nechápem potom tú úradníčku, viem že mal so sebou aj potvrdenie z úradu práce
Katy a R
31.01.14,12:14
Normálne si spraví DP - a tam v príslušných kolonkach uvedie aj manželku aj jej príjem. Ak tedá nemá naozaj žiadny - pozor na to! - tak tam bude nula. A uplatní si na ňu nezdaniteľnú časť.
A aký mu výjde preplatok - tak toľko mu aj DU zaplatí.
Uradníčka si možno myslela, že si chce uplatniť na seba NČZD?? ... a ona naozaj nie je povinná mu robiť DP.
Veronika Ridzoňová
31.01.14,12:26
ale nikto nechcel aby mu ho robila on ho urobené mal so sebou, len proste ako keby ona na to kašlala že tam je aj manželka a viac oca neriešila.
Katy a R
31.01.14,12:27
to mu odmietla prevziať? .. vybodnite sa na to a pošlite poštou! - ak ho teda má už spravené. podľa toho, čo si napísala, by mu mala byť všetka daň vrátená ..
Veronika Ridzoňová
31.01.14,12:29
veď asi to tak aj urobíme, len som sa chcela uistiť, že to máme urobené dobre, čo teda aj máme
Veronika Ridzoňová
31.01.14,12:32
má ho tak, ĎAKUJEM OBOM :)
ewita888
12.02.14,21:48
založ si samostatnú otázku