pjegana
31.01.14,15:46
Dobry den....chcem sa opytať...môj manžel má dve deti z prvého manželstva...platil poctivo výživne, celé roky, samozrejme sme pripspievali niečo aj mimo ako vreckové...dcera je už dospelá, ale pracuje len brigadnicky...syn tento rok maturuje, a chysta sa na vysoku....my sme kupili v okotobri dom, platime hypoteku...moja otazka znie, ked požiada ex o zvyšenie výživneho budu brať do úvahy, aj tu dceru, ktorá je plnoletá, ale nepracuje na HPP? Bude sa brať do úvahy aj môj príjem, ked pracujem v zahraničí? Dakujem
ivka70
31.01.14,16:26
Poziadal manzel o ukoncenie vyzivovacej povinnosti nadceru? Kedze dcera je schopna sa sama zivit, jeho vyzivovacia povinnost skoncila, ale musi o zrusenie poziadat sud. Potom uz dvera nebude brana do uvahy pri akejkolvek zmene vyzivneho na syna.
Hypoteka sa do uvahy neberie, tvoj prijem ano, ako posudenie vasho prijmu ako manzelov + vyzivovane osoby.
pjegana
31.01.14,16:34
nie nepožiadal o zrušenie, nechal tú sumu ako platil na dve deti, ale táto dohoda bola len ústna medzi ním a ex.. Je to podla mna nefer, že sa hypo neberie do uvahy, ide o pomerne vysoku mesačnú splátku...
ivka70
31.01.14,16:43
Zaujmy deti su prednejsie ...aj keby to boli vase deti, v prvom rade musia dostat najest ...az potom mozete uvazvat nad tym ,aku hypoteku zvladate platit.

Ak dohoda bola len medzi exmanzelmi, treba dohodu upravit, vzhladom na to, ze dcera sa uz zivi sama (aj ked ma len brigady)
Cize ak ex poziada o zvysenie na syna, nech manzel suhlasi a sucasne zrusi cast vyzivneho na dceru. To uz mal urobit davno - to zrusenie.
pjegana
31.01.14,16:59
ok, dakujem za radu...
bubkoch
31.01.14,18:47
ivka je to presne naopak, hypoteka sa do uvahy berie (pokial bola brana kvoli zabezpeceniu byvania) a jej prijem sud do uvahy neberie ... berie sa do uvahy len pre potreby stanovenia manzelovho podielu na nutnych vydavkoch spolocnej domacnosti
pjegana
01.02.14,15:22
ja si teda myslím, že by sa hypo mala brať do úvahy...no ved uvidíme, čo na to povie súd...
draik
01.02.14,15:41
Je otázne, aké výdaje na bývanie boli pred kúpou domu. Ak je nepomer veľký, celú hypo súd do úvahy nezoberie. To by si každý mohol rozširovať svoj majetok na úver, aby sa vyhol vyššiemu výživnému alebo dokonca požadoval jeho zníženie.
bubkoch
01.02.14,18:26
ano, ved preto som napisal "pokial bola brana na zabezpecenie byvania" ... t.j. ak predtym byvali v podnajme alebo v jednej izbe u rodicov a kupeny byt im sluzi na byvanie tak ok, ale ak mali vlastne byvanie a dalsi dom kupili na hypo z "investicnych" dovodov a prenajimaju ho a pod., tak taku hypo sud do uvahy nevezme
Peggynka
03.02.14,07:07
Ja som raz čítala,ako sudkyňa vysvetlila druhej manželke na argument,že vysokým výživným bude mať ich rodina oveľa nižšiu životnú úroveň ako jeho pôvodná rodina,že mala s tým počítať,keď si brala rozvedeného muža s deťmi.A bodka.
ricardo1
29.04.14,13:39
Výživné dieťaťa: Vyživovaciu povinnosť voči maloletým deťom a voči plnoletým nezaopatreným deťom do času ukončenia ich štúdií, kým tieto nie sú schopné sa o seba svojou zárobkovou činnosťou sami postarať, majú obaja rodičia a jeho výšku súd stanovuje podľa príjmov a výdavkov a celkových majetkových pomerov každého z rodičov....to sa mi podarilo najst ako odpoved. Myslim, ze je tam toho dostatocne. Ostatné info, ešte tu http://www.rozvodadeti.sk/vyzivne/