Zdenka Péteriová
27.03.06,10:19
Prvýkrát sa zúčastňujem na tejto porade a hľadám odpoveď na otázku, či dohodu o vykonaní práce je možné nahradiť príkaznou zmluvou v zmysle obč.zákonníka, a čo daň a odvody vyplývajce povinnosti pre príkazcu t.j. pre zamestnávateľa v zmysle Zákonníka práce. Ďakujem, som mimo témy?
somturada
27.03.06,11:26
:confused: Zdenka máme rovnaký problém aj otázku.
Rozdelím to na tri kategórie:
1. Zamestnanec v hlavnom pracovnom pomere u jedného zamestnávateľa
dostane cez príkaznú zmluvu 20 OOO,- Sk (sprostredkovanie predaja nepotrebného materiálu - strojov a zariadení). - [I]nemusí zdaniť, neprihlasuje sa do SP, čiže nemá odvody z tejto sumy[/I.
Zamestnanec v hlavnom pracovnom pomere + živnostník dostane cez príkaznú zmluvu 20 OOO,- Sk (sprostredkovanie predaja nepotrebného materiálu - strojov a zariadení). - musí dať do DP, neprihlasuje do SP, neodvádza odvody z uvedenej čiastky.
3. Nezamestnaná osoba evidovaná na ÚP, dostane cez príkaznú zmluvu 20 OOO,- Sk (sprostredkovanie predaja nepotrebného materiálu - strojov a zariadení). Nemala počas roka žiaden iný príjem a preto nemusí platiť ani daň, ani odvody a nemusí byť prihlásená z titulu príkaznej zmluvy v SP a ZP.

Je to takto dobre, alebo by to niekto poriešil lepšie????

Ďakujem.
DanielaSL
27.03.06,11:51
Pripájam link, kde nájdete toho o príkaznej zmluve viac.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=762&highlight=pr%EDkazn%E1+zmluva
zhv
27.03.06,20:39
Mňa by to tiež zaujímalo u tej nezamestnanej,alebo ako je to so starob.dôch.a príkaznou zmluvou.
Jozef Mihál
27.03.06,21:08
Riešite vyriešené. Ako povedal V.I.L. - hľadať, hľadať, hľadať.
atramka
27.03.06,21:18
pán Mihál, tiež riešim problém príkaznej zmluvy a veľa som toho prečítala tu na porade . V príspevku č.2 - nastolenej témy by som sa vo vštkých troch bodoch rozhodla riešiť to tak, ako to uvádza somturada. Pretože k tejto téme
som čítala viacero názorov, chcem sa utvrdiť raz a navždy v tom, že to je správne riešené v príspevku od somturada. Je to tak ? Môžete na to zareagovať? Dakujem aj za ostaných, čo s tým majú problém, alebo v tom nemajú dosť jasno.
Jozef Mihál
27.03.06,21:34
OK.

S bodmi 1. a 3. od somturada by som súhlasil.

Zadanie v bode 2. mi nie je jasné.
atramka
27.03.06,21:50
Ja som to pochopila si tak, že zamestnanec pracuje v hlavnom pracovnom pomere + má živnosť , npr. stolárstvo a ešte mu firma XY vyplatí cez príkaznú zmluvu 20 OOO,- Sk (sprostredkovanie predaja nepotrebného materiálu - strojov a zariadení).
- musí dať DP :zo svojej živnosti (stolárstvo), doložiť aj potvrdenie z hlavného pracovného pomeru o zúčtovaní dane, a zdaniť aj 20000,- z prík. zmluvy.
Odvody sa upravia k 1.7. podľa platných predpisov.
Je to tak správne? Alebo si to zle vysvetľujem?
Jozef Mihál
27.03.06,21:54
Ak tá príkazná zmluva znie na inú činnosť, ako má v živn.liste, tak nejde o príjem z podnikania ale o náhodný príjem.
zhv
27.03.06,22:00
Keď to bude príjem za upratovanie a nižší ako 43968,-Sk ,tak potom nemusí podávať ani DP a neplatí vôbec odvody? Má niekto vzor takejto príkaznej zmluvy ,ďakujem
atramka
27.03.06,22:04
.....to znamená, že by to dokonca nemusel vôbec uvádzať v DP a ani zdaniť??;) super......:) :) :)
... och , Jožinko - múdra hlavička,
na porade nás všeličo naučká....
(tak sa mi to rýmovalo, možno to nie je spisovne, ale je to ako naj ... vďaka)