misa
31.01.14,23:02
Môže si uplatniť manžel, ak sa manželka starala o dieťa do 3 rokov, no nepoberala rodičovský príspevok ani príspevok na starostlivosť o dieťa? Ten príspevok poberal manžel. Manželka bola doma, nemala žiaden príjem.
veronikasad
31.01.14,22:17
dôvod ? Kto poberal RP ?
misa
01.02.14,08:11
Upresnila som otazku.
Anik
01.02.14,08:17
a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e

ak sa tam nenájdeš, tak nesplňaš podmienku a teda sa na Teba nemôže uplatniť odp. pol.. On aj pracoval , aj poberal RP ?

naviazala si úplne úžasne na tému, kde si mala podrobnú odpoveď na svoju otázku
odpovedala Ti vlastne aj Katy a R a super blog pripojila Rozalka
presnejšie odpoveď na svoju otázku ťažko dostaneš. Chce to len trošku čítať.
http://blog.etrend.sk/mihalblog/nezdanitelna-cast-na-manzelku-manzela-za-rok-2013.html

Po doplnení Tvojich údajov nárok na odpočítateľnú položku na manželku nie je nakoľko nespĺňa podmienku
- nárok je vždy v prípade, ak manželka poberá rodičovský príspevok - môže to však aj byť prípad, kedy manželka po narodení dieťaťa ešte poberá materské - alebo ak namiesto rodičovského príspevku poberá tzv. "jasličkovné" - teda príspevok na starostlivosť o dieťa
misa
01.02.14,09:56
RP nepoberal nikto, manžel pracoval a poberal príspevok na starostlivosť o dieťaťa. Neviem či je podmienkou že: stará sa o maloleté dieťa a zároveň musí poberať rodičovský príspevok.
Anik
01.02.14,10:04
nemýliš si materskú s rodičovským príspevkom?
resp. aký príspevok na starostlivosť o dieťa manžel poberal? v akej sume ?
misa
01.02.14,10:14
Nie nemylim si. Deti dvojicky zacali chodit na pol dna do sukromnej skolky - od 2,5 rokov. Manzelka poziadala o zrusenie rodicovskeho prispevku - nedostavala ziadny ale bola doma a starala sa o deti ked prisli na obed zo skolky. Manzel je SZCO a poziadal o prispevok na staroslivost o dieta /tzv. jasličkové/ ktore je max 230€ na dieta. Podmienkou vyplatenia toho jaslickoveho je ze sa nemoze poberat rodicovsky prispevok na dane dieta-manzelka zrusila poberanie rodicovskeho prispevku a zaroven ze dotycna osoba pracuje, co manzelka nesplnila, ale podmienku splnil manzel, tak si to mohol uplatnit aj on.
Xanti
01.02.14,10:22
No pekne, mng. sa mala ísť zaevidovať na UP , teraz má nedoplatok v ZP na odvodoch, lebo bola dobrovolne nezamestnaná ... kedže ak nemá RP tak neni poistencom štátu ... to ste fakt super poriešili, :( treba doriešiť ZP
Anik
01.02.14,10:29
ak by to jasličkové poberala ona bol by býval nárok ináč nie. Doplnila som Ti to do odpovede
misa
01.02.14,10:44
Manzelka si ZP platila sama ako dobrovolne nezamestnana. Ale az ked deti dovrsili 3 roky. Takze ZP je poriesene. A nemohla sa hlasit na urade prace, kedze je stale zamestnancom a v zamestnani cerpa neplatene volno. Budem zistovat dalej, podla mna by mal byt... Dakujem za odpovede.
Xanti
01.02.14,10:49
Ak čerpe neplatené volno v zamestnaní, tak zamestnávateľ za nu platil odvody do ZP a ona by mu ich mala refundovať - preplatiť.
misa
01.02.14,10:54
Nie, v zamestnani ju museli z dovodu cerpania neplateneho volna odhlasit, a ona si plati odvody sama.
veronikasad
01.02.14,13:50
Ak nebola evidovaná na UP, manžel nemá nárok na uplatnenie NČZD na manželku.
Katy a R
02.02.14,11:27
len teda na doplnenie - že za tú dobu - pokiaľ neurobili tú zmenu samozrejme nárok je ! (alikvotna časť za mesiace, na začiatku ktorých sa ona strala )
Anik
02.02.14,11:41
áno Katka , ale nenapísal, žeby v priebehu roka ešte ona poberala RP - resp. dokedy ona poberala RP a deti chodia od 2,5 roka do škôlky.
Katy a R
02.02.14,11:48
samozrejme - predpokladala som, že tú zmenu spravili v roku 2013 ???
misa
04.02.14,20:54
Dobry den, tak som patrala dalej a podarilo sa mi ziskat odpoved od kompetentnej osoby Ing. Mihala, podla ktoreho, "Môj názor v takomto prípade je, že môže do mája. Rozhodujúci je vek detí, nie to, že namiesto rodičovského príspevku ste si zvolili jasličkovné." V maji deti dovrsili 3 roky.
ewita888
05.02.14,08:37
?? tak potom kebyže matka pracuje môže si aj ona naňho uplatniť nčžd do mája, keďže on poberal jasličkovné?? divné..
misa
14.02.14,19:31
Tak mi to nedalo a pytala som sa dalej p. Mihala na tento moj pripad a dnes som konecne dostala odpoved. Preto ich publikujem:
Moja dalsia otazka znela:
Dobry den, dakujem za Vas nazor. No vsetci ktorych som sa doteraz pytala mi tvrdia ze nie, nakolko jaslickovne som nepoberala ja, ale manzel. Tak neviem.
Odpoved:
Starali (Vy) ste sa o dieťa vo veku do 3 rokov? Starali. Nie je rozhodujúce, či ste poberali rodičovský príspevok Vy alebo Váš manžel, nie je rozhodujúce, či ste poberali Vy alebo Váš manžel príspevok na starostlivosť o dieťa alebo rodičovský príspevok alebo materské.
Preto máte nárok nato, aby si Váš manžel odpočítal nezdaniteľnú časť na manželku.
JAJA11
25.02.14,10:36
môže si manželku uplatniť aj manžel, ak nemajú oficiálne rovnaké trvalé bydlisko, ale žijú v spoločnej domácnosti? Je to treba nejak dokladovať?
veronikasad
25.02.14,10:38
Spoločná domácnosť sa nedokladuje spoločný trvalým pobytom. Ak splňa ostatné podmienky, má nárok na uplatnenie NČZD.
JAJA11
25.02.14,12:39
Ďakujem :-)