Mirabell Ka
01.02.14,16:29
Prosím niekoho ak má skúsenosť aby nám poradil. Mama so sestrou zdedili po rodičoch dom v pomere 1/2 každá. Rodinný dom obýva jej sestra, ktorá si hradí plyn, elektriku.... Každý rok príde nedoplatok v podobe niekoľko sto EUR od plynárni, ktorý žiada platiť od mojej mami, pretože aj v jej polovici sa temperuje..... No ona obýva aj maminu polovicu.
Ide o to, či je vlastne potrebné nejaké temperovanie. Alebo ako to chodí, ak by sme chceli odpojiť tú spodnú maminu polovicu od plynu a iných energií? Aby sa nemala na čo vyhovárať jej sestra neustále.
arizona
01.02.14,16:22
Temperovanie v zime je urcite potrebne. Ale ak v dome nik nebyva , temperovanie vyjde na par desiatok eur. Samozrejme, ak sa v dome byva, temperovanie nestaci, musi sa viac kurit.

Obaja vlastnici domu by mali prispievat na bezne udrzby a chod domu.
Ale nakolko tam jeden vlastnik obyva celu nehnutelnost a druhy nie, mali by uzavriet medzi sebou nejaku dohodu,aby jeden nedoplacal na druheho...

Ale tu mate viac problemov v medziludskych vztahoch, ktore si musite vyriesit sami.

Pozri aj sem : http://www.porada.sk/t96527-ako-rozdelit-dom-na-2-samostatne-byt-jednotky.html
Peggynka
02.02.14,06:36
Na mieste tvojej mamy by som urobila dva kroky:písomne by som ju vyzvala na platenie nájmu z 1/2 domu (tým,že využíva jej polovicu a neplatí,je to neoprávnené obohacovanie-myslím si ja,nie som právnička).Nech žiada písomnú odpoveď! V prípade,že nebude súhlasiť,znova písomne (doručenkou!) ponúknuť na odpredaj svoju polovicu.Doporučujem poradu s právnikom.Ide o to,že asi dom nie je rozdelený a spoluvlastníctvo je také,že z každého m2 je polovica toho druhého,čiže vy nemôžete odpájať nejakú časť.Problém je zložitý,ale keď sestra pochopí,že sú aj iné možnosti (pre ňu neprijateľné,keďže jej ide o strechu nad hlavou,bude to musieť riešiť).Ďalšou možnosťou je súd,tak sa jej treba opýtať,či má na poplatky (a nie malé) alebo pristúpi na dohodu.
pavol54
02.02.14,07:06
V prvom rade treba napísať aké je kúrenie, ak je plynovými kachľami tak ich vypni a hotovo, ale musíš platiť za podiel na plynomere.
Mirabell Ka
02.02.14,15:54
Kúrenie je ústredné, čiže plynom. Kachle tam nie sú. Dá sa nejako zastaviť plyn iba v spodnej časti a jej nech ide hore (ona má horné poschodie)..
Mirabell Ka
02.02.14,16:00
Je to dvojgeneračný dom, celý podpivničený. S tým že dole je kuchyňa, ktorá hore nie je a hore je zase kúpeľňa ktorá nie je dole. Jej sestra obýva vrchné poschodie s tým že chodí do kuchyne ktorá je dole. My ten dom vôbec nevyužívame, nespotrebuvávame tam vodu eletriku nič. Len čakáme kedy sa konečne predá. Jej sestra má však veľké oči a čaká neviem na akú sumu a už mnoho záujemcov odplašila. Už toho má každý z nás plné zuby, pretože sa to ťahá min. 3 roky
A teraz hrdinka povedala že nech si uzavrieme svoju časť (s kuchyňou) že sa bude stravovať v reštauráciach .... Takže by som rada vedela aké sú možnosti - tu spodnú časť odpojiť asi len od plynu by stačilo, nech nevyplakáva že musí platiť aj za našu časť plyn.... pričom sa dole vôbec nekúri
pavol54
02.02.14,18:41
a kotol je kde?
Mirabell Ka
02.02.14,18:45
kotol je v pivnici
arizona
02.02.14,18:59
ak mate spolocny kotol, tak urcite sa neda odpojit iba na prizemi.