preciso
01.02.14,21:56
Byval som v najme so zmluvou na 5rokov, v zmluve neboli definovane podmienky predcasneho ukoncenia najmu, cize ziadna pokuta a pod.
Co mi teda vyplyva zo zakona?
Oznamil som to mesiac dopredu plus som navrhol zaplatit este dalsi mesiac, no majitel je trochu nenazrany.
Vdaka.
Katy a R
01.02.14,21:39
No ak bola na dobu určitú - tak zmluva končí týmto dátumom.
Ale môžeš dať samozrejme výpoveď aj skôr - ale zo zákona je 3-mesačná výpovedná doba. Majiteľ má dovtedy nárok na nájomné.
Samozrejm - ak by bola dohoda - tak OK - lenže na to treba obidve strany!
dal si výpoveď písomne?
jslancik
02.02.14,05:22
Nebodaj prenajímateľ chce po tebe tri mesiace? Na takúto nenažranosť má zákonné právo (občiansky zákonník §710). Výpovedná doba je tri mesiace. S tým nič nenarobíš. Je tým krytý aj nájomca, aby ho nemohol prenajímateľ hocikedy vyhodiť len tak.
denulik mihalkova
06.02.14,10:06
a može prenajimatel vyhodit najomcu ak nezaplati jeden mesiac najom z važnych dovodov?a vypoved mu da do 15dni?
jslancik
06.02.14,10:15
Zaujímavé by mohlo byť pre teba toto: § 710
4. Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov,5b) výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.

Alebo pozrite v zmluve, čo je tam uvedené. Tieto náležitosti sa tam do detailov preberajú...
denulik mihalkova
06.02.14,11:32
ja ani neviem či mame zmluvu platnu nakolko je urobena len medzi nama dan sa neplati žiadna..a to ked pride z policajtama mam preukazat že priatel nedostal vyplatu?ako to dokažem..a kde je v zakone že može dat vypoved do 15dni.ja som si vypoved neprevzala to tvrdi prenajimatelka nič som nepodpisovala a ten škrabanec čo tvrdi nie je moj.A mala by dat vypoved obom nie?mne aj priatelovy ked na zmluve sme obaja či nemusi len jednemu?dakujem za radu
Katy a R
06.02.14,11:44
najskôr si ujasni - že či ste tam "načierno" - alebo nie. Ak je riadny nájom - tak platí zákon (aj pre dôvod ukončenia aj pre výpovedné lehoty... - žiadnych 15 dní tam nieje! ).