szabolaco
01.02.14,23:47
Rozvádzam sa. Po matke som zdedil stvrtinu bytu, dalej po otcovi som zdedil dalsiu stvrtinu bytu, t.j. po rodicoch som zdedil polku bytu. Po case asi jeden rok mi brat daroval darovacou listinou druhu polku bytu, cim som postupne ziskal cely byt na liste vlastníctva ako samostatny vlastník. Po rokoch si manzelka narokuje stvrtinu ceny bytu, nakolko si myslí ze ma na to narok, pretoze to bolo nadobudnute pocas manzelstva nie dedictvom ale darovacou listinou za symbolicku cenu 1.Korunu v tej dobe. Má manzelka nárok na tuto nehnutelnost si narokovat na majetkopravnom vysporiadani sudu ? Podotíkam na zaver, ze sa nejedna o nase trvale bydlisko, jedna sa o samostatny byt do ktoreho som nikdy neinvestoval ani cent a iba som ho prenajimal s nepatrnym ziskom......Dakujeeeem
Katy a R
01.02.14,22:57
tak bolo to naozaj darované? je to "Darovacia zmluva"? pretože za dar sa neplatí - ani tá jedna koruna!
V prípade, že ste to kúpili - tak môže mať manželka pravdu!
Peggynka
02.02.14,06:47
Ak je to darované,je dôležité,či tam máš napísané len svoje meno alebo laco s manželkou.Nám tak rodičia darovali s bratom pozemok na stavbu dvojdomu a jeho notár napísal že darujú Jožovi s manželkou a môj napísal,že len mne.Takže brat mal pozemok v spoluvlastníctve a u mňa je celý pozemok môj.Nikto si to nevšimol,až keď bratovi zomrela manželka,tak sa prejednával aj pozemok.
arizona
02.02.14,07:27
Kto je napisany na LV ako majitel toho zdedeneho a darovaneho bytu?
Katy a R
02.02.14,09:56
no len ak je v zmluve spomenutá tá 1 koruna- tak asi darované nebude! neviem, prečo to tak robia??
jslancik
02.02.14,10:23
Laco, Laco, uvádzaš tu dve veci, ktoré sú ale diametrálne odlišné. Buď darovacia zmluva, alebo "za symbolickú cenu xyz". V jednej vete to uvádzať moc nemôžeš. Pohľadaj dokumenty, ak v tom nemáš jasno.
szabolaco
02.02.14,10:49
Ano......je to len a len na mna,nepouzil som notara, vklad s darovacou zmluvou podla obcianskeho zakonika som si napisal sam a kataster ju vzal a prepisal.dakujem, ale tato odpoved je o comsi inom.....
szabolaco
02.02.14,10:50
Na liste vlastnictva je len darovacia zmluva v zmysle obcianskeho zakonnika len na moje meno........ma moja manzelka narok ?
Katy a R
02.02.14,10:52
nemali ste tam vôbec spomínať tú jednu korunu ! darovanie je bezodplatné! Pretože ak ty aj sám niečo kúpiš počas trvania BSM - tak je to spoločné!
Mária27
02.02.14,11:00
Ak ste s bratom uzavreli kúpnu zmluvu za 1 Sk, môžete dokázať vašu vôľu darovania, ktorú ste simulovali. Teda predstierali ste kúpnu zmluvu (simulovaný právny úkon), hoci išlo o darovaciu zmluvu (disimulovaný).
Simulácia nie je zakázaná (ak ste napr. neokradli štát na daniach). Simulovaný (predstieraný) právny úkon je pre nedostatok vážnosti neplatný (§ 37 obč.zák). Naopak, darovanie môže byť platné, ak ho obaja uznáte.

§ 41a obč.zák.
(2) Ak právnym úkonom má byť zastretý iný právny úkon, platí tento iný úkon, ak to zodpovedá vôli účastníkov a ak sú splnené všetky jeho náležitosti. Neplatnosti takého právneho úkonu sa nemožno dovolávať voči účastníkovi, ktorý ho považoval za nezastretý.

Ak by aj manželka tvrdila, že ste nehnuteľnosť kúpili počas manželstva zo spoločných peňazí, je rozhodujúce, že ponuku na kúpu si dostal len ty a zmluvu uzavrel len ty. V tom prípade by som povedala, že pri vyporiadaní BSM má maželka nárok na 1/2 toho, čo ste zo spoločného vložili do tvojho výlučného majetku teda 0,50 Sk, ak jej nedokážeš, že si to uhradil výlučne zo svojich prostriedkov :) Na súde sa dá všetko domotať ...
szabolaco
02.02.14,11:04
Dakujeeeeeem, tak to bola uplna odpoved. Na liste vlastnictva mam znenie darovacej zmluvy v zmysle obcianskeho zakonnika len na moje meno......dakujeeeeeeeem
Katy a R
02.02.14,11:06
len aby manželka nemala dobrého poradcu ! radšej tam tú korunu ani dávať nemali!
Peggynka
02.02.14,11:37
Nie je o inom;mohla byť na darovacej zmluve aj ona .
szabolaco
02.02.14,12:13
Nieeeeee, nie je, som tam sam, ale ty si riesil dedicke a ja rozvod, je to tak o inom, ale dakujem, uz som dostal uplnu odpoved, dakujem ti
marjankaj
02.02.14,13:17
Ak si to kúpil za 1 korunu tak to patrí do BSM.
Ak to bolo darované iba tebe, tak je to iba tvoje.
Dôležité je ako je to uvedené v zmluve.

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

§ 143
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
szabolaco
02.02.14,13:23
Supper, dakujem,dakujem,dakujem......
marjankaj
02.02.14,13:31
Ak ti to "darovali" za jednu korunu, tak manželka má nárok na jednu polovicu tej "darovanej" veci. Nie iba na 50 halierov.
szabolaco
02.02.14,14:35
Len ja, nik iny