Tristann
02.02.14,02:12
Zdravim, tesim sa ze som nasiel takuto poradnu plnu odbornikov a nadsencov stavania. Ved toto vacsina ludi neriesi casto v zivote a nejde ani o male peniazky, preto su taketo diskusie mimoriadne uzitocne. Aj projektantovi sa urcite lepsie tvori, ked uz zaujemca ma presnejsiu predstavu a nemusi projekt 10x prerabat! A viac ludi, viac napadov (aj nekonvecnych) z toho urobi urcite lepsi vysledok!
Vopred vdaka za akykolvek nazor a radu.
Situacia
starsi domcek s pôdorysom cca 10x11m z plnej tehly 45cm. Prízemie je uz rekonstruovane (interier) a je zateplene + 11cm mineralnej vlny. Poschodie so strmou sedlovou strechou a dvoma izbami.
Plan
nadstavit jedno plnohodnotne podlazie a sedlovu strechu s nizsim sklonom co najucelnejsie a efektivne bez chyb, ktore by som velmi lutoval. Plan mam este len v hrubych crtach - rad uvitam kazdy nazor!
Interier (viac ukaze obrazok v prilohe)
Na poschodie rozmyslam interne aj externe schodisko (podnikam takze hala ci spalna 2 by sa prilezitostne dali pouzit aj ako pracovna resp. v sucasnosti ked rozbieham podnikanie a nemam deturence tak by sa tak aj vyuzivali. Do buducna ratam so samostatnou kancelariou a spalna 2 resp spalna 3 by sa premenovala na detska izba 2 a 3 :)
Nad poschodim tramovy strop (do neho parozabrana a izolacia) a sedlova strecha s lahkou krytinou vyska pojdu cca 2m, pochodzna - vyuzivala by sa ako skladisko.
Realizacia
Od statika a projektanta budem potrebovat posudenie unosnosti a jednoduchy plan pre stavebne povolenie. Od firiem by som riesil vytiahnutie murov (zrejme Ytong a 10cm zateplenie) jedneho podlazia a jednoduchy sedlovy krov + polozenie krytiny. (sam si dam mineralnu a sdk zrejme)
Poschodie (ako aj prizemie) by malo podlahove vykurovanie a sdk priecky (takze vsetky by boli lahko prestavatelne).
Prizemie ma tramovy strop - nemam este doriesenu skladbu ale urcite mineralna vlna medzi tramy nasledne nejake osb dosky, folia kari siete s podlahovkou a nizky poter alebo anyhydrit.
Domcek je pri zeleznicnej trati cize hluk aj vibracie su - specialne to nevadi ale tak ked sa rekonstruuje a bola by nejaka dobra moznost co najlepsie eliminivat necham si poradit. Samozrejme budem vdacny aj za tipy na zvukove odizolovanie od prizemia (rodicov). Nastudoval som ze sa dava diletacna medzera po obvode.
lapejko
02.02.14,07:44
len Ťa upozorním na to, že sdk priečky na podlahovom kúrení nebudú ľahko a kedykoľvek prestavateľné, podlahovka bude podelená na samostatné oddilatované celky po miestnostiach a nosné UW profily sa vŕtajú do podkladu, v krajnom prípade sa dajú prilepiť mamutom, to by si ale musel dopredu naplánovať zmenu pôdorysu a mať profil podložený napr. lepeným vinylom, ktorý nepotrebuje až toľko dilatácií...Na OSB dosku je veľmi vhodný tenkovrstvový poter s polystyrénovou systémovou doskou BEZ KARI SIETE kročajová izolácia pod tento systém nie je až tak nutná. Pozri www.bekotec-therm.cz
pozerám, že chceš veľký balkón, ako ho chceš realizovať aby si sa vyhol tepelným mostom? Ke´dže tam nie je platňa, predpokladám, že nejaký montovaný...
Tristann
03.02.14,17:30
dakujem za reakciu aj odborne poznamky. SDK priecky samozrejme nechcem presuvat kazdu chvilku ratal som skôr s lepenim. A priestor bude principialne rozdelene - posuny skor symbolicke.
Polystyrenove dosky som zvazoval ale pri 100m2 to uz asi urobi slusny cenovy rozdiel. Kari siete a mineralna izolacia mi daju pocit ze vaha je rovnomerne rozlozena a cenovo je to asi prijatelnejsie riesenie, nie?
Balkon - dlho zvazovana otazka - ale uvazujem o samonostatnom samonosnom systeme, akurat s poistnym upevnenim o stavbu.
lapejko
03.02.14,18:25
na 100m2 ti síce cena nabehne, ale do tenkovrstvovej podlahovky ide iba 30 stupňová voda, do klasickej 40-45...čo sa určite odrazí na prevádzke...poter s kari sieťami na drevenom podklade funguje zvukovo ako membrána bubna, ver mi, pred týždňom som na takomto podklade kládol dlažbu, na statíve postavený laser 6 metrov odo mňa furt poskočil, keď som lepšie klepol po dlažbe mäkkým gumovým kladivom...
Rob Frozen
04.02.14,15:36
čo sa týka tej minerálnej vlny, je to len dočasné riešenie. vlna časom spadne, dostanu sa do nej hlodavce, pliesne atd... sám som ju musel po piatich rokoch vytrhávať a meniť. Ako zo stien tak aj zo strechy.. odporučil by som novšie osvedčené izolácie ako napr. striekaná pena. Som s ňou nadmieru spokojný a za vykurovanie platím oveľa menej
funtasta
05.02.14,21:27
reklama ci spam?
Tristann
06.02.14,16:07
dakujem za nazor. Urcite aj pena ma svoje klady a vhodné aplikácie - ale kolkonasobne je drahsia? Ja si myslim ze ked sa poctivo urobi izolacia aj z vlny musi vydrzat desiatky rokov! A vlna na mna subjektivne posobi ako "prirodnejsi" material ako pena. Ale pokojne sa necham poucit... Zaroven ma niekto cenu peny za m3?
Tristann
06.02.14,16:14
ejha, tak teraz si ma zneistil! Velmi dakujem za upozornenie s tou rezonanciou - toto budem musiet domysliet...
Presne kvoli tomu som zacal tuto temu, neurobit nieco comu sa dalo vyhnut a co moze vazne zneprijemnit zivot. Este raz vdaka za upozornenie - cenim si to.
Ta teplota vody sa da znizit aj jemnym predimenzovanim kurenia, nie? Napr. do podlahovky na prizemi ide 30-35C voda, bola realizovana pred samotnym zateplenim a teraz to plne postacuje.