Dante 33
02.02.14,17:16
Mam zaujem zacat obchodovat na roznych burzach - akcie, komodity, forex...
Som FO a na toto ochodovanie by som chcel vyuzit online platformy. Cize by som obchodoval sam.
Zaujimalo by ma, ci ako FO si musim zalozit nejaku firmu, alebo zivnost? Ak nie, ako je to so zdanenim prijmu? Tu ma hlavne zaujima, ci sa zdanuje to co mam na ucte na danom online portali, alebo tie prostriedky, ktore som si previedol na vlastny ucet?
Privitam akukolvek radu, pretoze som v tejto oblasti zatial nie velmi informovany.

Dakujem :)
-Dana-
03.02.14,22:52
Žiadnu firmu ani živnosť nepotrebuješ. Príjmy budeš zdaňovať ako FO v § 8- ostatné príjmy.
Zdaňuješ vždy uzavretý obchod /predaj je tvoj príjem, nákup vrátane poplatkov výdaj/ Nie je podstatné kedy si peniaze prevedieš na účet v banke, ale kedy ich máš pripísané na účte u brokera.
Na akcie a opcie možno využiť úhrn oslobodenia vo výške 500 €, futures a forex by si zdaňoval pod derivátmi, tam neplatí žiadne oslobodenie.
Skús si popozerať debaty na tomto fóre napr http://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=15&t=4537 príp. iné vlákna, kde nájdeš odpoved na to čo hľadáš, príp. sa konkrétne spýtaš čo potrebuješ. Skôr ti tam na to niekto odpovie ako tu
Dante 33
04.02.14,14:08
Dakujem Dana za odpoved :)
Idem sa teda preluskat informaciami na odporucanom fore.
;)
kunzi
27.03.14,14:42
Ahoj Dante.
Ver ci nie, na tuto otazku najdes len dve odpovede. Ano, zdanovat treba dla stav uctu k 31.12 alebo druhu: ano zdanovat treba, ale az po uskutocneni vyberu z uctu brokera.
Bohuzial co je spravne ti momentalne malokto zodpovie. Vacsina si mysli ze je potrebne zdanovat k 31.12 lebo zakon je v tomto velmi vseobecny. No nazor nasho danoveho pravnika je: Zdanovat az po celkovom vybere z uctu, kde uz je jasne , aky bola zisk/strata.
Priklad:
za rok som otvoril 200 pozicii , ktore som uzatvoril v zisku a 130, ktore dopadli stratov. Moj stav uctu je k 31.12 "zisk"4000 Euro, no ZAROVEN mam otovrene viacero pozicii, ktore su v momentlane plavajucej strate - 5500 Euro. tzn ak by si zdnil zisk 4000 Euro a 1.1. nestastnou nahodou ostatne pozicie zatvoril tak by si bol celkovo v strate 5500 Euro + 19% dan z prijmu.
No otazka je ako to vsetko pochodi u daniarov. Bohuzial ani po viacrych navstevach a intervenciach nemame jasnu odpoved na tuto spravu, kedze zakony SR su v tomto velmi zovseobecnene.
SKor sa naskyta otazka, ako by danovy urad prisiel nato, ze mas otvoreny ucet u brokera na cypre, svajciarsku a pod.
Takze moj nazor je, ze vsetko zavisi od cloveka ako sa ktomu postavi.
Pekny den!

Ak by si mal nove info urcite daj vediet!
Dante 33
27.03.14,19:06
Dakujem za odpoved kunzi.
Veru ani sa necudujem, ze nemate jasnu spravu o tom ako sa k celej zalezitosti postavit. Prestudoval som viacero for a diskusii na tuto temu, nikde som nenasiel uplne jasnu odpoved. Skor len dohady.
Ked ziskam osobnu skusenost s touto temou, co veru asi nebude skor ako buduci rok, tak sa velmi rad podelim :)
-Dana-
27.03.14,21:41
To by ma zaujímalo ako by spomínaný právnik zdaňoval.
Si predstav, že vyberieš peniaze po 5 alebo 10 rokoch ako by si vedel ku ktorým obchodom sa presne viažu? Nehovoriac, ak by niekto vyberal časť peňazí každý mesiac. To je v praxi ťažko realizovateľné, ledaže by sa zdaňoval celý príjem bez možnosti odrátať si akýkoľvek výdavok, teda nezdaňoval by si „zisk“ ale príjem, čo je veľký rozdiel.
Určite by sa to mnohým nepáčilo, tak ako sa zdá nespravodlivé, že sa musí zdaňovať každý uzavretý obchod a zisky a straty si môžeš zarátať len v rámci roka.
Ak uzavrieš obchod, máš možnosť si dať peniaze zaslať na svoj bankový účet, to že tak nespravíš a rozhodneš sa pre ďalší nákup je tvoja vec, možnosť si mal.
Právnik sice nie som, ale ak by sa to dostalo na súd, určite by prizerali aj na to, či sa príjem mohol/nemohol využiť. Ved ak by si príjem nemal, neurobíš ani ďalší nákup.
Musel by to byť asi veľmi dobrý právnik, aby dokázal presadiť, že stačí zdaňovať až pri výbere peňazí od brokera. Ver, že takýto argument by daniari zatiaľ neuznali.

Ak zavedú daň z finančných transakcii, tak som presvedčená, že budú mať o nás dobrý prehľad. Tak veľmi nespoliehaj na to, že na teba nemôžu prísť. Nikdy nevieš kto kedy ťa môže bonznúť.
A ešte si daj pozor, že ak za rok dosiahneš stratu, či ti aj tak nevzniká povinnosť podávať DP. Mnohí si tiež myslia, že DP treba podávať len vtedy, ak majú nejaký zisk, lenže zákon hovorí o príjme /o výške príjmu/ nie o zisku.
kunzi
31.03.14,07:51
Ahoj Dani.
Veta: "Ak uzavrieš obchod, máš možnosť si dať peniaze zaslať na svoj bankový účet, to že tak nespravíš a rozhodneš sa pre ďalší nákup je tvoja vec, možnosť si mal. " svedci o tom, ze tejto problematike vela nevies. Vo foexe mozes mat otvorenych poziicii XY a mozes aj obchod uzavriet v zisku no nebudes mat volnu marzu na otvorenie novej pozicie aj ked si "ziskala", lebo tie dalsie otvorene pozicie ti to mozu behom 1 sekundy stiahnut. Realne kym nemas uzatvorene vsetky pozicie, tie peniaze nie su tvoje. Samozrejme ak mas k 31.12 uzatvorene vsetky pozicie , je to jasne, ale nepoznam vela ludi ktori by kvoli datumu 31.12 rusili vsetky pozicie, kedze tie straty mozu presiahnut zisky a kto by sa dobrovolne vzdal zisku? :-) Je to podstatne zlozitejsie ako sa zda.
Dante mam obavu , ze kym ti nepride danova kontrola (http://www.porada.sk/danova-kontrola#__AUTOKW) nezistis :-) a aj to je otazka ako sa ktomu postavia...
-Dana-
31.03.14,10:47
Ahoj kunzi,
Na forexe neobchodujem to je pravda, takže tie detaily až tak naozaj nepoznám.
Tak potom zdaníš podľa toho, kedy ti broker peniaze na účet pripíše /tú voľnú maržu/, lebo určite musíš mať možnosť aj urobiť nejaký nový nákup. /ak by si chcel/
Viac by ti podľa mňa neuznali. Nikoho by nezaujímalo, že ty 1 rok vykážeš zisk a na ďalší o všetko prídeš. Daň by si bol povinný zaplatiť.
Jedine uspieť na súde, potom sa možno aj zákony zmenia.
-Dana-
31.03.14,13:26
Svoj posledný komentár doplním, že mne osobne sa ani argument, že broker ti nič nepripísal na účet príliš nepozdáva. Ak blbo stojíš v iných obchodoch, mal by si mať na účte nejakú rezervu, o čo viac budeš doplňovať love, o to viac si zvýšiš náklady/výdaje/ v konkrétnom obchode.
Použiť peniaze zo ziskového obchodu /nezdaniť ho/ a zároveň si zvýšiť výdaj v inom obchode, to by tiež nesedelo.
Odporúčam preto zdaniť každý uzavretý obchod a nešpekulovať. Je jedno na čo sa peniaze použijú, či na nový nákup alebo vyrovnanie iného obchodu. Svedčí to len o tom, že príjem bol.
kunzi
01.04.14,08:25
Ak peniazmi neviem realne disponovat, co mam teda zdanovat?
-Dana-
01.04.14,17:49
Príjem, ktorý máš z každej uzavretej pozície a k nemu priradíš príslušný výdavok.
Viem, že si to myslel inak, ale to je odpoved.
Slovo príjem sa nevysvetľuje tak, že ti niečo musí prejsť cez rúčku alebo že to za každých okolností musíš mať pripísané na účet. To nie je uvedené nikde.
Si musíš uvedomiť, že ak máš u niekoho nejakú pôžičku, /margin/ tak ti má samozrejme právo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW) blokovať aj peniaze. To, že ti broker peniaze z uzavretého/uzavretých obchodov nevyplatí neznamená, že si príjem nemal, on sa len hned použil na úhradu tvojich záväzkov, ktoré máš voči brokerovi.
Pôžičky sa väčšinou vždy splácajú zo zdanených peňazí a je jedno kde ich zarobíš či v zamestnaní alebo na burze.
Ak by si nemohol s tými peniazmi disponovať, ako si mohol dať brokerovi súhlas, že v prípade potreby ti môže tieto peniaze bloknúť? Ved ak nie sú tvoje, nemáš potom právo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW) rozhodovať na čo majú byť použité. Broker si tiež nemôže svojvoľne robiť len tak, čo sa mu zachce, musí mať k tomu aj tvoj súhlas.
Podmienka, že musíš uzavrieť všetko, aby si vedel čo máš zdaniť je podľa mňa blbosť.