zorbake
02.02.14,17:31
Dobrý deň,
otec daroval byt mojej sestre, bez môjho vedomia. Ako môžem napadnúť túto darovaciu zmluvu?

Po maminej smrti v dedickom konaní ostala pozoslalosť byt, ktorú otec dostal - 4/6 podielom a mi so sestrou po 1/6. Nedávno som sa dozvedel, že 4/6 podiel otec previedol na sestru formou darovania.

Otec bude mať toho roku 87 rokov a hoci je pomerne v dobrej fyzickej kondícii veľa zabúda a nepamätá si a mám veľké podozrenie, že toto darovanie vo veľkej miere ovplyvnila moja sestra. Pri nedávnej komunikácii s otcom mi toto aj potvrdil a bol ochotný zmeniť darovaciu zmluvu. Hneď v ten deň v mojej prítomnosti kontaktoval aj svojho advokáta, ktorý túto zmluvu vystavil a dohodol aj termín stretnutia. Viem, že k zmene darovacej zmluvy je potrebný aj súhlas obdarovanej osoby - sestry a bol ochotný sestre toto oznámiť a dohodnúť sa s ňou. Sestra kategoricky odmietla, čo mi otec povedal a zároveň aj on už zmenil svoje stanovisko a ochotu upraviť darovaciu zmluvu - čo je výsledkom jeho veku a manipulácie mojej sestry. Mám za to, že je naňho vyvíjaný sústavný tlak sestry a bol by som veľmi rád za každú vašu čo i najmenšiu radu a pomoc.

V prípade nejasností veľmi rád doplním údaje, ktoré by boli potrebné.

S pozdravom

Oto Ciulis
JUDr. Eva Blazyová
02.02.14,17:48
Pokiaľ by bola darovacia zmluva uzavretá pod nátlakom, tak je neplatná a je možné sa na súde domáhať určenia jej neplatnosti. Tento nátlak je však potrebné preukázať.
annamari
11.02.14,19:00
Nátlak treba dokázat.ale myslim,ze tvoj suhlas otec nepotrebuje...V nasej rodine tiez doslo k podobnemu,rodicia darovali jednemu vsetko...nuz,mali na to pravo,a mozno aj troska pomylene dovody...Ten obdarovany sice vsetkych surodencov znechutil,ale zhodnotil majetok,ktory dnes dedia aj potomkovia ukrivdenych surodencov..
Neviem ake dovody viedli tvoju sestru,ale ak sa ona stara o otca a aj ho doopatruje,bud rad a podakuj...Kto nezazil opateru starych ludi,nepochopi,ake je to tazke
Ice dive
11.02.14,19:18
za života si každý môže robiť so svojim majetkom čo chce ak by otec usúdil, že byt treba darovať susedovej 18 ročnej dcére lebo sa na neho každý deň usmeje... bola by to jeho vôľa a jeho deti by si nepomohli.... ak raz otec daroval sestre vy ako súrodenec si nepomôžete... jedine, že by pri dedičskom konaní ste požadoval zápočet tohto daru, avšak ak to bol jediný majetok nie je voči čomu započítavať... darovaciu zmluvu je možné napadnúť len v určitých prípadoch...a vy ako neúčastník tohto vzťahu otec daroval sestre a Vás ako tretiu stranu do toho nič nemáte právo do tohto vstupovať...... naopak sestra môže argumentovať tým, že vy vytvárate nátlak na otca lebo vás z darovania vynechal... na druhej strane je toto trošku patová situácia, lebo ako podielový vlastník 1/6 máte právo užívať celý byt, avšak na nákladoch na údržbu rekonštrukciu sa podieľate len do výšky svojho podielu detto máte predkupné právo, a zase sestra bez Vášho súhlasu byt nepredá...
VANUSKA
12.02.14,06:00
Pokiaľ boli splnené všetky zákonom stanovené podmenky, tak otec za svojho života môže so svojom majetkom voľne disponovať. Pokiaľ máte vedomosť o nezákonnych praktikách /fyzický resp. psych.nátak/ tak otec môže darovaciu zmluvu zrušiť a musí uviesť dôvody, ktoré ho viedli k tomu, aby darovaciu zmluvu v prospech vašej sestre vyhotovil. V takomto prípade bude darovacia zmluva neplatná. Ale na rade je Váš otec. Pokiaľ umrie podľa mňa nemáte žiadnu šancu uspieť aby bola darovacia zmluva vyhlásená za neplatnú. Dokazovať po smrti znalecky, že Váš otec v čase spisovania tejto zmluvy bol "nespôsobilý" na právne úkony z dôvodu duševnje poruchy je mizivá. K zmene darovacej listiny sa súhlas obdarovaného nevyžaduje. Obdarovaný sa ale môže brániť a to úspešne pokiaľ nie sú dôvody na zrušenie darovacej listiny. Pokiaľ sa sestra k otcovi nechová takým spôsobom, ktorý by zadal príčinu k zrušeniu darovacej zmluvy, som presvedčený že by na súde uspela.