vladza
02.02.14,20:41
Celá obec bude pripojená na verejnú kanalizáciu, majiteľ predposledného domu na ulici odmieta "nechať rozkopať svoj chodník" a tak posledný dom má ostať bez kanalizácie. Ako má majiteľ posledného domu postupovať, aby aj on mohol byť pripojený k verejnej kanalizácii? Starosta sa vyjadril, že nemôže zasahovať, pokiaľ to sused nedovolí.

Podľa mojich vedomostí, chodníky sú majetkom obce a teda sused nemôže odoberať právo na verejnú kanalizáciu majiteľom posledného domu. Po odpovedi na svoju otázku už pátram v zákonoch, za Vaše rady vopred ďakujem, veľmi mi pomôžete.
arizona
02.02.14,20:04
Starosta by mal vediet,komu patri dany usek ulice. Ci naozaj susedovi,alebo obci. Alebo si to over na katastralenj mape,potom sa ti bude lepsie orientovat v danej situacii

Ak bude v obci vybudovana kanalizacia, tak zo zakona sa budu musiet vsetci pripojit. Nechapem, ako starosta moze nechat domy bez moznosti pripojky,len kvoli jednemu nespokojnemu obcanovi.

doplnenie:
...podľa ustanovenia § 23 ods. 2 Vodovodného zákona vlastník nehnuteľnosti, na ktorej vznikajú odpadové vody, je povinný pripojiť nehnuteľnosť na verejnú kanalizáciu a splniť technické podmienky týkajúce sa najmä miesta a spôsobu pripojenia na verejnú kanalizáciu a uzatvoriť zmluvu o pripojení s vlastníkom verejnej kanalizácie, ak v obci, na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza, je zriadená a vlastník nehnuteľnosti nemá povolenie príslušného orgánu štátnej správy na iný spôsob nakladania s odpadovými vodami.
http://www.webpravnik.sk/povinnost-platit-vodne-a-stocne/
vladza
02.02.14,20:22
Vďaka
draik
02.02.14,21:31
Aj keby bol pozemok súkromný, je možnosť zriadenie vecného bremena. Ide o verejný záujem.
kukučka
02.02.14,21:40
A to čo je za starosta? Opýtaj sa ho, čo by robil na tvojom mieste. Kto robil a platil chodník, vari sused? Predpokladám, že obec. Nedaj sa. Sused kanalizáciu nepotrebuje?
arizona
02.02.14,21:49
mas pravdu,ale to by sa musel aj starosta pricinit...tu to vyzera, ze nema zaujem a cuvol z kratsej cesty
korela
03.02.14,05:44
Ten človek by mohol byť rád, že bude mať krátku prípojku. V našej časti si musí každý zaplatiť za prípojku sám a konkrétne na našej ulici pôjde kanalizácia práve po druhej strane ulice. Taký je projekt a podmienky.
vladza
04.02.14,18:38
Nie je to konkrétne môj prípad, podľa mňa je to pritiahnuté za vlasy. Od dotyčnej osoby som sa dnes dozvedela, že tento stav nastal pred 2-3 rokmi. Bola som dosť zarazená, že pani sa nerozhodla konať skôr.
vladza
04.02.14,18:41
Ďakujem za komenty
vladza
04.02.14,18:52
Dnes mi dotyčná pani, ktorá má tento problém povedala, že táto situácia nastala pred 2-3 rokmi (s poznámkou, že ten čas, ale letí). Všetci v obci okrem nej a suseda sú bez kanalizácie (sused má žumpu, nechce kanalizáciu a jej "nedovolil"). Po včerajšom stretnutí starosta sám uznal, že bude pripojená na kanalizáciu a že istotne to do leta spravia. Odporučila som jej podať žiadosť o písomné potvrdenie s uvedením dátumu, do kedy bude hotové a s uvedením dôvodu, prečo to tak nebolo urobené už pred 2-3 rokmi. Nerozumiem však na čo tí ľudia tie 2-3 roky čakali, prečo neriešili situáciu písomnou formou, ale sa iba slovne "naťahovali".