rastom
27.03.06,10:26
Ide mi o to ci sa moze prerusit odpisovanie majetku aj na 2 roky.
V roku 2004 sme kupili auto. V roku 2004 sme ho zaradili do majetku.
V roku 2004 sme si kvoli vzniknutej strate neuplatnili odpis.
Môžeme si aj tento rok neuplatnit odpis? (maly danovy zaklad + odpisovanie straty z min. roka :)))
A potom mozeme nasledujuce 4 roky uplatnovat rovnomerny odpis ?
(Povedzme ze cena bola 100.000,- SK, tak pri rovnomernom odpise 25000,- rocne?)
Dakujem.
alušik
27.03.06,08:28
Áno môžete.:)

9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
rastom
27.03.06,08:47
Tak som si aj myslel.
Dakujeeeeem
Anja111
25.01.07,12:16
Aké máte skúsenosti s prerušením odpisovania? Alebo, aký máte na to názor?
Treba to pri DK aj nejako zdôvodňovať? Alebo je to skutočne len na rozhodnutí daňovníka?
Môže SZČO prerušiť odpisy preto, aby mal nárok na daňový bonus?
Alebo preto, aby dostal úver?
Či preto, aby mohol uplatniť stratu, ktorá by mu inak prepadla?
dracica
25.01.07,12:23
Aké máte skúsenosti s prerušením odpisovania? Alebo, aký máte na to názor?
Treba to pri DK aj nejako zdôvodňovať? Alebo je to skutočne len na rozhodnutí daňovníka?
Môže SZČO prerušiť odpisy preto, aby mal nárok na daňový bonus?
Alebo preto, aby dostal úver?
Či preto, aby mohol uplatniť stratu, ktorá by mu inak prepadla?

Podľa mňa nikto sa ťa nebude na to pýtať, prečo si prerušil odpisy, daňovaci môžu byť radi, že budeš mať vyšší základ dane...A keď to zákon umožňuje tak nie je čo riešiť...
Anja111
25.01.07,12:26
Podľa mňa nikto sa ťa nebude na to pýtať, prečo si prerušil odpisy, daňovaci môžu byť radi, že budeš mať vyšší základ dane...A keď to zákon umožňuje tak nie je čo riešiť...

Ako si uhádla, čo som chcela počuť? Dúfam, že aj tí naši budú tak reagovať... Díky za povzbudenie.
dracica
25.01.07,12:28
Ako si uhádla, čo som chcela počuť? Dúfam, že aj tí naši budú tak reagovať... Díky za povzbudenie.

hmm tomu sa hovorí telepatia:):)
prerušili sme odpisovanie HM v roku 2005, takže to už mám dávno preverené...
Anja111
25.01.07,12:36
hmm tomu sa hovorí telepatia:):)
prerušili sme odpisovanie HM v roku 2005, takže to už mám dávno preverené...

Tak som si to predstavovala. Ešte raz ďakujem.
Viera.M.
25.01.07,14:35
Aké máte skúsenosti s prerušením odpisovania? Alebo, aký máte na to názor?
Treba to pri DK aj nejako zdôvodňovať? Alebo je to skutočne len na rozhodnutí daňovníka?
Môže SZČO prerušiť odpisy preto, aby mal nárok na daňový bonus?
Alebo preto, aby dostal úver?
Či preto, aby mohol uplatniť stratu, ktorá by mu inak prepadla?
Neuplatňovala som v roku 2004 odpisy /prerušené odpisovanie/ a v nasl. roku 2005 som pokračovala v ich uplatňovaní. Mala som daň. kontrolu na r 2004. Záleží od kontrolórov. Nepýtali sa na dôvod prerušenia. Kontrolovali mi majetok, karty, evidenciu HIM... bolo to všetko ok.
Anna B
25.01.07,15:17
Aké máte skúsenosti s prerušením odpisovania? Alebo, aký máte na to názor?
Treba to pri DK aj nejako zdôvodňovať? Alebo je to skutočne len na rozhodnutí daňovníka?
Môže SZČO prerušiť odpisy preto, aby mal nárok na daňový bonus?
Alebo preto, aby dostal úver?
Či preto, aby mohol uplatniť stratu, ktorá by mu inak prepadla?

Môj názor je, že keby aj DK žiadala dôvod, prečo boli odpisy prerušené, tak tieto uvedené dôvody, by im úplne stačili.
ekopo
25.01.07,16:10
Podľa mňa nikto sa ťa nebude na to pýtať, prečo si prerušil odpisy, daňovaci môžu byť radi, že budeš mať vyšší základ dane...A keď to zákon umožňuje tak nie je čo riešiť...
Keď budem mať vyšší základ dane /platím daň/ bol by som blázon keby som si neuplatnil odpisy. Len keby som chcel úver v ďalľšom roku ,by som tak postupoval.
Anja111
25.01.07,16:34
Keď budem mať vyšší základ dane /platím daň/ bol by som blázon keby som si neuplatnil odpisy. Len keby som chcel úver v ďalľšom roku ,by som tak postupoval.

Áno, to je jeden z dôvodov. Ale u troch rôznych klientov, mám tie tri horeuvedené dôvody. A tak zvažujem možnosti...
andrej_rv
25.01.07,16:53
Prerušenie odpisovania je jedným z bežne používaných spôsobov daňovej optimalizácie (a optimálna nemusí byť vzhľadom na potreby alebo zámery daňovníka vždy tá najnižšia daň :) ). Možnosť prerušiť odpisy je právo daňovníka zakotvené v zákone (§ 22 ods. 9), ktoré nie je viazané na žiadne - ani administratívne - podmienky, preto prípadné prerušenie odpisov daňovník nie je povinný nikomu zdôvodňovať.
ekopo
25.01.07,16:58
Aké máte skúsenosti s prerušením odpisovania? Alebo, aký máte na to názor?
Treba to pri DK aj nejako zdôvodňovať? Nevidím dôvod Alebo je to skutočne len na rozhodnutí daňovníka? Ano
Môže SZČO prerušiť odpisy preto, aby mal nárok na daňový bonus? Ano Alebo preto, aby dostal úver? Ano
Či preto, aby mohol uplatniť stratu, ktorá by mu inak prepadla? Ano
Prehliadol som. sorry
Anja111
25.01.07,18:34
Všetkým veľmi pekne ďakujem za názory. Presvedčili ste ma.
virka
25.01.07,19:28
Chystala som sa to zadať do porady, lebo som potrebovala poradiť práve v tom. Ďakujem Virka