DankaV.
02.02.14,21:17
Počas roka som pracovala v 2 krajinách EÚ a chcela by som sa spýtať, v ktorej krajine mám podať daňové priznanie.
Na Slovensku mám odpracovaného 1 a pol mesiaca, potom som odišla pracovať do zahraničia konkrétne do Grécka, kde som pracovala 5 a pol mesiaca.
Viete mi poradiť, v ktorej krajine mám podať daňové priznanie?
Keďže ide o sezónnu prácu, tak začnem zasa pracovať až v máji a zamestnávateľ mi bude robiť zúčtovanie dane v Grécku v júni (u nich je termín v mesiaci jún).
Ale čo teraz so slovenským daňovým priznaním?
tictac7
02.02.14,20:25
požiadaš svojho zamestrnávateľa v Greécku ovytsavenie potvrdenia o zdaniteľných príjmoch a zaplatených daniach, ktoré Ti vyplatil a zrazil on. Taktiež požiadaš zamestnávateľa z SK o vytavenie takéhoto Potvrdenia. Keďže píšeš, že v Grécku majú zdaňovacie obdobie iné ako je kalendárny rok, u nás, svojmu miestne príslušnomu správcovi dani (podľa miesta trvalého pobytu) Oznámiš v zmysle § 49 ods. 3 písm. b), že vzhaľdom na to, že si poberala príjmy zo zdrojov v zahraničí, lehota na podanie DP za rok 2013 je do 30.9.2014. No a do tejto lehoty si aj DP na Sk zo svojich celosvetových príjmov aj podáš.
zanetth
02.02.14,20:27
DP podávaš aj na Slovensku, priznáš v ňom všetky príjmy (zo Slovenska aj z Grécka), príjmy z Grécka budú v DP vyňaté a daň z nich na Slovensku platiť nebudeš (ak boli zdanené v Grécku platí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia). Ak obidva druhy príjmov boli príjmy zo závislej činnosti podávaš DP A. K daňovému priznaniu musíš doložiť aj kópie potvrdení o príjmoch zo zahraničia (tzn. výplatné pásky alebo nejaký iný doklad o príjmoch v zahraničí).
DankaV.
02.02.14,20:42
ďakujem veľmi pekne!!! už som začala mať trochu strach ako zamestnávateľa vymámim to potvrdenie skôr :)
DankaV.
02.02.14,20:44
chcela by som sa ešte spýtať, či bude stačiť doložiť iba súhrnné potvrdenie o príjmoch za odpracované mesiace alebo výplatnú pásku za každý mesiac, poprípade obidve? veľmi pekne ďakujem!
zanetth
02.02.14,20:53
Stačí súhrnné potvrdenie