nepravnik
03.02.14,07:23
Ako sa môžem ochrániť pred podvodným prepisom mojej nehnuteľnosti, bez môjho vedomia. Dá sa nejako na katastri ošetriť, aby to bez môjho výslovného alebo osobného, alebo nejakého iného súhlasu / možno ťarchou a pod/ nedalo manipulovať? Dobrá a rýchla rada mi možno zachráni majetok, možno aj život...

Vďaka.
JUDr. Eva Blazyová
03.02.14,09:37
Bez Vášho vedomia nie je možné manipulovať s Vašim majetkom , takže to nie je potrebné nijako ošetrovať. V prípade, ak nastane situácia, ktorú popisujete, je možné domáhať sa neplatnosti právneho úkonu, ktorým bolo upravené vlastnícke právo k nehnuteľnosti.
nepravnik
04.02.14,07:30
Ďakujem Vám za odpoveď pani Doktorka, teoreticky máte pravdu, ale v praxi je spústa príkladov ako sa to obchádza, o tom svedčia aj verejne známe kriminálne kauzy, a dokonca aj takzvaný predávajúci potom miznú, nájdu ich mŕtvych..... .Domáhať sa na Slovensku niečoho súdnou cestou, je to strašne pomalé a o spravodlivosti ...? sa dá tiež diskutovať. O úkonoch polícii a nejakej forme prevencie sa taktiež nedá hovoriť.
Ale aj tak Vám ďakujem za informáciu.
Ja mám teraz, živý, konkrétny problém a potrebujem sa ochrániť. Nesrandujem.
JUDr. Eva Blazyová
04.02.14,08:12
Možno keď mi problém špecifikujete, budem sa vedieť vyjadriť bližšie a pomôžem viac.
nepravnik
04.02.14,11:22
Ďakujem Vám za prejavený interest.
Som vo vyššom veku, sám, a vlastním zaujímavú nehnuteľnosť v 1/1. Záujemca o kúpu mojej nehnuteľnosti ma súri s predajom, zmluvu chce rýchlo podpísať, o podrobnosti týkajúce sa nehnuteľnosti sa ani nezaujíma, chcel fotokópiu môjho OP /nedostal/, no a ďalej asi stačí. Či prestanem, alebo nie rokovať o predaji nehnuteľnosti ešte neviem, ale i tak by som rád vedel alternatívy ochrany prevodu nehnuteľnosti bez môjho vedomia. Ako to zabezpečiť na Katastrálnom úrade?
Nedá sa tam dať podmienka - dvojnásobného súhlasu predávajúceho s nejakým časovým odstupom? Predaj podmienený ešte nejakým úkonom, súhlasom inou osobou, alebo hocičo, čo by mohlo veľmi skomplikovať podvodníkom ich spôsoby? Rozpisujem sa opatrne, iste pochopíte. Vďaka
AmmiS
08.02.14,09:03
ČO TAK ZRIADENIE VECNÉHO BREMENA DOŽIVOTNÉHO BÝVANIA V PROSPECH BLÍZKEJ OSOBY, KTOREJ DOVERUJET? Mame, otcovi?