Monika100
27.03.06,10:31
P.Mihál, som tu nováčik a keď som sa tu trochu poobzerala, tak predpokladám, že vy my budete vedieť najskôr odpovedať.....ale vopred ďakujem za všetky reakcie. Moja otázka je na porade od 22.3.06, ale zatiaľ na ňu nik nereagoval.
Chystám sa do Sociálnej poisťovne a aby som mala v rukách nejaké "zbrane", tak vás prosím o odpoveď.
Od roku 1996 som nepretrzite zamestnana v jednej firme, vo 2/2003 som isla na matersku s prvym dietatom a nasledne som na rodicovskom prispevku do 29.3.2006. Kedze k 1.7.2005 nastala zmena v zakone , mam prerusenu ucast na nemocenskom poisteni, chcela som sa dobrovolne nemoc.poistit, pretoze som planovala druhe dieta. V socialke mi poradili, ze mi to staci urobit pred nastupom na druhu matersku, kedze podmienku ucasti 270 dni na nemoc.poist.2 roky pred ocakavanym porodom mam splnenu do 30.6.2005.
Od 1/2006 som sa prihlasila na dobrovol.nemoc.poistenie, ktore si zatial platim.
Od 6.3.2006 som na materskej s druhym dietatom, chcela by som vediet, ci mam narok na nemoc.davku -matersku z noveho poistenia ( dobrovolneho ).
Termin porodu mam 17.4.2006. Viem ,ze zo zamestnania mam narok, ale Ziadost o materske som si podala ako dobrovolne nemoc.poistena osoba, o matersku ako zamestnanec neziadam. Vopred dakujem.
ondrejvla
27.03.06,13:59
P.Mihál, som tu nováčik a keď som sa tu trochu poobzerala, tak predpokladám, že vy my budete vedieť najskôr odpovedať.....ale vopred ďakujem za všetky reakcie. Moja otázka je na porade od 22.3.06, ale zatiaľ na ňu nik nereagoval.
Chystám sa do Sociálnej poisťovne a aby som mala v rukách nejaké "zbrane", tak vás prosím o odpoveď.
Od roku 1996 som nepretrzite zamestnana v jednej firme, vo 2/2003 som isla na matersku s prvym dietatom a nasledne som na rodicovskom prispevku do 29.3.2006. Kedze k 1.7.2005 nastala zmena v zakone , mam prerusenu ucast na nemocenskom poisteni, chcela som sa dobrovolne nemoc.poistit, pretoze som planovala druhe dieta. V socialke mi poradili, ze mi to staci urobit pred nastupom na druhu matersku, kedze podmienku ucasti 270 dni na nemoc.poist.2 roky pred ocakavanym porodom mam splnenu do 30.6.2005.
Od 1/2006 som sa prihlasila na dobrovol.nemoc.poistenie, ktore si zatial platim.
Od 6.3.2006 som na materskej s druhym dietatom, chcela by som vediet, ci mam narok na nemoc.davku -matersku z noveho poistenia ( dobrovolneho ).
Termin porodu mam 17.4.2006. Viem ,ze zo zamestnania mam narok, ale Ziadost o materske som si podala ako dobrovolne nemoc.poistena osoba, o matersku ako zamestnanec neziadam. Vopred dakujem.

Monika100, najskôr si si mala prečítať etiketu porady a potom zadávať otázku, najskôr si treba dať hľadať vo vyhľadávači heslovite tému, a potom svoju otázku napísať tam, kam patrí. Tu ti určite nik neodpovie, a zadávať názov témy s menom p. Mihála je neetické.
Daj si vyhľadať napr. Nemocenské poistenie*, alebo Materská dovolenka* a určite nájdeš veľa tém, do ktorých si napíšeš svoj problém, ktorý potrebuješ riešiť. Pán Mihál je ochotný odpovedať ale musíš to mať v témach, ktoré sa týkajú poistenia.
Jozef Mihál
27.03.06,19:06
Monika, Porada.sk má svoje písané i nepísané pravidlá.

Otázka položená v takomto tóne (a téma s takýmto nadpisom) je urážkou mnohých šikovných Poraďákov, ktorí by Vám inak možno pomohli.

Dúfam že sa z tohto poučíte Vy i ďalší nováčikovia na Porade.
GABAZ
27.03.06,19:32
No myslím, že to nemyslela zle. Treba trochu trpezlivosti, niekedy si treba na odpoveď počkať. Keď bude chodiť na Poradu dlhšie zvykne si.Aj mne sa stalo, že som zadala otázku do témy spotrebné dane a dlhšie mi nik neodpovedal. Napadlo ma osloviť cez súkromné správy poraďaka Excise Duty, ktorý sa v tejto problematike vyzná. Ale akosi som nechcela byť otravná. No nakoniec sa ozval sám a veľmi mi pomohol. Ale musím povedať, že Porada sa dosť rozrastá, v poslednom období pribúdajú otázky veľmi rýchlo a otázka je len chvíľu v popredí. Niektoré otázky tak ostávajú bez reakcie. Ale myslím, že po daňových priznaniach sa to trocha zmierni.
Monika100
27.03.06,20:17
Prepáčte, ak som porušila akýsi etický kódex na tejto stránke. Určite to nebolo v mojom úmysle, myslela som si,že ak na moju prvú otázku nik nereagoval, tak, že som ju zadala do zlej témy. Myslela som, že téma je Mzdy a personalistika, atď. a názov je iba názov....Nechcem sa vyhovárať, ale ak máte za chrbtom 3ročné dieťa, tak sa tu ťažko môžem orientovať. Čo sa týka môjho tónu, tak to neviem.....ak som slušne vopred poďakovala a napísala, že si rada prečítam názory aj ostatných členov porady. Dosť už o tom.... Ak môžte ,tak mi poraďte.... Ďakujem.
Jozef Mihál
27.03.06,20:32
OK.

Bohužiaľ od istého času sa k témam typu "Materské" nevyjadrujem, chceme predsa od r.2009 zaviesť Euro - čiže výdavky zo štátnych financií vrátane platieb zo Sociálnej poisťovne treba udržať v naprojektovanej úrovni. Ale ako opakujem, sú tu iní, ktorí tieto zábrany nemajú.
bepo
28.03.06,05:23
Keď to je téma pre p. Mihála tak ako zakladateľovi Pohraničníckeho fora by ti mohli normálne umiestniť fotku :D
Jana Motyčková
28.03.06,05:43
Od roku 1996 som nepretrzite zamestnana v jednej firme, vo 2/2003 som isla na matersku s prvym dietatom a nasledne som na rodicovskom prispevku do 29.3.2006. Kedze k 1.7.2005 nastala zmena v zakone , mam prerusenu ucast na nemocenskom poisteni, chcela som sa dobrovolne nemoc.poistit, pretoze som planovala druhe dieta. V socialke mi poradili, ze mi to staci urobit pred nastupom na druhu matersku, kedze podmienku ucasti 270 dni na nemoc.poist.2 roky pred ocakavanym porodom mam splnenu do 30.6.2005.
Od 1/2006 som sa prihlasila na dobrovol.nemoc.poistenie, ktore si zatial platim.
Od 6.3.2006 som na materskej s druhym dietatom, chcela by som vediet, ci mam narok na nemoc.davku -matersku z noveho poistenia ( dobrovolneho ).
Termin porodu mam 17.4.2006. Viem ,ze zo zamestnania mam narok, ale Ziadost o materske som si podala ako dobrovolne nemoc.poistena osoba, o matersku ako zamestnanec neziadam. Vopred dakujem.
Máš nárok na materskú z dobrovoľného poistenia, 270 dní poistenia sa skúma za dobu posledných dvoch rokov bez ohľadu na druh nemocenského poistenia.
Ale možno by stálo za pokus požiadať aj o dávku zo zamestnania - už som to tu 2x rozoberala a zdôvodňovala, ale neviem aký postoj k tomu má Sociálna poisťovňa. Ak by si sa o to pokúsila, budem rada, ak napíšeš, ako to dopadne.
To zdôvodnenie, prečo by si mohla dostať aj dávku zo zamestnania - na rodičovskej dovolenke si mala poistné prerušené, ale dňom nástupu na materskú dovolenku (čo je pojem zo Zákonníka práce) si sa stala opäť nemcensky poistená zo zamestnania, čiže v deň vzniku nároku na materské si opäť nemocensky poistená. Je to obdobne, ako keď zamestnaniec ochorie v deň vzniku pracovného pomeru - to SP uznáva a platí nemocenské.
Monika100
28.03.06,05:56
Ďakujem pekne za názor. To máš pravdu, že dňom nástupu na materskú, som znovu nemoc.poistená ako zamestnanec. Ak by som chcela materskú dávku z obidvoch poistení, tak musím spĺňať podmienku účasti na nem.poist. 270 dní z oboch poistení súčasne. Radila som sa aj na Ministerstve, tak podľa nich mám nárok z nového (dobrovoľ.) poistenia, ale kompetencie na rozhodovanie ma Sociálna poisťovňa. Zákon nie je v tomto jednoznačný. V mojej pobočke mi povedali, že mám nárok iba zo zamestnania, práve kvôli tomu, že dňom nástupu na materskú som sa stala akoby znovu zamestnancom. Akurát môžem urobiť to, že zamestnávateľa požiadam o neplatené voľno k nejakému dátumu ešte pred nástupom na materskú, stačí na pár dní, tak potom že vraj mám nárok z dobrovoľného poistenia. Je to dosť komplikovaná téma a neviem, či to tu píšem dosť výstižne ale snažím sa.
Jana Motyčková
28.03.06,06:04
To stanovisko pobočky nie je podložené zákonom. Ak uznávajú nárok zo zamestnania, máš nárok aj z neho aj z dobrovoľného poistenia, keďže dobrovoľné poistenie trvá. Je pravda, že SP sa snažila toto neuznávať, niektorí ľudia (aj z porady) sa odvolávali, ale podľa niektorých príspevkov na porade už to uznáva (bez potreby odvolávať sa), len treba o to požiadať. Skús pohľadať príspevky k materskej, sú tu takí, ktorí, píšu, že im to SP uznala.

A to neplatené voľno je úplný nezmysel, pretože má na nemocenské poistenie rovnaký účinok ako rodičovská dovolenka - t.j. je to prerušenie poistenia.