nikula
03.02.14,10:06
SZČO dostal príspevok na živnosť a v marci minulého roka mu ubehli 2 roky od jeho poskytnutia. Chcem sa opýtať, či môže za rok 2013 použiť paušálne výdavky alebo musí ešte skutočné. Nestačilo by, ak by mal iba evidenciu použitia prostriedkov do marca pre potreby UPSVaR.
veronikasad
03.02.14,09:25
Čerpala v roku 2013 nejaké výdavky z dotácie ?
nikula
03.02.14,10:31
áno, ešte odvody
nikula
04.02.14,08:47
môžem spraviť paušál, alebo ešte skutočné???
veronikasad
04.02.14,08:50
Paušál urobiť môžeš, len neviem čo so zostatkom nevyčerpanej dotácie. Lebo v prípade paušálnych výdavkov sa celá dotácia zdaňuje v čase poskytnutia dotácie.

Ak ti paušál neurobí veľký rozdiel v daniach, pre rok 2013 urob ešte radšej skutočné výdavky formou JU alebo daňovej evidencie.
nikula
04.02.14,10:48
no pri paušále by som ku príjmu zo živnosti pripočítala od zostatok dotácie, z toho 40% a odvody.... je to pre mňa výhodnejšie, nakoľko na skutočné nemám dostatok výdavkov a vychádza platiť daň
veronikasad
04.02.14,10:50
no pri paušále by som ku príjmu zo živnosti pripočítala od zostatok dotácie, z toho 40% a odvody.... je to pre mňa výhodnejšie, nakoľko na skutočné nemám dostatok výdavkov a vychádza platiť daň
Neviem, či tento postup "dodanenia" nevyčerpanej dotácie je správny.
nikula
04.02.14,10:53
jaj, čiže zo sumy dotácie by už nemalo byť 40%?
veronikasad
04.02.14,10:55
jaj, čiže zo sumy dotácie by už nemalo byť 40%?
Napíš dotaz na infolinku finančnej správy. Do termínu na podanie DP je ešte dostatok času na odpoveď. Stanovisko FS potom prilož na Poradu - pomôže aj iným
nikula
04.02.14,11:04
skúsim, ďakujem
nikula
06.02.14,08:43
Pripájam stanovisko finančnej správy:
Pre daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva je špecifickým spôsobom upravené zdaňovanie dotácií do základu dane v § 17 ods. 3 písm. h) ZDP. Podľa cit. ustanovenia do základu dane sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov, tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku, resp. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté. Podľa § 19 ods. 2 písm. m) ZDP daňovými výdavkami sú výdavky, na ktorých úhradu boli poskytnuté dotácie zahrnované do príjmov. Z uvedeného vyplýva, že u daňovníka, ktorý účtuje v sústave JÚ, alebo ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 sa do základu dane zahrnie dotácia v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do základu dane zahrnul aj výdavok hradený z tejto dotácie. Ak ide o odpisovaný hmotný majetok u daňovníka účtujúceho v jednoduchom účtovníctve, prijatá dotácia na jeho obstaranie sa nezhrnie do základu dane celá v tom zdaňovacom období, v ktorom je prijatá, ale postupne vo výške odpisov zahrnutých do základu dane v jednotlivých rokoch.
Z ustanovenia § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov vyplýva, že dotácia , podpora a príspevok, ktoré príjme daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 a ktoré nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, sa zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu (čerpaniu). Uvedené platí aj vtedy, ak tento daňovník v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k použitiu týchto prostriedkov zmení spôsob uplatňovania výdavkov na spôsob podľa § 6 ods. 10 zákona, t.j. ak v roku čerpania dotácie uplatní paušálne výdavky.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak daňovník v roku prijatia dotácie ( napr. rok 2011) uplatňoval preukázateľné výdavky a viedol jednoduché účtovníctvo, zahŕňal v súlade s ustanovením § 17 ods. 3 h) zákona o dani z príjmov do základu dane dotáciu vo výške jej čerpania v roku 2011, rovnako postupoval aj v roku 2012.Ak daňovník v roku 2013 bude uplatňovať výdavky percentom z príjmov za splnenia podmienok uvedených v ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, bude pri zahrňovaní dotácie do základu dane pokračovať spôsobom v súlade s ustanovením §17 ods. 3 písm. h) zákona o dni z príjmov, t.j. v roku 2013 zahrnie do príjmov dotáciu vo výške jej použitia v roku 2013. Z uvedeného vyplýva, že pre daňové účely sa daňovník môže rozhodnúť v roku 2013 uplatniť výdavky percentom z príjmov ( ak sú splnené podmienky uvedené v § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, teda ak ide o daňovníka , ktorý v roku 2013 nebol platiteľom DPH, resp. bol platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia).

---

dostala som také stanovisko, z toho vyplýva, že môžem urobiť paušál, len teraz ako postupovať pri 40% výdavkoch. Z dotácie boli platené ešte odvody a mobil. Môžem postupovať tak, že príjmy + zostatok dotácie - 40% - odvody???, alebo z dotácie nepočítať 40%, alebo ako????
nikula
12.02.14,10:43
prosím o radu, ako by ste postupovali pri výpočte vy???
nikula
12.02.14,10:55
Katy a R
12.02.14,11:18
prosím o radu, ako by ste postupovali pri výpočte vy???
ja napr - by som spravila DE ;)