olikn
03.02.14,15:01
mackoivan
04.02.14,08:38
olikn -buď rád, že predseda zvoláva zástupcov domu a riešia záležitosti SVB. Neverím, že ak budeš chcieť nepustia na poradu aj teba. Čím viac ľudí sa zapája tým lepšie. Predseda nie je členom rady ale to neznamená, že s jej členmi nespolupracuje- čo azda by bolo lepšie ak by o všetkom rozhodoval sám? Úlohou členov rady je kontrola a predseda im nijako nemôže zabrániť aby sa stretali aj bez predsedu. Však aj ty zvolaj majiteľov bytov koľkých chceš včetne členov rady a úradujte koľko chcete- vždy to bude lepšie ako sa do ničoho nezapájať a podozrievať iniciatívnych z nekalej činnosti . Vedenie debaty je hlavne vecou toho, ktorý má čo povedať- ak tára, treba ho umlčať a prevziať vedenie debaty.
sito
04.02.14,20:20
Však sa postav pred zrkadlo. Uvidíš hlavu, vnútorné orgány aj pohybový mechanizmus. Teda organizmus.

SVB nie je organizmus, ale organizácia. Organizácia, ktorá má zo zákona svoje orgány. Predsedu, hlavu. Radu, vnútorné orgány. Zhromaždenie, mechanizmus, ktorý môže pohnúť s hlavou a ovplyvniť činnosť vnútorných orgánov, každé tri roky. Takže nakoniec si vždy všetko odskáče organizmus. Najviac, zhromaždenie. Posledný prepadne peklu.

A prečítaj si ...

§ 7c

(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.

(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada

a) zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,
b) kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
c) navrhuje odvolanie predsedu,
d) kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov.

(6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.

(7) Predseda a člen rady nesmie

a) vo vlastnom mene ani na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s činnosťou spoločenstva,
b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody, ktoré sú predmetom činnosti spoločenstva alebo s ním súvisia.

(8) Za bezúhonného sa na účely tohto zákona považuje ten, kto nebol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom činnosti spoločenstva, ak sa naň nehľadí, akoby nebol odsúdený.12a) Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov12b) nie starším ako tri mesiace.

(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,
b) schvaľuje rozpočet,
c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,
d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu,
h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,
j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,
l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.

ešte viac tuto ...

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.vyvlastnenie.sk%2Fpredpisy%2F zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov%2F&ei=ylbxUsiTJ9CGhQfg1YCQAQ&usg=AFQjCNEhvobRs2mDfubCd9jCp1kqTomNEg&bvm=bv.60444564,d.ZG4&cad=rja
olikn
04.04.14,18:28
práve o to ide, že sa riešia len tie veci ktoré predseda chce a rozhoduje sám. ja som sama pretože ostatní dvaja členovia ma prehlasujú, lebo sú kamaráti predsedu a predseda vždy všetko vybaví ostatným členom rady ako to oni chcú. ruka ruku umýva. naposledy ked som bola kontrolovať zápisnice, som bola vyhodená s tým, že predseda mi oznámil, že nemá na to čas, a to som tam bola, ked mal stránkové hodiny.
sito
04.04.14,18:45
A to ste len vy štyria? Však zhromaždenie musí schváliť, to čo predseda navrhne, rada len kontroluje, tiež každý člen SVB (http://www.porada.sk/svb#__AUTOKW), vlastník bytu v dome musí, môže, mal by ... sa o svoje starať, že?
olikn
04.04.14,18:50
mali by sa aj ostatní vlastníci starať, ale čo z toho ked si predseda robí ako chce. ked som bola kontrolovať účtovníctvo (http://www.porada.sk/uctovnictvo#__AUTOKW), asi pár dní nato predseda zvolal radu, ja som tiež člen rady. Ostatným členom rady oznámil predseda, že som bola kontrolovať účtovníctvo (http://www.porada.sk/uctovnictvo#__AUTOKW), a spustili na mňa taký krik a urážky, že sa to nedalo počúvať, tak som radšej odišla.
sito
04.04.14,18:54
Je to smutné, ale nakoniec to uhradia všetko, ti ostatní, to im nevadí? A predesda v dome nebýva, že?
olikn
04.04.14,18:57
samozrejme, že nebýva.
prcik
15.05.14,04:51
Pane... členovia rady maju spomedzi seba zvoleného predsedu dozornej rady. on zvoláva "radu" on vedie schôdze členov rady. ste samostatný kontrolny organ so svojimi právomocami. predseda spoločenstva nie je oprávnený zvolávať radu, rada sa spravidla schádza raz za mesiac, urobí sa zápis s prejednávanými bodmi- prevedie kontrola účtou a pod. nesmie predseda do vašej činnosti zasahovať, môže byť prítomný ak o to požiada tak isto ako aj vlastník bytu aj vás požiada o účasť na vašej schodzi členov rady....
prcik
15.05.14,04:59
zo zákona vyplíva najmenej 3 členovia rady.Zhromaždenie vôbec nemusí schváliť to čo predseda navrhuje. sami vlastníci dávajú svoje návrhy a je pravidlo, že o každom návrhu sa dá hlasovať najvyšiemu orgánu spoločenstva t.j.všetkým vlastníkom na schôdzi. To by sme dobačovali- keby sme museli schváliť čo predseda navrhne....Ha Ha