karol Sika
03.02.14,16:46
Zdravim, mam zvlastny problem v ramci rodiny. Moja mama predala mojmu synovcovi pozemok, ktory sme mali zdedit ja a moj brat (jeho otec) 50/50. Predala mu ho za zlomok sumy, cca 1 € za m2, ze sak je mlady nemal tolko penazi, pritom realne sa podobne pozemky predavaju asi za 6 eur /m2. Cela vec sa udiala asi pred pol rokom, vsetko je uz dlhsiu dobu zapisane na KU, on je novy vlastnik, zmluvu som videl, vsetko vyzera v poriadku, no principialne ma to nahnevalo, mozem voci tomu nieco robit ? kedze to bolo za zlomok ceny, neda sa to napadnut ? vopred dakujem za info
nika.sum
03.02.14,16:14
ja nie som pravnik, ale ked je mama svojpravna a je to jej pozemok, tak si myslim ze s tym asi nic neurobite.
arizona
03.02.14,16:27
Trochu nerozumiem tomu ze"pozemok, ktory som mal zdedit...":eek:
Ak tvoja matka este zije, tak je to predsa jej majetok, o ktorom ma pravo rozhodnut si sama!
Keby ho niekomu hoci aj darovala,ci prehrala v kartach, tak nenarobis nic.
Ziaden zakon neprikazuje, aby rodicia po sebe nechali povinne majetok na dedenie...
nika.sum
03.02.14,16:39
presne tak....
karol Sika
03.02.14,16:57
ano toho som si vedomy, mama je svojpravna len teraz mi uz aj ona sama povedala ze to nemusela urobit, no vtedy jej to prislo ako dobre riesenie. "mal zdedit" to bola dohoda medzi mnou a bratom. chapem, ze je vylucna vlastnicka a mohla ho predat, len sa citil trocha ukrateny, ci nahodou synovec na nu neposobil nejako citovo. ale nikoho neobvynujem.
arizona
03.02.14,17:09
Vies kolko starych ludi naleti na sladke recicky niekoho z rodiny, prepise svoj majetok a neskor to lutuju? Zial,su svojpravny,mali rozmyslat a poradit sa pred popisom zmluvy nie po rokoch...KP zmluvy je pravny ukon,vzdy je to dohoda dvoch stran. Jedna strana nemoze po case zmenit nazor a zacat to riesit...
karol Sika
03.02.14,17:21
takze ani na sude neni realna sanca ?
misoft
03.02.14,18:08
Nie. Ak matka bola svojprávna, robila so svojim majetkom to, čo uznala za vhodné.
A pojem "mali sme dediť" v našom právnom systéme nie je známy!
arizona
03.02.14,18:17
A co by povedala na sude? Ze si to po dlhsom case predajkyna rozmyslela? Vies si predstavit tie "zavalene" sudy, keby takato moznost existovala? ..alebo podobna situacia: kupis dom, zabyvas sa...a po case sa ti pride zasielka zo sudu, ze povodny majitel si kupu rozmyslel, lutuje ju a chce dom naspat. Aka by bola tvoja reakcia???
karol Sika
03.02.14,18:23
chapem, zaujimalo ma to iba kvoli tej nizkej predajnej cene. ale ocakavam protiargument, ze moj majetok si mozem predat aj za euro a ani sud s tym nic neurobi.
nika.sum
03.02.14,18:23
Ked chcela byt mama spravodliva mala sa poradit s vami oboma bratmi....
arizona
03.02.14,18:28
keby si svoj majetok predal aj za desatinu ceny, alebo zdarma daroval, tak je to IBA tvoja vec. Je to tvoj majetok, mozes si s nim robit co chcet...
karol Sika
03.02.14,18:49
chapem, dakujem vsetkym za rady .)