Darana
27.03.06,11:36
ale potrebovala by som poradiť. Kupujeme byt a počuli sme, že vraj je VŽDY potrebný znalecký posudok - vraj sa z toho platí daň - je to pravda?
Takže sa neplatí zo skutočne zaplatenej sumy za byt?
zuzanar
27.03.06,10:11
Myslím, že áno. Zákon o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností §4 hovorí, že základom je dohodnutá cena, najmenej však všeobecná hodnota nehnuteľností stanovená podľa osobitného predpisu. Podľa toho predpisu to znalec ohodnotí a podľa toho sa zdaňuje ak je predajná cena nižšia.
alušik
27.03.06,10:25
Vy ako kupujúci si starosti so znaleckým posudkom nerobíte, len ak by ste ho potrebovali z nejakého dôvodu Vy. Napríklad pre stanovenie hodnoty v prípade, že by ste byt obstarávali prostredníctvom úveru. Banka potom vyžaduje znalecký posudok. Inak je to podľa mňa problém predávajúceho, či ho potrebuje alebo nie.;)
DanielaSL
27.03.06,10:26
Keby to tak bolo , tak by znalci mali istotne viac práce. Pokiaľ viem, tak robia ohodnotenie bytu len v prípadoch , že kupujúci si vybavuje úver v banke. Ale pre samotný predaj a kúpu už nie.
alušik
27.03.06,10:28
Mimochodom myslím, že ani predávajúci by tento znalecký posudok už nepotreboval. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti bola myslím zrušená.;)
alušik
27.03.06,10:29
Darana
27.03.06,10:38
To fakt? Akože ja za to, že nadobudnem nehnuteľnosť štátu neplatím nič? To je supééér! Ale ste ma potešili ... Takže potom sa platí len!? daň z nehnuteľností?
alušik
27.03.06,10:40
A ty by si este chcela niečo štátu platiť za to, že si kupuješ byt a budeš mať kopec výdavkov na jeho obstaranie?:D To je zlaté...
Daň z nehnuteľnosti - to už je potom o inom. Tá sa platí mestu každý rok. A platí sa za to, že nehnuteľnosť vlastníš.;)
Darana
27.03.06,10:46
A ty by si este chcela niečo štátu platiť za to, že si kupuješ byt a budeš mať kopec výdavkov na jeho obstaranie?:D To je zlaté...
Daň z nehnuteľnosti - to už je potom o inom. Tá sa platí mestu každý rok. A platí sa za to, že nehnuteľnosť vlastníš.;)

No, tak som to myslela.... platíme mestu každý rok hovoríš, to znamená, že to nie je ako pri iných daniach, že dajmetomu ju musíš zaplatiť do 6 dní od kúpy alebo tak ....?:confused:
Chobot
27.03.06,10:52
No, tak som to myslela.... platíme mestu každý rok hovoríš, to znamená, že to nie je ako pri iných daniach, že dajmetomu ju musíš zaplatiť do 6 dní od kúpy alebo tak ....?:confused:

Po nadobudnutí nehnuteľnosti (potom, čo dostaneš potvrdenie o vklade do katastra nehnuteľností) poutekáš na miestny úrad, kde vyplníš také tlačivko, že si nadobudla nehnuteľnosť. MÚ si Ťa zaeviduje a potom ti každý rok bude posielať srdečný pozdrav vo forme daňového výmeru na Tvoju nehnuteľnosť, ktorú potom budeš musieť v stanovenej lehote uhradiť.

Ale nenechaj si pokaziť radosť z kúpy nového bytu takýmito malichernosťami (tá daň z nehnuteľností nie je horibilná čiastka).
Johanka
27.03.06,10:55
Mimochodom myslím, že ani predávajúci by tento znalecký posudok už nepotreboval. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti bola myslím zrušená.;)
Myslíš dobre, na prevod nehnuteľností uskutočnený po 1.1.2004 sa táto daň nevzťahuje. Dobieha iba na prevody uskutočnené pred týmto termínom.