janamach
03.02.14,18:00
Potrebujem poradiť - začínam viesť podvojné účtovníctvo v lesnom spoločenstve s právnou subjektivitou. Do 31.12.13 to bolo LS bez právnej subjektivity a viedlo JÚ. Od 1.1. budú viesť PÚ. Do začiatočných stavov prevediem len peniaze na bankovom účte na strane A a na strane pasív to zaevidujem ako ZS na účte 368 ako nevyplatené "depozitné" podiely podielnikov.
Okrem toho malo LS do 31. 12. evidovanú Ladu Nivu, ktorá je úplne odpísaná a tú odovzdá novému LS s právnou subjektivitou. Ako to auto zaevidovať? Jeho ZC je nulová, je odpísané. Máme ho dať oceniť a v reprodukčnej OC ho zaradiť do účtovníctva? Ak áno, aký bude postup účtovania? 022/701 a 701/368, keďže auto bolo financované zo zdrojov - depozitných nevyplatených podielov? Je potrebné potom to auto odpisovať z ROC? Štyri roky?
Ďalší problém mám s tým, že do účtovníctva potrebujem dostať vystavenú faktúru za naviják Je tam problém s tým, že tento naviják sa nepoužíva naše LS, ale iné, ktoré nám nemohlo za naviják zaplatiť naraz, nemajú dostatok financií, takže dohoda znela, vystaviť im faktúru za naviják a oni nám postupne tú pohľadávku splatia tak, že keď nám prostredníctvom navijáku približujú drevo, tak nám z ceny za priblížený m3 dreva odpočítajú 1 euro z ceny priblíženia dreva za m3. Ročne to urobí cca 400 eur, cena navijáku bola 2 200 eur. Príjem za naviják v hodnote 400 eur bol zaúčtovaný do JÚ v LS bez právnej subjektivity a zvyšok faktúry by sme asi teraz mali previesť do výnosov tohoto roku, teda do nového spoločenstva. Faktúru nám potom budú potom postupne, niekoľko rokov uhrádzať. Ako previesť túto faktúru, aby to bolo správne?
Ďakujem veľmi pekne za rady, mám veľmi veľa nejasností, hlavne teraz na začiatku.
a_je_to
03.02.14,20:05
Nevyplatené podiely – peniaze na 221/368. Odpísané auto len na 022/082 v pôvodnej obstarávacej cene. Môžete naň kupovať, čo treba, phm, opravy, atď. lebo ho budete mať v stave, aj keď odpísané . Nemusíte ho nijako vysporiadať, iba zaevidovať do HM a zapísať na IČO. Nemožno ho reálne oceniť v reprodukčnej cene a znova odpisovať. Nato by sa muselo kúpiť od pôvodného PS. Ale z čoho, keď nové PS ešte svoje peniaze nemá ? Ani nie je dôvod, aby tí istí kupovali auto od seba. Ak ten naviják vyfakturovalo ešte pôvodné PS, subjektu, ktorý vám približuje drevo, tak to sa pohľadávka musí vysporiadať v pôvodnom PS, v zmysle § 17/8 ZoDP. Lebo pôvodné PS končí a daňovú povinnosť zo zostatku pohľadávok si pripočíta k príjmom za 2013 a vysporiadajú individuálne členovia. O tejto pohľadávke sa v novom neúčtuje nič. Ak by subjekt splácal naviják v peniazoch, účtovalo by sa to na 221/368 bez predpisu. Ale ak sa započitujú s jeho faktúrou tak treba účtovať. ... najprv jeho faktúru na 518/321 v plnej neskrátenej sume. Potom jej úhradu v skrátenej sume na 321/221 a zápočet pohľadávky a záväzku na 321/368. Neviem, či si to vieš preložiť podľa účtovných zápisov do do vecného významu, ale je to tak. Odkontroluj si to v konkrétnych číslach.
janamach
04.02.14,05:55
Ďakujem veľmi pekne, vedela som, že mi určite dobre a fundovane poradíte. Hneď sa mi ľahšie púšťa do účtovania. Urobím to podľa Vašej rady.
gondik
11.02.14,08:31
Aj ja robím prevod z JU do PU v PS, ktoré na právnu subjektivitu prešlo 9.1.2014. Nemá žiadny majetok iba DHIM v úhrnej sume cca 400 € a potom peniaze na účte a peniaze v banke. Výplaty z DOVP členom vyplatilo ešte do 9.1. kedy bolo PS bez právnej subjektivity.
za rok 2013 dosiahlo HV Príjmy cca 45000, výdavky cca 36000 zisk 9000 €.
V minulých rokoch rozdeľovali podienikom dividendy, ale vraj drvivá väčšina si prebrala, teraz mi povedali, že kto si doteraz neprevzal tak má smolu. Že mu už nič nebudú vyplácať, tak si to odsúhlasili na výbore.
Všetky pohľadávky majú uhradené. Záväzky sú tiež všetky uhradené, iba jedna faktúra T-com zostala v sume cca 10 €.

Ako bude vyzerať začiatočná súvaha?
211/701 - počiatočný stav v pokladni
221/701 - počiatočný stav na účte v banke
022/082 - DHIM

A AKO ĎALEJ?
Ďakujem za skorú odpoveď
a_je_to
11.02.14,11:33