peterV5
03.02.14,19:14
Dobry den,

v kupelni a na toalete mame posuvne dvere, ktore nie su umiestnene v jadre, ale posuvaju sa po obvode steny.

Problem je, ze po ich zalozeni vznikla vdaka nerovnosti steny miestami az 5cm medzera medzi stenou a posuvnymi dverami.

Vedeli by ste mi poradit ako vyrovnat tuto stenu. stena je nerovna ako vodorovne, tak aj zvisle. Mna napadlo iba nejako vypodlozit sadrokarton, ale zda sa mi, ze by to bolo pomerne narocne to nejako presne vypodlozit
Fcuk1
03.02.14,19:15
Vyrovnať stenu ste mali pred montažou zárubne (obložky). Možte to urobť aj teraz, ale je potrebne demontovat celý system. Nakoľko ste si už zakúpili obložkovu zaruben na širku muriva je otazne či po zrovnani vam ju obložka dokáže obopnuť z oboch strán. Zrovnáť ju možte aj teraz bez demontáže napr. sadrokarónom , ale to bude také ,,slovenské,,
peterV5
03.02.14,19:46
Nespravne ste ma pochopili. Jedna sa o posuvne dvere, ktore sa pohybuju po kovani, umiestenom vo vrchnej casti steny, na ktorej su v podstate 2 stavebne otvory (kupelna, WC). Uz pri kovani sa uprostred stena od neho odklana o cca 3 cm, vy vyske tela sa pridava este aj vertikalna nerovnost, kde uz je odklon aj 5 cm. Stavebne otvory su vyspravene a nepocita sa tam so ziadnou zarubnou. Ide o to, aby stena kopirovala tvar drahy posuvnych dveri a nevznikali tam spary.
Fcuk1
03.02.14,20:10
Použite sadrokarton, ale stavebne otvory bude zrejme treba nanovo vyspravit. Neodporucam lepit na akekolvek stukove omietky a pouzite iba lepidlo na sadrokarton.
peterV5
03.02.14,21:08
Lenze ta stena nie je rovna ako vertikalne, tak aj horizontalne...nie je mozne pouzit rovnomernu hrubku sadrokartonu ani na dlzku ani na vysku. dalo by sa povedat, ze stena ma tvar vane, kde v geometrickom strede je rozdiel najvacsi a k okrajom klesa k nule.
TomasHC
04.02.14,08:03
Zbúrať a zlomiť ruky tomu, čo to tak postavil.
jslancik
04.02.14,08:06
... a tomu, kto si to nevšimol... :D obyčajne sa stavebné práce robia tak, že treba najprv rozmýšľať, potom robiť. Ale keď nepracuje hlava, trpí celé telo...
peterV5
04.02.14,08:08
Vdaka za nekonstruktivny nazor. Ak by si chcel burat vsetko trpiace podobny nedostatkom, tak by z petrzalskeho panelakoveho raja zostali ruiny.
jslancik
04.02.14,08:17
dúfam, že si to v takomto stave už kúpil....

Robotu si odfláklo niekoľko ľudí. Končiac tebou, ktorý to kúpil v takomto stave. 5 cm? Napadá ma jediné - you are f*****g kidding me?

Ako to spraviť? Každopádne to treba celé demontovať. Zapamätať si raster otvorov (najlepšie zakresliť).

Ďalší postup - sadrokartón je jedna možnosť. Aj keď to nie je také jednoduché. Ja by som to asi za daných podmienok riešil hrubou omietkou. Tou sa to dá spraviť relatívne jednoducho. Samozrejme predtým oškrabať vrstvy, ktoré zoškrabať idú. Napenetrovať, natiahnuť grobputz. Potom by som presieťkoval celú stenu, a na to stierku. Aby to bolo celistvé.

Potom samozrejme nanovo diery a osadiť konštrukciu posuvných dverí.
peterV5
04.02.14,08:32
Ja som to tak nekupoval, je to nedostatok panelaku postaveneho za cias byvaleho rezimu. Byt presiel rekonstrukciou, ale vizualne takato nerovnost nebola viditelna az do okamihu osadenia dveri.

Takyto zasah by som uz nerad absolvoval. Rozmyslal som este nad polystyrenom, kedze je pomerne tvarny, len netusim ako ho nejakym presnym sposobom zrezat/vytvarovat do pozadovaneho tvaru.
jslancik
04.02.14,08:38
5 cm si nikto pri rekonštrukcii nevšimol? Asi idem robiť do Blavy murára...

No a povedz, o čo ti vlastne ide? aby nebola medzera medzi "koľajnicou" a stenou, alebo čo?
Vytvarovať sa dá hocičo, ale aký bude efekt? polystyrén môžeš vytvarovať, nalepiť na stenu, ale tak či tak treba sieťku a stierku. Ak to budeš robiť, odporúčam tvrdší polystyrén, nie najtenší. Tak či tak je riziko deformovania pri určitom tlaku.
Prípadne polystyrén a zalepiť tapetou, aby ho nebolo vidieť. Ale to je také "slovenské", ako to niekto písal. Zastávam názor, spraviť raz a poriadne.
peterV5
04.02.14,09:01
Nie, nevsimol. Pri 6 metrovej dlzke si clovek volnym okom tazko vsimne 3cm odklon od roviny. Keby to bolo vizualne vidiet, tak by mi docvaklo, ze vysledok nebude idealny.

Jedna sa mi o to aby nielen medzi kolajnicou a stenou nebola medzera ale medzi celou plochou dotyku dveri so stenou.

Kazdopadne, co radis s tou hrubou omietkou je asi najidealnejsie riesenie, ale rad by som to absolvoval jednoduchsie a sikovnejsie. Plus mam informacie, ze takto upravovane steny maju velku oblubu vyrazne praskat.

Sietka a stierka je uz minimum. Samozrejme ze som pocital s nejakym tvrdsim polystyrenom, ale zas je jasne, ze nikto si tam nebude hlavu o stenu trieskat.

Problem je, ako vytvarovat ten polystyren do pozadovaneho tvaru?
jslancik
04.02.14,09:15
to je celkom veľká plocha na riešenie polystyrénom. A ak by bola najväčšia hrúbka 3 cm, tak je to problém. Naopak, 3 cm pre hrubú omietku je v pohode.

Praskať? pokiaľ to niekto spraví dobre (snáď to nedáš opäť robiť majstrom, ktorý nemajú LATU), pokiaľ to dobre priľne k podkladu, potom zasieťkuje, bude to fajn. Samozrejme, sádrová stierka má tendenciu praskať aj pri kúpeľniach (aj keď skôr výnimočne). Preto radšej klasiku odporúčam.

Trieskať hlavu? stačí lakťom, kolenom, a popraská stierka. Polyst. sa vráti naspäť, ale stierka bude prasknutá. Jedine tvrdý polystyrén, na to sieťka a stierka. Za tejto varianty to nemusíš nejak dokonale vyrovanať polystyrénom. Lepidlo a stierka to cca vyrovnajú.

Takže buď to vyrovnáš hrubou omietkou, alebo polystyrénom. Na obe varianty by som dal sieťku a stierku. Jednoduchšie sa mi to zdá hrubou omietkou. Je to mokrý proces, ale to je skoro jedno, či budú dva mokré procesy alebo tri.
peterV5
04.02.14,09:29
Vdaka za rady teda, tajne som dufal, ze sa objavi nejake elegantnejsie riesenie.

Asi sa priklonim k tej hrubej omietke, zial, skusenosti s majstrami mam velmi negativne, co im clovek nepovie a neskontroluje, to neurobia alebo urobia zle a ako bonus urobia vzdy taky bordel, ze sa clovek potom natrapi viac s upratovanim, ako oni so samotnou pracou.

Preto sa mi ten polystyren zdal ako vhodnejsie riesenie, lebo to by som si zvladol urobit sam aj spolu natiahnutim stierky so sietkou, ako aj vyspravenim. Ale na vyrovnanie takejto velke nerovnosti "mokrym procesom" si netrufam.
jslancik
04.02.14,09:36
očividne nemáš dobré skúsenosti s "majstrami"... Treba osloviť iných, vyjasniť podmienky vopred. Vedieť, na čo si dať pozor. Nabudúce by si pri reko. chodil všade s latou a vodováhou, aby sa nestalo to, čo teraz musíš riešiť.

Paradoxne, hrubá omietka je v pohode. Nemáš čo pokaziť. Pozri pár videí na youtube. Spravíš dobre omietniky, necháš zatuhnúť, a nahádžeš postupne grobputz. Zrovnáš latou podľa omietnikov. Nie je to žiadna veda, ak máš k tomu trochu vzťah. A nemusíš sa ponáhľať. Od kamaráta požičať nejaké náradie.
peterV5
04.02.14,10:30
Osobne mam skusenosti, ze mnoho majstrov berie zakazky v bratislave ako ryzu bez namahy. A ked sa najde niekto ako ja, ze chce mat urobene to, za co si zaplatil, tak sa zacnu este spravat drzo a arogantne...plus dalsie extremy, ktore tu radsej nechcem ani rozoberat.

Kazdopadne velka vdaka za pomoc, nakoniec to asi nejako zvladnem svojpomocne z otcom, ked vravis, ze to nie je az take narocne.
jslancik
04.02.14,10:45
majstri si dovolia iba to, čo im tolerujú klienti. Keby ich vyšmarili po nespokojnosti von z baráku, a nezaplatili, tak by si rozmysleli... Plus negatívne referencie.
peterV5
04.02.14,11:41
No mne sa bohuzial nepodarilo narazit na ziadneho, ktory by si nepytal poriadnu zalohu, teda vlastne da sa povedat, ze vsetci neseriozni pytali najprv poriadnu zalohu. No a potom ziadat od niekoho vratenie penazi, to je ako cakat, ze majster vyhlasi: "nakoniec to vyjde lacnejsie, ako sme sa dohodli, tak vam vratim peniaze" ...cize absolutne nerealne.

Ale tak stolara mam velmi seriozneho a profesionalneho a ten aj napriek tomu, ze ma obcas nemale naklady dopredu, nikdy odo mna zalohu nechcel. A aby som nekrivdil, tak nasli sa aj ini seriozni ludia, ale to su ludia, ktori funguju uz dlhe roky a maju neustale vybookovani kalendar, takze zohnat ich, je rovnaky problem ako donutit majstrov s "velkym M" urobit pracu, tak ako treba
lapejko
07.02.14,11:40
do obidvoch otvorov by mal majster upevniť rovné laty, podľa ďalšej laty posúvanej po týchto dvoch nastavených treba zbrúsiť hrubé nerovnosti, odstrániť z celej plochy vrchnú štukovú alebo stierkovú vrstvu. Napenetrovať podklad hoci aj Duvilaxom BD 20, natiahnuť sadrovú omietku Rimano Uni raz nahrubo a stiahnuť latou, keď do hodiny prituhne, natiahnuť druhú tenkú vrstvu a tú vyhladiť gletovaním, práca na jednu smenu...Maľovať sa dá až po vyschnutí o dva, tri týždne, omietka je ale po vyschnutí takmer biela. Doporučovaný Grobputz je cementová jadrová omietka vhodná pod obklad so zbytočne vysokým obsahom cementu pod maľbu, z vápennocementových sú na to vhodné jednovrstvové omietky napr. Baumit MVR UNI.