jamesMay
03.02.14,20:51
Mám otázku, so ženou sme rozvedený . Ja pracujem v zahraničí ,čiže na Slovensko často nechodím. So ženou nesme ešte majetkovo vysporiadaný, avšak v spoločom uživaní máme družstevný byt. Zaujimalo by či ja môžem ziskať do osobného vlastníctva tento byt bez jej suhlasu (resp polku bytu) ,alebo aj do spoločného vlastníctva? Alebo potrebujem k tomu aj jej súhlas?
Simona123
09.02.14,10:23
Iste, že to nie je možné bez jej súhlasu, má rovnaké majetkové práva ako vy až do momentu, pokiaľ nepreukážete opak (teda pokiaľ sa nevysporiadate)
Pekný deň.
buchač
09.02.14,11:34
So ženou nesme ešte majetkovo vysporiadaný, avšak v spoločom uživaní máme družstevný byt. Zaujimalo by či ja môžem ziskať do osobného vlastníctva tento byt bez jej suhlasu (resp polku bytu) ,alebo aj do spoločného vlastníctva? Alebo potrebujem k tomu aj jej súhlas?
Áno - potrebuješ .
Nie - nepotrebuješ ...už aj také sa udialo , na Slovensku je všetko možné . No následne počítaj s adekvátnymi opatreniami .

P.S.:
Otázky :
Čo Ťa viedlo k takémuto stupídnemu zmýšľaniu ???
Inak povedané , to si myslíš , že odrbeš exmanželku ???
By ma aj celkom zaujímalo , že ako by si sa zachoval , ak by si sa dozvedel , že exmanželka by mala podobné myšlienkove pochody - snahu obabrať Ťa ...
Mária27
10.02.14,06:52
Treba požiadať o zrušenie spoločného nájmu družstevného bytu a určenie, kto bude ďalším nájomcom a zároveň aj členom družstva. Potom ten, kto získa členské práva, vyplatí toho druhého z polovice trhovej hodnoty bytu. Člen družstva si môže byt odkúpiť do vlastníctva.
Pokiaľ nemajú rozvedení manželia zrušený spoločný nájom bytu, družstvo im môže aj previesť byt do podielového spoluvlastníctva - pravdaže, ak obaja súhlasia.

občiansky zákonník

§ 705
(2) Ak nadobudol právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu jeden z rozvedených manželov pred uzavretím manželstva, zanikne právo spoločného nájmu bytu rozvodom; právo užívať byt zostane tomu z manželov, ktorý nadobudol právo na nájom bytu pred uzavretím manželstva. V ostatných prípadoch spoločného nájmu družstevného bytu rozhodne súd, ak sa rozvedení manželia nedohodnú, na návrh jedného z nich o zrušení tohto práva, ako aj o tom, kto z nich bude ako člen družstva ďalej nájomcom bytu; tým zanikne aj spoločné členstvo rozvedených manželov v družstve.
(3) Pri rozhodovaní o ďalšom nájme bytu vezme súd zreteľ najmä na záujmy maloletých detí a stanovisko prenajímateľa.
Bednarova J
14.02.14,14:39
Okrem vyššie uvedeného dúfam, že ste trvalo neopustil domácnosť ( § 707 ods. 1 a § 708 Občianskeho zákonníka ).