andromédalm
03.02.14,22:15
Ahojte,
chcem Vás poprosiť o radu. Som živnostník- cestovná agentúra, neplatca DPH. Vediem si JU. Nie je mi celkom jasné, ako postupovať pri účtovaní provízneho predaja zájazdu partnerských CK klientom. Keď predám zájazd, CK mi vystaví proforma faktúru na úhradu zájazdu klientom. Následne ja vystavím klientovi faktúru a ten mi zašle peniaze na účet, ktoré je ihneď prevediem na účet partnerskej CK. Následne mi zašle CK originál faktúru, ktorá je unížená o moju províziu. Mojim jediným príjmom ovplyvňujúcim základ dane je teda táto provízia.
Ako mám postupovať pri zápise do peňažného denníka? Doteraz som to robil tak, že som svoju faktúru vystavenú klientovi dal medzi svoje pohľadávky a po úhrade som príjem zaradil do PD ako príjem ovplyvňujúci základ dane, ale to je hlúposť, tento príjem mi nepatrí, mojim príjmom je len provízia zájazdu.
Ďakujem za rady...
Dubak2000
03.02.14,21:21
podla mojich informacii cestovna agentura dava do uctovnictva len proviziu, nie celu ciastku. Fakticky vystavuje fakturu na proviziu a tu zauctuje. Ale nie som uctovnik, tuto informaciu mam od uctovnicky co robi pre mna. Ale mozno tu je niekto kto to priamo robi.
andromédalm
03.02.14,21:37
ďakujem za odpoveď, som si istý, že je správna, len potrebujem zistiť presný postup pri evidencii účtovného prípadu v mojom JU v ALFE.
marjankaj
03.02.14,21:57
CK ti vystaví proforma faktúru na 1000 €.--- Túto neúčtuješ
Ty vystavíš klientovi riadnu faktúru na 1000 €. ---- Zapíšeš do pohľadávok.
Klient uhradí tebe 1000 € --- zaúčtuješ príjem do peňažného denníka.
Ty uhradíš CK sumu 1000 €-. --- uhradíš proforma faktúru zaúčtuješ do peňažného denníka
CK ti vystaví riadnu faktúru zníženú o províziu 900 €. --- zapíšeš do knihy záväzkov
Ty robíš zadarmo? Príjem=1000, výdaj=1000 ?????
andromédalm
03.02.14,22:19
nie, cestovka my zasiela ostrú faktúru ktorá je unížená o moju províziu, čiže ja vystavím klientovi f. na 1 000 eur, prijatú platbu zaevidujem v PD do POZD a následne platím faktúru CK vo výške napr 900€...s evidenciou v PD ako VOZD...toto ale nie je správny postup...
ďakujem za koment.
marjankaj
03.02.14,22:46
Ale tu si napísal niečo iné.:eek:
Následne ja vystavím klientovi faktúru a ten mi zašle peniaze na účet, ktoré je ihneď prevediem na účet partnerskej CK.
andromédalm
04.02.14,08:48
Po prijatí platby 1000€ od klienta spravím platbu do CK 900 €, platba je uníženú o moju províziu a len táto provízia je mojím skutočný príjmom.
marjankaj
04.02.14,08:59
No píš zrozumiteľne. Predsa províziu sa dozvieš až, keď ti CK vystaví riadnu faktúru.
A písal si, že peniaze, ktoré dostaneš od klienta, prevedieš na účet CK(celé nie iba časť):eek:
andromédalm
04.02.14,17:04
Veta ďalej pokračuj: Následne mi zašle CK originál faktúru, ktorá je unížená o moju províziu. Mojim jediným príjmom ovplyvňujúcim základ dane je teda táto provízia.
Ako mám postupovať pri zápise do peňažného denníka?
marjankaj
04.02.14,20:08
Doplnil som.
DaraB
21.02.17,08:02
presne, aj ja to momentálne potrebujem. Nedá sa to zaúčtovať ako príjem neovplyvňujúci daň?
ninka24
21.02.17,09:02
Ak ti CK vystaví FA na 900€ a klient zaplatí 1000€, ty predsa vystavuješ FA pre CK na províziu z predaja. Ak ti provízia zostane v hotovosti, tak si predsa FA uhradíš cez reg. pokladnu. Ak ti tých 1000€ kliemt poslal na BÚ, tak ich vyberieš a úhradu rozdelíš na úhradu za zájazd a úhradu provízie. Ak ti klient platí zájazd v hotovosti, aby ti táto celá suma nevstupovala do obratu, tak ju do ERP zaeviduješ len ako vklad! A následne keď budeš uhrádzať tých 900€, urobíš výber na celých 1000€, 900€ vložíš CK a 100€ si urobíš úhradu svojej FA. ( možno som to opísala troška kostrbato, ale snáď je pointa pochopiteľná :) )