bibo99
27.03.06,12:02
Som FO nepodnikateľ a prenajímam byt, v zmluve o prenajme mam stanovenu cenu za prenajom. Okrem toho mam v zmluve stanovenu aj povinnost platit mi zalohove platby na poplatky ako su el. energia, vodne stocne, kab. TV. Tieto raz rocne zuctujem podla skutocneho stavu.
Podla mna prijem z prenajmu je len prijem z pouzivania nehnutelnosti. Platby sa energie, a ďalsie služby ako napr. kab. TV tam nepatria, i ked na vasich strankach som nasiel ine stanoviska.
Co vy na to?
Dada
27.03.06,10:05
Podľa mňa príjem z prenájmu je všetko, čo dostávaš. To, že ty platíš aj za energie a podobne, si môžeš uviesť do výdavkovˇ.
bibo99
27.03.06,10:15
Dakujem za rychlu odpoved.
Ak by si platil poplatky za energie, vodu a TV najomnik sam, priamo dodavatelom, potom by tieto poplatky prijmom z prenajmu uz urcite neboli, predpokladam.
Dada
27.03.06,10:18
Dakujem za rychlu odpoved.
Ak by si platil poplatky za energie, vodu a TV najomnik sam, priamo dodavatelom, potom by tieto poplatky prijmom z prenajmu uz urcite neboli, predpokladam.

Áno, tak ako píšeš.
bibo99
27.03.06,11:01
Áno, tak ako píšeš.

Podobnu odpoved som dostal z DU pred rokom. Vsetko co mi prichadza na ucet je prijem, ale ja sa s tym nemozem stotoznit, pretoze potom nie je rozhodujuce "vecne" hladisko co je prijem a co nie, ale "technicke" hladisko ci prichadzaju na ucet alebo nie.

Preco by som mal platit dan za zalohove platby? Resp. za to ze najomnik spotrebuje vela energie, vody? Tato uvaha sa tyka pouzitia pausalnych vydavkov.
Moje vydavky suvisiace z prijmom z prenajmu spocivaju v nakladoch na zakupenie nehnutelnosti, jej inventaru, udrzbu, opravy a pod.
Mohol by som samozrejme pouzit skutocne vydavky, cim by sa problem vyriesil, alebo poziadat najomnika aby si tieto platby platil sam.
Ja by som vsak preferoval pausalne vydavky, pretoze sa mi nechce viest uctovnictvo koli prijmu z prenajmu.
Dada
27.03.06,11:07
Máš možnosť tú, aby si nájomník platil všetko a ty by si inkasoval iba za prenájom.
Ale môžeš to robiť tak ako doteraz, ale nemyslím, že nejaké zvlášť účtovníctvo na to treba viesť. Urobíš si len prehľad príjmov a výdavkov, doložíš si k tomu prehľadu kópie dokladov o úhrade nájmu a o úhrade tvojich výdavkoch spojených s prenájom a vybavená vec, myslím si.
bibo99
27.03.06,11:53
Najvyhodnejsie je, (bude) ked dostavam prijem len za cisty prenajom (bez energii a pod.) a uplatnim pausalne vydavky (v buducom roku az 40%.) Najomnik si vsak musi platit platby za energie sam. Myslim, ze takto postupuje vela majitelov nehnutelnosti - obcanov, ktori ich prenajimaju, alebo nie?

Co vsak znamena ze najomnik si bude platit energie, vodne, upc.... sam?

Staci ked posle z jeho uctu na ucet dodavatela energii, vody, upc... predpisanu sumu a pritom pouzije moj variabilny symbol, alebo musi dôjst k zmene platitela u dodavatela?
bibo99
29.03.06,08:07
Kto mi odpovie alebo poradi?

Co vsak znamena ze najomnik si bude platit energie, vodne, upc.... sam?

Staci ked posle z jeho uctu na ucet dodavatela energii, vody, upc... predpisanu sumu a pritom pouzije moj variabilny symbol, alebo musi dôjst k zmene platitela u dodavatela???
Aka je prax?
Ako je to legislativne spravne?
Môže si prenajimateľ aj v takomto pripade uplatnovat pausalne vydavky?