Daniela81
04.02.14,08:31
Dobry den,

nasi zmluvni partneri (podnikatelske FO s ICOm) nam fakturuju sprostredkovanie sluzby. Na prelome roka nam nastavaju dva pripady:

ad1) niektori za decembrove sluzby vystavia fakturu k 31.12. ale uhradenu ju dostanu az v novom roku. my ako sro uctujeme v podvojnom uctovnictve. Fakturu klasicky nahodim do nakladov s datumom 31.12. a do noveho roku mi prejde iba v saldokonte ako neuhradeny zavazok..

ad2) niektori nam fakturuju v novom roku so zdanitelnym plnenim 31.12. - kedze chcem naklady uplatnit v obdobi, s ktorym vecne suvisia - fakturu casovo rozlisim - naklady zauctujem IDckom v novom roku uctujem len doslu fa uplatnim DPHcku a uhradim fakturu.

K problemu - auditorka nam neuznala decembrovy naklad za sprostredkovanie sluzby od tychto zivnostnikov. Odvolala sa na
zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov upravená v § 19 a § 21.

Daňové výdavky
§ 19
(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis,83) preukázaný výdavok (náklad)
možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis,1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.

(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv,91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

Prepacte, ale ja to nejako neviem spracovat :-( Kedze v podvojnom ucte musim casovo rozlisovat a kedze plnenie bolo decembrove, preco nemozem naklad povazovat za decembrovy? Ak by mi sprostredkovala takuto cinnost s.r.o. a nie zivnostnik, bol by v tom rozdiel? Ake potom bude uctovanie v pripade ad1) a ad2) ? Dakujem za pomoc.
a_je_to
04.02.14,21:36
To je jedno z prehnaných opatrení zosúladenia daňového účinku nájomného na vstupe a výstupe do jedného roka. Pretože akoby riešilo iba nečinné firmy, ktoré si fakturujú nájomné. Že sa nájomné spotrebovalo do nejakých tržieb a vytvorilo zdaniteľnú produkciu , akoby tvorcov tohto zákona ani nezaujímalo. Časovo sa rozlišuje iba nájomné fakturované, alebo platené cez viac kalendárnych rokov. Nájomné za 2013 nerozlišuješ časovo. Účtuješ ho normálne na 518 do nákladov roka 2013 ... lebo je spojené s výnosmi tohto roka. Ale dáš ho podľa § 19/4 do pripočítateľných položiek. V roku 2014 zase do odpočítateľných, už bez účtovania.
Daniela81
05.02.14,16:42
dakujem ti,uz mi je to jasne.. ja som to brala iba z pohladu nakladov, som sa vyrozculovala a je to tak ako pises.. ide o dan z prijmu, ach boze, mala som byt predavacka :-D cize ja este v roku 2015 budem musiet pri vyplnani danoveho priznania za rok 2014, mysliet na nejake prelomove faktury za rok 2013.. aka krasa
Daniela81
05.02.14,16:45
este podotazka.. je to tak aj u vsetkych nevyfakturovanych dodavkach? pride mi fa v novom roku, naklady dam do stareho, ale pripocitam ich zo zakladu dane a za novy rok ich odpocitam od ZD?
a_je_to
05.02.14,20:43
nevyfakturované dodávky, kde je známy rozsah sú normálne nákladom, bez daňovej korekcie. Účtujú sa na 5xx/326. Keď v novom roku dojde očakávaná faktúra, tak ju dáš na 326+343/321 a už nič neupravuješ, je to vyriešené.