ZuskaM.
04.02.14,08:33
Dobrý deň, chcem sa spýtať či sa dá nejako legálne podchytiť, ak by som chcela pomáhať manželovi živnostníkovi s administratívou, účtovníctvom a pod. Nechceme uzatvárať pracovnú zmluvu ani Dohodu a vykonaní práce, aby za mňa nemusel odvádzať odvody, keďže som na rodičovskej dovolenke. Samozrejme by mi za to nevyplácal žiadnu odmenu. Niekde som zachytila, že príležitostne môžu rodinní príslušníci vypomáhať živnostníkovi, ale neviem teraz nájsť presne podľa akého zákona je to a či by sa to mohlo uplatniť aj na to účtovníctvo, čo je viacmenej pravidelná činnosť, alebo vyslovene len na jednorazové práce. Ďakujem
veronikasad
04.02.14,07:37
Ako mamička na rodičovskej dovolenke si dôchodkovo poistená. Môžeš vypomáhať manželovi (živnostníkovi) bez nároku na odmenu a povinnosti uzatvoriť pracovno-právny vzťah - v prípade kontroly z IP nepôjde o nelegálnu prácu.

Ak by mal manžel s.r.o. vyššie uvedené neplatí.
ZuskaM.
04.02.14,07:45
Naozaj? To ste ma potešili. Takže nemusíme o tom mať ani spísanú žiadnu dohodu ani nič podobné? A mohli by ste mi prosím informatívne napísať na základe akého zákona toto platí?
veronikasad
04.02.14,07:47
Ešte pre istotu doplň, či si bola po pôrode v SP prihlásiť sa ako osoba starajúca sa o dieťa, lebo dôchodkové poistenie nevzniká automaticky.
ZuskaM.
04.02.14,07:53
ano v SP som sa prihlasovala
veronikasad
04.02.14,07:55
Tak potom je to OK, platí čo som napísala vyššie.
taiko
04.02.14,07:59
Tiez by ma zaujimalo, ktory zakon takuto situaciu popisuje? Ak by sa jednao o jednoosobovu s.r.o. , kde by bol manzel konatelom, tak by to tiez neplatilo?
ZuskaM.
04.02.14,08:07
Ďakujem pekne za odpovede, pomohli ste mi :)
ZuskaM.
04.02.14,08:09
ja som tu teraz našla v inej diskusii odkaz na tento článok : http://www.podnikam.webnoviny.sk/zamestnanci-a-mzdy/zivnostnik-a-zamestnavanie-rodinnych-prislusnikov/13790 a tam sa odvolávajú na zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní s účinnosťou od 1. júla 2006
veronikasad
04.02.14,09:27
taiko, pozri § 2a Zákona o nelegálnej práci

§ 2a

(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený8a), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený8a), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
taiko
05.02.14,06:35
super, dakujem