Alicce
04.02.14,09:36
Potrebovala by som poradiť, ako správne zaúčtovať formálne splatené ZI s.r.o. Podľa výpisu z obchodného registra viem, že išlo o peňažný vklad. ZI bolo splatené dvoma spoločníkmi, lenže nemám ani pokladničný doklad, ani výpis z BÚ ... prosím, poraďte mi, ako mám takto (iba formálne) splatené základné imanie zaúčtovať?
Braňo
04.02.14,08:45
pokiaľ nemáš pokladničný doklad a ani výpis ako vieš, že bolo splatené? v účtovníctve sa účtuje na základe dokladov.
Alicce
04.02.14,08:59
mám výpis z OR a tam je uvedené, že ZI bolo splatené (peňažný vklad) ... musím mať doklad preukazujúci splatenie ZI? spoločnosť bola zapísaná do OR pred 1. decembrom 2013
koňo
04.02.14,11:51
Musíš spolupracovať so spoločníkmi alebo konateľom. Pýtaj si doklady. Konateľ musí niesť zodpovednosť.
zuzana cinova
30.06.15,15:00
Môže sa teda stať aj prípad Braňo, že napr. pri zvýšení ZI to zaúčtujem len 353/419 a po zápise 419/411? Správca vkladu síce podpísal,že vklady sú splatené,ale ja vôbec nemám doklad o tom,kam boli splatené - do pokladne určite nie,kedže máme zákon o hotovostných platbách a v tomto prípade sa jedná o sumu 35tis e...a ostane mi to visieť ako pohľadávka??
Braňo
21.07.15,07:30
spoločník ti musí jasne povedať kde tá hotovosť je, ak nie je v pokladni, avšak sú to peniaze firmy, nie peniaze spoločníka, takže predpokladám, že iba do pokladne ich mohol vložiť.
Consultix
21.07.15,09:04
Ak uctovne to bude na 353, ale v OR bude zapis o splatenom ZI, tak to jednoznacne znamena, ze nesedi inventura, niekto tie peniaze stopil. Pri navrhu na zapis o zviseni ZI je jeden dokument o prevazati zavazku ku vkladu a dalsi o prehlaseni, ze dany vklad bol aspon ciastocne splateny. Takze stratit sa to nemoze, len panipodnikatelia si radi bagatelizuju opodstatnenost tychto dokladov a ich poskytnutie za ucelom uctovania :)
zuzana cinova
21.07.15,11:03
no veď práve to :-) ale dala som to na pokladňu ja sa nejdem stresovať. Nech konateľ potom rieši porušenie zákona. Koniec koncov nie sme kúzelníci,ale účtovníci. Zaúčtujem to,čo mám. Podpísal príjmový doklad :P