Iveta Figuliová Janeková
04.02.14,12:36
v auguste 2012 sme podpisali zmluvu o buducej zmluvy o prevode vlast.prava s trvanim do februara 2013. K tomuto datumu nedoslo k uzavretiu kupnej zmluvy tak ako bolo uvedene v zmluve. Ku kupe nedoslo zo strany kupujuceho aj napriek niekolkym vyzvam k uzatvoreniu. V zmluve sme mali bod. ze v pripade nedodrzania terminu, resp. neuzavretia kupnej zmluvy ma predavajuci pravo ponechat ti uz zaplatenu sumu ako usli zisk z mozneho predaja ,resp. najmu. Zaroven v pripade nejakych stav. uprav tak isto...
spor sa taha az do teraz t.j.31.1.2014 do kedy sme stale dali moznost kupujucemu dodrzat zmluvu ,ale uz nas presla trpezlivost a mame aj novych kupcou....dakujem za nazor......
Chobot
04.02.14,13:03
A čo potrebujete vedieť? Nevidím tu otázku.

Zmluva bola do februára 2013
+ dal vám zálohu
+ kupujúci nehnuteľnosť nekúpil
+ platnosť zmluvy uplynula
+ vy máte iného kupcu

= zálohu si nechajte a nehnuteľnosť predajte inému.
Iveta Figuliová Janeková
10.02.14,13:06
Dakujem velmi pekne, podstate neslo ani o otazku ako o clanok ako celok.....problem s pociva ,ze sa snami teraz po vyse roka zacali dotahovat ako sme vyvesili oznam o opatovnom predaji nehnutelnosti,...kedze ani po vyse roka nam neboli schopny splatit zvysnu sumu ,...islo o 4000€ zo zaplatenych 3000€. samozrejme sme im v case podpisania zmluvy poskytli priestory , v ktorych urobili urcite stav. upravy ( ciastocna vymena kritiny, a vymena okna s dverami. My sice v zmluve mame zakompovane ze si v pripade neuzavretia zmluvy nemozu narokovat ,ale predsa ( sme ludia )....Problem je hlavne v tom ze teraz poslali pravnika na nas aby sme s nimy uzatvorili kupnu zmluvu a to za velmy neprijatelnych podmienok pre nas ( 150 € za mesiac , kym nesplatia celu sumu ) ....
Chobot
10.02.14,13:34
Tie sumy mi nesedia:

"išlo o 4000 € zo zaplatených 3000 €..". Tak koľko zaplatili? A koľko ešte mali zaplatiť?

Ak je v zmluve uvedené, že investície v prípade neuzatvorenia si nemôžu nárokovať, tak majú smolu. Myslím si, že aj právnik sa snaží len urobiť nejaké to "bububu", ale musí si byť vedomý, že po právnej stránke máte pravdu (vychádzam z toho, čo si napísala, nakoľko zmluvu som nevidel).

Na tvojom mieste by som dal protinávrh, aby uzatvorili zmluvu za pôvodných podmienok a najmä v súlade so zmluvou o budúcej zmluve. Nepristupoval by som na také podmienky, že mesačné splátky. Ty nie si banka. Ak nemajú financie, nech si zoberú úver. Môže sa stať, že im prepíšete nehnuteľnosť a po čase prestanú splácať. Ak už teraz je problematická protistrana, je možné očakávať problémy s nimi aj v budúcnosti.

Pre lepšiu orinetáciu, skús napísať, koľko teda bola záloha, koľko oni investovali, koľko mali ešte doplatiť.
Iveta Figuliová Janeková
10.02.14,13:42
Ospravedlnujem sa za nejasny popis....pri podpise nam zlozili 3000€ ( 11.8..2012 ) s tym ze v termine 1.2.2013 doplatie 4000€. podla listu od pravnika invest. cca 1300€ . Podstate s mojej strany bola ochota sa dohodnut az do 31.1.2014 ze splatia v hotovosti 3000€ a zvysok mozu splacat ...zastupovala ich aj mediatorka, aby sme sa dohodli ,ale stale kladu neprijatelne podmienky....ja nemam problem to predat ale za podmienok ako sme sa dohodli....teraz sa mi vyhrazaju v liste od pravnika ze sme sa bezdovodne obohatili a pod. ak by to pomohlo mozem preposlat aj kopiu zmluvy, velmy mi tieto rady pomozu....
Chobot
10.02.14,14:08
Zmluvu môžem pozrieť, ale nie som právnik, takže záväznú radu ti neviem dať. Viem to posúdiť z pohľadu nezainteresovaného (ak teda chceš, pošli to na chrobak7(zavinač)post.sk) - osobné údaje kľudne zatri, dôležitý je text dohody.

Ale už teraz mi je veľmi divných pár vecí:

- kupujú nehnuteľnosť za 7 tisíc € a majú problém s prefinancovaním (myslel som, že pôjde o nehnuteľnosť v hodnote desiatok až stoviek tisícov €).
- nemali problém zložiť zálohu 3000€ s rizikom, že sa im to nevráti, ale 4000€ doplatok nemajú
- investovali 1300€, hoci nehnuteľnosť nebola ich (mali najprv realizovať kúpu a potom prerábať - nemali ste im to dovoliť robiť také rekonštrukčné práce, kým to neodkúpia - ale to asi už vieš aj ty teraz)

Stále viac mi to príde ako špekulácia z ich strany, aby tú nehnuteľnosť získali výhodnejšie. Trvaj na svojom. Na tvojom mieste by som im zaslal poslednú výzvu na uzatvorenie kúpnej zmluvy s pôvodnými podmienkami - t.j. aby doplatili 4000 € a bude nehnuteľnosť ich (nech netvrdia, že je problém zohnať 4 tisícky, to im požičajú aj v banke a bez zábezpeky). V žiadnom prípade nepristupuj na splátky - po 150 by ti to splácali aj 3 roky (sem tam by nejakú splátku vynechali). Ak by to nesplnili, tak doporučene im oznám, že ustupuješ od obchodnej transakcie.

Ak tie opravy, ktoré vykonali, sú výhodné aj pre teba a zvýšili to hodnotu nehnuteľnosti (napr. ak by si to teraz vedela predať za 8000€), tak im môžeš z dobrej vôle ponúknuť aj nejakú kompenzáciu., napr. 1000 € (miesto tých ich 1300), samozrejme po riadnom zdokladovaní materiálu a prác (faktúry, účtenky). Zálohu im nie si povinná vrátiť, to bude kompenzácia za stratu zisku (ty si mohla tú nehnuteľnosť prenajímať).

Nech ten právnik nevymýšľa, neide o bezdôvodné obohatenie, je to zmluvná pokuta, s ktorou súhlasili. Práveže oni bezdôvodne a zadarmo používali nehnuteľnosť vyše roka!!
Iveta Figuliová Janeková
10.02.14,14:35
dakujem velmi pekne.....preistotu ti poslem zmluvu ,aspon nezavazne...a este raz dakujem