jktt333
04.02.14,12:56
Dobrý deň, kúpili sme stavebný pozemok 600m2 ale oplotený je 1800m2. Zvyšných 1200m2 bývalý majiteľ využíval ako záhradu, aj keď nebol vlastníkom. Vlastníkov tých 1200m2 je dokopy 56...nikomu sa nechcelo asi vtedy vzbavovať tak sa len ustne dohodli že si to oplotí a bude využívať. Ale k veci, chystáme sa stavať dom, z prava dom,zlava dom, spredu cesta a za nami tá záhrada. Pri podaní žiadosti k stavebnému povoleniu mi oznámili, že ten pozemok musím odkúpiť alebo vlastníkov púšťať a že aj ich sa opýtajú na názor stavby kedže sa to dotýka aj ich....vyše 20rokov sa o to nikto nestaral a teraz zrazu ano....Prečo by som im mala prístup umožniť len ja???Veď môžu aj susedia nie??Alebo je to zákonom dané? Môže sa stať že nedostaneme povolenie k stavbe? Ďakujem
BXLmiami
04.02.14,12:12
Nenapísala si,že ten pozemok patrí im?
kukučka
04.02.14,12:21
Prepáč, ale píšeš jak hotentót. To tí 56-ti majú na ten pozemok lietať ponad teba? Kade chodili doteraz? 20, alebo 100 rokov, to je jedno, nikto nič nepotreboval, tak nevybavoval. Platí stavebný zákon? Platí, chceš stavať, tak si ho naštuduj a dodržuj. Najlepšie predtým, ako niečo kúpiš.
Doplnené:
Nezvyknem takto príkro písať, ale Porada je plná tém o zlých susedských vzťahoch.
Dom sa nestavia len na pár rokov, budú tam pravdepodobne po tebe bývať aj tvoje deti. Okrem tých starostí okolo domu by si mala myslieť aj na dobré vzťahy so susedmi.
No a ešte skús otočiť situáciu - si jedna z tých 56-tich a chceš stavať, ostatní ti svoje podiely odpredajú - čo urobíš?
jktt333
04.02.14,12:31
6arov je našich, hneď pri ceste a za nami je 12arov a tam je 56 vlastníkov
jktt333
04.02.14,12:40
tí 56ti tam nechodili, nestarali sa...nezaujímali sa...a veď môžu chodiť aj z druhej strany cez susedov, nielen cez nás či?
kukučka
04.02.14,12:45
A to my ako máme vedieť ako to tam vyzerá?
jktt333
04.02.14,12:48
doplnila som obrázok
Chobot
04.02.14,13:14
Pozri, pokiaľ tá tvoja parcela kedysi vznikla rozdelením pozemku na tú tvoju a "tú zadnú", tak právo prechodu budú mať tí zadní majitelia cez pôvodný pozemok - teda tvoj. Prečo by zrazu mali chodiť cez susedov? Prever si, či to nie je náhodou aj v katastri ako ťarcha na tvojom pozemku.

Ak by si im to neumožniť a dožadovali by sa toho, je dosť možné, že by na súde uspeli.

Bohužiaľ, pri kúpe nehnuteľnosti treba nie dva krát, ale tri krát myslieť a potom kúpiť. Overiť si všetky skutočnosti týkajúce sa pozemku. Niekedy práve kvôli takejto "prkotine" je cena pozemku podozrivo "výhodná". Problémy nastanú neskôr - po rokoch.
Jakubec
04.02.14,13:37
Skoda, ze ten, co Vam predaval pozemok nevyuzil institut vydrzania a az potom Vam predal pozemok. Ti vlastnici zatial nemaju pravo prechodu cez Vas pozemok (pokial nie je pravo zapisane ako Tarcha na Vasom liste vlastnictva), to ale neznamena, zeby to pravo proti Vam nemohli neskor ziskat (dobrovolne alebo rozhodnutim sudu, hoci Vy sa mozete zas branit, ze nielen cez Vas pozemok sa mozu k svojmu majetku dostat). Ked ich oslovi teraz stavebny urad, urcite sa medzi 56 ludmi najdu taki, ktori budu pri Vasej stavbe ako susedia robit problem (stavebny urad ich ako susedov oslovi) a Vas caka byrokraticky boj s ich namietkami (pokial bude s Vami stavebny urad spolupracovat a ich namietky zamietat) alebo dokonca sudny spor. Najcistejsie by bolo susednu parcelu kupit alebo kupit od niektorych spolumajitelov parcely ich podiel, cim vacsi podiel tym lepsie, najlepsie mat nadpolovicny podiel.
arizona
04.02.14,13:57
Ja si tiez myslim, ze pokial nie je na LV nejaka tarcha, tak pustat cudzich ludi cez pozemok nemusi.
Mozno sa byvali majitelia,ktori uz asi dnes neziju, ustne na nejakom prechode dohodli,ale kedze to nie je na papieri, tak nikto nic nedokaze.

Ak by si sa aj rozhodol stavat, tak si povinny svoj stavebny pozemok oplotit a zabezpecit proti vstupu nepovolanych osob. Keby si niekto na stavenisku zlamal hnaty, tak ty mas problem!
Tento argument pouzil jeden moj znamy a uspel s nim.
Cez pozemok si mu dlhe roky skracovali traktoristi a kombajnisti miestneho druzstva cestu na pole.Tiez sa im to nepacilo, stazovali sa aj na stavebnom urade,ale nepomohlo. Stavebnik dodrzal zakon a pozemok si oplotili-voci tomu nemohol nikto namietat.

Ak sa niekto z tych 56 vlastnikov bud dozadovat prechodu,moze tak urobit sudnou cestou.Musia zaroven preukazat, ze naozaj iny pritup k pozemku nemaju. Sud moze,aj nemusi uznat... / aj preto su tisicky pozemkov bez pristupovej cesty prakticky nepredajne/
command
04.02.14,14:12
a v com by jej pomohol nadpolovicny podiel ako? Ty ostatny si mozu pravo prechodu vysudit ci tam vlastnia 20% alebo 0,05% za parcely.
misoft
04.02.14,14:31
Dobrý deň, kúpili sme stavebný pozemok 600m2 ale oplotený je 1800m2. Zvyšných 1200m2 bývalý majiteľ využíval ako záhradu, aj keď nebol vlastníkom. Vlastníkov tých 1200m2 je dokopy 56...nikomu sa nechcelo asi vtedy vzbavovať tak sa len ustne dohodli že si to oplotí a bude využívať. Ale k veci, chystáme sa stavať dom, z prava dom,zlava dom, spredu cesta a za nami tá záhrada. Pri podaní žiadosti k stavebnému povoleniu mi oznámili, že ten pozemok musím odkúpiť alebo vlastníkov púšťať a že aj ich sa opýtajú na názor stavby kedže sa to dotýka aj ich....vyše 20rokov sa o to nikto nestaral a teraz zrazu ano....Prečo by som im mala prístup umožniť len ja???Veď môžu aj susedia nie??Alebo je to zákonom dané? Môže sa stať že nedostaneme povolenie k stavbe? Ďakujem

Takže užíva cudzí majetok len na základe ústneho súhlasu - slovo proti slovu. Nie je vlastníkom - nemá právo o niečom rozhodovať. Tých 600 m2 bolo odkúpených od koho? Od toho "kvázivlastníka"? Ak áno, v tom prípade je KPZ neplatná - viď modré. Ak nie - je na LV zaznačená ťarcha? Právo prechodu? Nie? Môžu si nohou trhnúť.

Kto oznámil? Stavebný úrad? Ten nemá právo nariaďovať nejaké povinné odkúpenie, nemá právo nariadiť, aby niekto prechádzal cez váš majetok - na to je na LV ťarcha, alebo súdne rozhodnutie. Ak toto nariaďuje stav. úrad - je nekompetentný a prekračuje svoje právomoci (zneužíva ich)!

Nedostanete? Obrátiť sa na jeho nadriadenú zložku, aby preskúmala postup stavebného úradu a uviesť i to, že SÚ vám nariaďuje niečo, na čo právo nemá.

Pokiaľ sa to bude riešiť súdnou cestou, súd bude určite zaujímať, kto je vlastníkom zvyšného pozemku (nejaký nájomca pozemku, čo ho len užíva si ani neškrtne), aké sú dispozičné podmienky na prechod a pod. Tu sa potom môžu (na súde) podávať argumenty.
Jakubec
04.02.14,14:41
Ked bude mat nadpolovicny podiel na susednej parcele, po iniciovani hlasovania o jej dalsom vyuziti si ju celu moze prenajat (prehlasovani spolumajitelia sa mozu obratit na sud, aby zvratil hlasovanie).
buchač
04.02.14,15:00
Na Tvojom mieste by som šiel tou cestou odkupu .

Keďže si ( ste ) daný pozemok odkúpili a vznikli problémy sa tou záhradou o počte 56 majiteľov , tak by som fakt dal ponuku na odkúpenie .
Zistiť majiteľov ( pokiaľ je pozemok vysporiadaný ) by nemal byť až tak veľký problém , viď https://www.katasterportal.sk/kapor/

Samozrejmosťou je , že tento navrhovaný postup bude náročnejší na :
- čas
- financie
- nervy
- obštrukcie zo strany poniektorých majiteľov , nakoľko nie každý je /bude spokojný s tou sumou .

No v konečnom dôsledku získaš nádherný pozemok , ktorý svojou veľkosťou môžeš využiť na všetky možné realizácie ...stromy , pestovanie zeleniny , oddychová zóna , atď .
command
04.02.14,15:01
Sisi tym isty? Taketo riesenie som zatial nepocul ale je zaujimave :)
marjankaj
04.02.14,15:04
Pozri občiansky zákonník
§ 139
(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.
korela
04.02.14,20:29
Riešil sa v rodine presne tento prípad, nebolo na LV bremeno prechodu, bola to síce iba konzultácia u právnika, ani súdnou cestou by si prechod nevysúdili.
mareko
05.02.14,10:12
Ja by som to nevidela až tak čierne aj keby sa naplnil najhorší scenár a museli by ste prístup umožniť. Odkrojíš si z kraja pozemku cca 2,75 m /možno bude stačiť aj menej/ na prístupovú cestu, svoje si ohradíš a môžeš stavať. Pozemok ste už kúpili, tak to musíš poriešiť tak, aby si mala navždy pokoj
kopretinka
05.02.14,10:17
fúúúúúúú,ale si sa vyřádil :D
BXLmiami
05.02.14,10:20
Tak ja ako obyčajne nerozumiem čo riešiš.Ked sa s nimi povadíš,just ti ten pozemok za domom nedovolia ani užívať ani kúpiť.Predsa úsmev od uch k uchu a postupne odkúpiť a máš +12 arov.
taiko
05.02.14,10:25
hmm, na to s amohlo mysliet uz pri kupovani tych 600m2 a tu "cestu" z toho nakupu vyclenit.
Peggynka
05.02.14,11:11
Nestačí chodník ? Ako je definované právo prechodu ?
mareko
05.02.14,11:26
Ako sa hovorí "chybička se vloudí", ale čo už, teraz si preto nebudú trieskať hlavu o múr. Stalo sa...ale netreba zúfať. Stávajú sa horšie veci v živote. Je možné, že bude stačiť aj chodník, to si ale musí zistiť zadávateľka. Ešte doplním, je dobre, že to vyplávalo na povrch teraz, horšie by bolo, keby ste už začali stavať a na odkrojenie z pozemku by už nebol priestor a museli by ste ich púšťať ozaj cez "stred" pozemku. Takto máte priestor na naplánovanie vhodného rozmiestnenia.
viktorviktor
05.02.14,11:40
stavebné povolenie dostanete, rok potom ako zozbierajú vyjadrenia 56 vlastníkov a susedov a rozhodnú v tvoj prospech, V konečnom dôsledku si 56 majiteľov kúpi vrtulník alebo pozemok ponúknu susedom na predaj
command
05.02.14,11:58
preco po roku pride list ak nepreberie po 8 dnoch alebo kolko sa vracia spat stavebny urad nezaujima ci bol list doruceny alebo sa vratil neotvoreny jeho zaujima len doklad bud o doruceni alebo vrateni zasielky. Takto mi to dnes povedala pani na stavebnom urade, nakolko s jedno pani mameproblem lebo mala porazkua lebo take nieco a nepamata si nic dokonca uz ani nebyva tam kde malabyvat.
viktorviktor
05.02.14,12:30
v minulosti tam bola 12 mesačná lehota v ktorej sa mohlo namietať, po uplynutí úrad rozhodol v tvoj prospech, preto rok, ale stavený vie treba tam pozisťovať
command
05.02.14,12:36
No na liste o zacati konania mam napisane ze do 15 dni od prebratia zasielky. Mne povedala ze uz len par dni a bude vydavat stavebne.
misoft
05.02.14,16:32
A pekne farebne ;)
Peggynka
05.02.14,18:19
Ja by som ponechala priestor vedľa susedovho plota a keď tých 56 majiteľov nebude chcieť predať ich pozemok,nech si odkúpia tento chodník.A stavebný úrad nech ukáže zákon,kde majiteľ musí prenechať prístup na ďalší pozemok.
taiko
05.02.14,18:21
len zadavatel uz zaplatil aj za ten pas
Peggynka
05.02.14,18:27
Však práve preto,keď sa budú chcieť dostať na svoj pozemok,nech si to odkúpia,tak som to myslela.
taiko
05.02.14,18:33
jaj aha. Tak to hej. Takto to riesili u nas v rodine. Len sa mu uz pozemok zmensi
mareko
06.02.14,12:46
Ten pás je a bude jeho aj keď im umožní prejazd či prechod. Je takmer nemožné, aby dosiahol stav, že 56 ľudí spoločne niečo odkúpi a zapíše sa to aj na katastri. Budú síce chodiť po jeho pozemku, ale "svoje" si ohradí mimo tej prístupovej cesty a bude mať kľud...keď už sa tomu nebude dať vyhnúť, čo predpokladám, že sa nebude.
Peggynka
06.02.14,15:52
Z akého titulu by im to mal umožniť? Vie niekto?
mareko
06.02.14,17:16
Nie, zatiaľ nevie. Je to úvaha s prípadným najhorším scenárom. Zdá sa, že si tu iba tak píšeme a píšeme a zadávateľ sa už k ničomu nevyjadruje :-(