JankaV
27.03.06,12:45
Prosím Vás, 15.3.2006 sa firma stala plátcom DPH. Nie je mi jasné, čo s došlými faktúrami v mesiaci 3/2006 napr. nájom, energia. Majú nárok na odpočet?
A ešte, čo s registračnou pokladňou? Musí sa vynulovať a nahodiť od začiatku, alebo pokračovať. Lebo úpravy dane sú tam možné len pri nulovom GT?
Ďakujem.
anelly
29.03.06,08:49
To isté som zažila aj ja a skoro ma ..., totižto daná situácia sa mi zopakovala aj na druhej firme a po predchádzajúcom zážitku som bola osobne na DÚ a tam ma zaregistrovali od 1.dňa nasledujúceho mesiaca. Späť k otázke : Neviem, či má niekto iné skúsenosti, ale ja som musela všetko rozdeliť podľa dátumu odkedy sme boli platcami. Čo sa týka energie a pod.- prerátavala som to pomerom podľa počtu dní ako keď robíš NBO a pod. Niekto má možno iný názor. Pekný deň!
JankaV
29.03.06,10:27
ďakum za radu. Ja som ešte rozmýšľala, či by nebolo jednoduchšie dorobiť mesiac ako neplátca a na konci mesiaca z tržieb vypočítať odvod DPH. Tým by štát o nič neprišiel, ibaže by boli porušené všetky zákony.
Asi bude lepšie sa s tým pohrať a urobiť to tak ako je registrácia.
Renatka
20.04.06,12:49
Prosím o Radu:
firma sa stala platiteľom DPH 15.2.06. V roku 2005 mam na 042 obstaranie aj služby - projekt.služby, výskumy, ktoré boli účtované s DPH. Môžem v 1.zdaň. období uplatniť DPH aj z týchto faktúr?? Dakujem za odpoveĎ
Eva K.
20.04.06,15:30
Dobrý deň, ja som zažila podobný prípad. Štastie bolo to, že platiteľom dph sa stal 1.1.05.
My sme postupovali takto:
ERP sa preinštalovalo od 1.1.05 ako platiteľ dph - nový rok, nová pokl. kniha
nakolko k 31.12 bola urobená inventúra zásob tovaru - vedeli sme presnú hodnotu zásob /nemuseli sme robyť mimoriadnu inventúru/, museli sme len vyhladať /prezrieť- pomohol klient/dodávateľov, či sú takisto platitelia dph a tak sa z týchto zásob tovaru /aj materiálu môže byť ak máte/ nárokovalo späť dph.
z majetku - či Im alebo DIM - sa dph nenárokovalo.

Momentálne mám takú situáciu, že klient sa tal platiteľom k 1.4.06, takže postupovať budem podobne, s tým rozdielom, že klient mi k 31.03.06 musí urobiť inventúru zásob tovaru a materiálu.