magdalenkah
04.02.14,16:21
Môže zamestnávateľ zisťovať, či pracovník navštívil lekára v dobe, ktorú má potvrdenú na priepustke.
*Problém je v tom, že zamestnankyňa má potvrdenky od lekára aj v dobe, ked nemá ordinačné hodiny a ked mala lekárka dovolenku. Zamestnankyňa a lekárka sú príbuzné.
ivka70
04.02.14,15:22
Moze. Moze poziadat lekara o potvrdenie, kedy u neho pracovnik bol.
alaya1
04.02.14,15:51
Moze, ale lekar nie je povinny mu na to odpovedat.
terezamaria
04.02.14,15:56
Prečo by sa zamestnávateľ opýtať nemohol? Pokiaľ lekár bude chcieť, tak odpovie, či tá priepustka, ktorú máte k dispozícii je pravá.....:-)
Mila123
04.02.14,15:56
máš pocit, že lekár to nepotvrdí? že presne v tom čase tam bol u neho na ošetrení, tak ako to uviedol písomne?????
nemám slov, čo zamestnávatelia nevymyslia, alebo paranoja????
alaya1
04.02.14,15:58
Terezka, myslim, ze neodpovie. Mal by o jedneho pacienta menej, no mozno je to charakter. :)
Mila123
04.02.14,16:03
a kto lekárovi zaplatí za potvrdenie????
kukučka
04.02.14,16:09
Zrejme má podozrenie a asi nedôveruje svojmu zamestnancovi. Ak mu to voľno platí, je podľa mňa samozrejmé, že má právo kontroly.
No lekár by bol hlúpy, keby nemal zhodný čas na priepustke aj vo svojej evidencii.
pavol54
04.02.14,17:04
zamestnankyňa mala známu sestričku(zistené neskôr) a tá jej dodala potvrdenky aj na dobu keď som ju dôkazne videl celkom inde, tak som povedal že akceptujem potvrdenky len od obvoďáka zubára a z gyndy, mysleli si že kto by si dovolil skúmať serióznosť lekára nemoci prestali nedostala za návštevu toho lekára ani cent.
Dubak2000
04.02.14,18:51
vyrobit si peciatku a potvrdenie je dnes velmi jednoduche...
veronikasad
05.02.14,07:25
Pracovné volno s náhradou mzdy sa poskytuje na nevyhnutný čas na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení. Myslím že je v právomoci zamestnávatela (náhradu mzdy platí zo svojich prostriedkov) požadovať od zamestnanca, aby na potvrdení namiesto "celý deň" mal uvedený čas odchodu zo zdr.zariadenia. Vtedy si ošetrujúci lekár rozmyslí, čo tam napíše.
K tej dovolenke lekára, ktorý potvrdenie vystavil - pracovník mohol byť v tom čase na odbornom vyšetrení u iného lekára.
Ak má zamestnávatel podozrenie že lekár vystavuje potvrdenia aj na dni, kedy zamestnanci na vyšetrení vôbec neboli, môže podať podnet na prešetrenie na Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Llívia
05.02.14,08:06
Zamestnávateľ nemôže uznávať len potvrdenia od ním určených lekárov. Ani nemôže uznávať napr. 2 hod. u obvoďáka a 4 u odoborného lekára, ako to niektorí robia.
.
ivka70
05.02.14,08:22
Zamestnavatel ...ten si ho ziada.
Llívia
05.02.14,08:23
Podľa ZP má potvrdenie o prekážke v práci potvrdiť príslušné zariadenie zamestnancovi, nie zamestnávateľovi. Z toho mi vychádza, že ak ho o to požiada zamestnávateľ, môže, ale nemusí dať potvrdenie zamestnávateľovi.