karol82
04.02.14,19:15
Dobry den chcel by som sa spytat no na bytovom druzstve mi nepomohli zevraj to este nikto nerobil.

Chcel by som odkupit pivnicu spolocnu pouzivame ju cca 30 rokov a ako mam postupovat?

Susedia by suhlasili a na bytovom povedali zevraj spolocne priestory su zapisane a rozdelene m2 liste vlastnictva

a keby ze to kupim tak to treba vsetky prerobi im ubrat a nam pridat. Viemi niekto poradit? Dakujem
buchač
04.02.14,18:26
Spoločný priestor si môže vlastník nanajvýš prenajať, ak prenájom schváli nadpolovičná väčšina vlastníkov. Ale vlastniť ho nemôže. Najprv by museli zmluvou o vstavbe alebo inou preklasifikovať tento priestor na nebytový, zapísať ho do LV, čo by malo za následok zmenu spoluvlastníckych podielov a až potom by ho mohol od ostatných vlastníkov odkúpiť.

...a ďalej
http://www.porada.sk/t227372-odkupenie-pivnice.html

Dávam na správnu mieru :
Na liste vlastníctva sú zapísané podiely a nie m2 !!!
Bytové Ťa zavádza ...
Mária27
04.02.14,22:42
Plocha pivnice ako príslušenstva bytu býva obsiahnutá v celkovej ploche bytu.
V zákone o vlastníctve bytov je niekoľko ustanovení o spoločných častiach a zariadeniach domu.
Výnimku zo spoločného užívania (§ 2) týchto priestorov možno uviesť už v zmluve o prevode bytu (§ 5). Nemožno sa domáhať spoluvlastníctva podľa občianskeho zákonníka (§ 13).
Podľa § 19 Spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu a príslušenstvo sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa nedohodnú vlastníci inak.
Ak by ste sa teda chceli úplne všetci vlastníci dohodnúť, môžete užívanie niektorých spoločných zariadení obmedziť alebo ich zo spoločného úplne vylúčiť (všetko okrem spoločného pozemku). Pri zmene na pivnicu ako príslušenstvo bytu by sa menili spoluvlastnícke podiely v dome.
Možno máte skutočne dohodnuté rozdelenie užívania spoločných priestorov na m2 - malo by to byť v dohode o prevode bytu alebo v inej. . Pri takýchto dohodách sa zvyčajne píše plocha všetkých spoločných priestorov.